Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-07-16| GIS, Mapy, Teledetekcja

Dane Sentinel-5P już dostępne

Z internetu można już pobierać obserwacje gromadzone przez wystrzelonego w październiku ubiegłego roku europejskiego satelitę Sentinel-5P. Aparat ten wprowadza nową jakość w zakresie satelitarnego monitoringu jakości powietrza.


Dane Sentinel-5P już dostępne <br />
contains modified Copernicus Sentinel data (2018), processed by KNMI
contains modified Copernicus Sentinel data (2018), processed by KNMI

Udostępnienie tych danych było poprzedzone wielomiesięcznymi, dokładnymi testami satelity, a w szczególności jego instrumentu Tropomi mierzącego zawartość w atmosferze czadu, dwutlenku azotu czy ozonu. Jak chwali się ESA, to najbardziej zaawansowany dotychczas skonstruowany wielospektralny spektrometr obrazujący. Oferuje on dane w rozdzielczości 7 x 3,5 km, co pozwala badać zanieczyszczenie powietrza z dokładnością do poszczególnych miast, a także precyzyjniej wskazywać źródła emisji szkodliwych substancji.

– CzuÅ‚ość Tropomi jest blisko 10-krotnie lepsza niż w przypadku jego poprzedników – podkreÅ›la Harry Förster z Netherlands Space Office. – UdostÄ™pnienie pierwszych danych z Sentinela-5P to kolejny krok milowy w historii programu Copernicus. Obserwacje te wprowadzajÄ… nowÄ… jakość w zakresie monitoringu jakoÅ›ci powietrza – zapewnia Philippe Brunet, dyrektor ds. polityki kosmicznej, Copernicusa oraz obronnoÅ›ci w Komisji Europejskiej.

Dane gromadzone przez tego satelitę pozwolą nie tylko monitorować zanieczyszczenie atmosfery, ale także śledzić rozprzestrzenianie się pyłów wulkanicznych, co ma spore znaczenie dla bezpieczeństwa lotów. Z kolei możliwość pomiaru zawartości ozonu posłuży do prognozowania podwyższonego poziomu promieniowania UV.

Podobnie jak w przypadku pozostaÅ‚ych satelitów z konstelacji Sentinel dane z aparatu 5P sÄ… dostÄ™pne bez opÅ‚at do dowolnych celów – zarówno naukowych, jak i komercyjnych.

JK


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama