Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-09-06 | Mapy

EuSI: pełen sukces satelitarnej kontroli dopłat

W ubiegłym tygodniu niemiecka firma European Space Imaging (EuSI) z powodzeniem zakończyła dostawę wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych dla blisko pół miliona kilometrów kwadratowych Europy. Dane te zamówiła Komisja Europejska na potrzeby kontroli dopłat dla rolników.


Ilustracja: EuSI: pełen sukces satelitarnej kontroli dopłat <br />
Pola rzepaku w Polsce (fot. EuSI)
Pola rzepaku w Polsce (fot. EuSI)

Zgodnie z zapisami kontraktu poszczególne kraje członkowskie zlecają firmie EuSI pozyskanie zdjęć satelitarnych dla jednej spośród 842 stref rolniczych rozrzuconych po całej Europie. Spółka ma na ich dostarczenie określone ramy czasowe – średnio 51 dni. Z powodu dużego zachmurzenia w tym roku spełnienie tych wymagań było trudne np. w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy na Łotwie. EuSI z dumą podkreśla jednak, że udało jej się w terminie zrealizować 100% zleceń, z czego 70% wykonano w ciągu 2 tygodni. W przypadku zdecydowanej większości dostarczonych zobrazowań stopień zachmurzenia nie przekraczał 10%.

W ocenie EuSI sukces zapewniło bieżące śledzenie warunków pogodowych, które poprzedzało wysyłanie bezpośrednich zleceń pozyskania zdjęć do wysokorozdzielczych satelitów WorldView-1, GeoEye-1, WorldView-2, WorldView-3 i WorldView-4. Szczególnie ten ostatni aparat przyczynił się do zwiększenia możliwości produkcyjnych firmy. Tylko w ciągu czterech miesięcy pozyskał on dla EuSI zobrazowania dla 79 tys. km kw.

Źródło: EuSI, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ciąg dalszy dyskusji... Zdjęcia satelitarne przy tzw. taskingu (nowe zamówienie) to ceny >25 USD za km2 i więcej, dużo więcej. Podsumowując fotka lotnicza przy współczesnych nowoczesnych kamerach jest nawet kilkukrotnie tańsza od satelitarnych per km2 a sprzęt jest bardzo wydajny, rozdzieloczość znacznie lepsza itd. Satelity są świetne jeśli trzeba fotografować Białoruś, Koreę Pn. czy Ruska. Gdyby JRC puściło zamówienie na wolny rynek kilka firm europejskich zrobiłoby to znacznie taniej, kto wie czy nie szybciej itd. Na pewno rozdzielczość byłaby około 20-30cm.
    2 
 3 
Ile kosztuje VHR? Proszę podać cenę 1 km2. Jaki satelita? Jaka rozdzielczość?
    2 
 5 
@Buzz i a'propos analizy Buzz. "Prawie Żywiec". Tak na moje oko, to ciekawe jest - co to znaczy i jaki jet zakres Twoich "analiz". Wiesz pewnie dużo więcej od "studenta", ale mylisz się, jeśli chodzi o model biznesowy. Scen satelitarnych nikt o zdrowych zmysłach nie przetwarza pojedynczo w takich zagadnieniach, a robią to już tzw. "fabryki fotogrametryczne", których jest kilka na świecie. Fotogrametria lotnicza odpada, bo latanie samolotem w 842 strefach zżarłoby tyle paliwa lotniczego, ze już jakieś 15 lat temu DG JRC Komisji Europejskiej, wraz z pojawieniem się ery VHR zaczęło odchodzić od stosowania fotogrametrii lotniczej w całej UE - w stronę fotogrametrii satelitarnej i dlatego nawet nazwa corocznie urządzanych przez Komisję Europejską - wewnętrznych konferencji dla przedstawicieli rządowych 28 państw UE - nosi nazwę "CwRS of area-based subsisies - czyli Control with Remote Sensing of area-based subsidies. W Polsce LPIS był budowany kosztem 15 razy większym niż średnia Unijna z programu CwRS. kropka.
    3 
 5 
Analizy A ja robiłem ostatnio rozeznanie o koszty vhrs versus fotogrametrii lotniczej i cenowo vhrs jest droższe niż sceny satelitarne w przeliczeniu na km2. Pozostaje kwestia wydajności...
    5 
 1 
satelity versus lokalne projekty foto do studenta i profesora: Student - profesor miał rację. Mała wiedza i graniczy z ignorancją. Jedyną konkurencją w UE dla DigitalGlobe jest konstelacja 2 satelitów Pleiades, pixel 70 cm, redukowany sztucznie do 50 cm. Konstelacja satelitów USA z Digital Globe wycina skutecznie całą produkcję ESA i krajów UE. Nic dziwnego : dzienna kolekcja DigitalGlobe to 4 miliony KM kw. Pleiades i Francuzi przegrywają w kontraktach JRC. Student - masz emocjonalnie na pozór rację - lepiej żeby kasa zostawała w UE czy Polsce, ale niestety Amerykanie wygrali już ten wyścig. I to nieprawda że JRC za łatwo oddaje te kontrakty. Tam działa drakońska zasada - "first collected" - first paid" - no i niestety Francuzi dają ciała i kasa płynie do USA- a na kogo mają krzyczeć Francuzi? Macron ma się obrazić na Trumpa ? to nie zadziała. Wygrywa technologia - realizująca jednocześnie amerykańską doktryne obroonną, bo to przecież jest technologia "dual-use". Kropka. A profesor powinien uczyć a nie ganić studentów
    2 
 6 
Słabe te 2 odpowiedzi. Ktoś sie zaangażował próbując uruchomić dyskusje a mądrzejsi nie podając żadnych argumentów wyśmiali gościa. Hej mądrale macie coś do napisania na dowód Waszej wiedzy?
    3 
 8 
No teraz to już koniec gimbazy przecież
    7 
 4 
@student ciekawa hipoteza, ale oparta o brak wiedzy, wracaj do książek, zaraz poprawki.
    8 
 4 
szkoda transferu kasy do USA. Czy konsorcjum kilku firm fotogrametrycznych nie zrobiłoby takiego projektu taniej, lepiej i pieniążki by zostały w Europie? JRC zbyt łatwo rozdaje tego typu projekty. Załogowe sensory w tej chwilicsą bardzo wydajne i cenowo bardzo konkurencyjne. Ceny zobrazowań nie należą do niskich pomimo, że sektor cywilnych zobrazowań satelitarnych jest bardzo wspierany przez amerykańskie agencje. To jest takie myślenie sprzed 10-15 lat. Satelity, satelity bla bla bla. EUSI bez tego typu kontraktów chyba nie poradziłoby sobie na wolnym rynku...
    5 
 7 



zobacz też:

Dostawcy danych teledetekcyjnych na konferencji w Monachium

Dobiega końca odbywająca się w dniach 14-16 listopada w Monachium międzynarodowa WordlView...

40 cm z orbity także w Europie

Oferta niemieckiej firmy European Space Imaging (EuSI) rozszerzyła się o zobrazowania satelitarne z konstelacji...

Kto dostarczy zdjęcia satelitarne dla kontroli na miejscu?

Komisja Europejska rozstrzygnęła przetarg na dostawę zobrazowań satelitarnych oraz...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łan chełmiński miał 30 morgów polskich?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (1954-2024)

Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (1954-2024)
Tomasz Zawiła-Niedźwiecki urodził się 26 listopada 1954 r. w Krakowie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1979 r. rozpoczął pracę w Instytucie Badawczym Leśnictwa, w którym w różnych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1958
W US Naval Observatory zdefiniowano skalę czasu atomowego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2