Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-05-29| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Prawo, Kataster

Satelity i drony wspomogą kontrolę dopłat

W ramach upraszczania i modernizacji unijnej wspólnej polityki rolnej (WPR) Komisja Europejska przyjęła nowe zasady, które po raz pierwszy wyraźnie zezwalają na wykorzystanie szeregu nowoczesnych technologii podczas przeprowadzania kontroli dopłat dla gospodarstw rolnych.


Satelity i drony wspomogą kontrolę dopłat <br />
Rozróżnienie upraw na zdjęciu z Sentinela-2: kolor pomarańczowy odpowiada polom słonecznika, a żółty -kukurydzy (Copernicus Sentinel data (2015)/ESA/University of Louvain/CESBIO)
Rozróżnienie upraw na zdjęciu z Sentinela-2: kolor pomarańczowy odpowiada polom słonecznika, a żółty -kukurydzy (Copernicus Sentinel data (2015)/ESA/University of Louvain/CESBIO)

Według nowych przepisów będzie można całkowicie zastąpić kontrole fizyczne w gospodarstwach systemem zautomatyzowanym, opartym na analizie danych z obserwacji Ziemi. Regulacje, które weszły w życie 22 maja, pozwolą na wykorzystanie zobrazowań z satelitów Sentinel i innych danych z obserwacji Ziemi podczas sprawdzania spełniania przez rolników wymogów WPR w zakresie płatności obszarowych (bezpośrednio płatności dla rolników lub płatności w ramach wsparcia rozwoju obszarów wiejskich), a także wymogi wzajemnej zgodności, takie jak palenie ścierniska.


Inne nowe formy dowodów, takie jak zdjęcia oznaczone geotagami, informacje z dronów i odpowiednia dokumentacja pomocnicza od rolników, taka jak etykiety nasion, również po raz pierwszy zostaną zaakceptowane w ramach szerszej zmiany w kierunku tak zwanego „podejścia monitorującego”. Doprowadzi to do zmniejszenia liczby kontroli w gospodarstwie rolnym. Wizyty w terenie, jak zaznacza Komisja Europejska, będą konieczne tylko wtedy, gdy dowody cyfrowe nie będą wystarczające do zweryfikowania zgodności.

– Ta nowa technologia satelitarna znacznie ograniczy liczbę inspekcji w terenie, usuwając klimat strachu, który powoduje znaczny stres dla rolników. Przyniesie również korzyści dla administracji publicznej, zmniejszając koszty administrowania kontrolami. Jest to więc korzyść i dla rolników, i administratorów – mówi Phil Hogan, unijny komisarz do spraw rolnictwa i obszarów wiejskich.

Zgodnie z obecnymi zasadami WPR państwa członkowskie UE są zobowiązane do przeprowadzania szeregu kontroli w gospodarstwach w ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli, który zapewnia, że wszelkie płatności dla rolników z budżetu WPR są dokonywane prawidłowo. – Nowe przepisy pozwolą tym państwom, które tego chcą, na zastąpienie lub uzupełnienie kontroli na miejscu zautomatyzowanymi i mniej uciążliwymi działaniami. Kilka państw członkowskich już wyraziło zamiar natychmiastowego rozpoczęcia korzystania z nowych technologii, takich jak zdjęcia oznaczone geotagami – informuje Komisja Europejska.

Zmieniający się krajobraz hiszpańskich pól okiem satelitów Sentinel-2 (Contains modified Copernicus Sentinel data (2016), processed by ESA)

Proponowane nowe podejście do monitorowania wykorzystuje dane z obserwacji Ziemi z satelitów Sentinel i łączy je z innymi technologiami satelitarnymi lub obserwacyjnymi bądź uzupełnia ze zdjęciami z geotagami. Dane te są następnie przetwarzane automatycznie za pomocą algorytmów komputerowych, które mogą określać na przykład wykorzystanie terenu na obszarach rolniczych. Dalej informacje te są porównywane i łączone z istniejącymi informacjami w systemie identyfikacji działek rolnych oraz z odniesieniami do każdego indywidualnego wniosku o pomoc w ocenie, czy płatność może zostać dokonana. W przypadkach, w których zautomatyzowany system nie może ustalić, czy roszczenia są dokładne, dodatkowe dowody (w tym zdjęcia z geotagami lub inną odpowiednią dokumentację dostarczoną przez rolnika czy też dane z dronów) mogą zostać wykorzystane do poparcia roszczenia. Jeśli to również okaże się niejednoznaczne, może być konieczne przeprowadzenie fizycznych kontroli w terenie.

Kraje będą miały swobodę wyboru, czy zastosować nowe podejście monitorujące. Będą mogły również decydować, czy zastosować je do konkretnych programów pomocy; będą także w stanie stopniowo rozszerzać obszar objęty monitoringiem w ciągu pierwszych dwóch lat jego wdrażania. Dodatkowe korzyści dla administracji krajowej obejmują bardziej zintegrowany proces komunikacji z rolnikami, mniejsze obciążenie administracyjne wynikające z mniejszej liczby kontroli na miejscu i elastyczny proces składania wniosków.

Źródło: Komisja Europejska, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama