Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-03-05| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Budimex chce wykorzystać drony w pomiarach inwestycji

Firma Budimex wspólnie ze spółką Sky Tronic pracuje nad bezzałogowym systemem do analizy przestrzennej obiektów inżynieryjnych.


Budimex chce wykorzystać drony w pomiarach inwestycji <br />
fot. Sky Tronic
fot. Sky Tronic

Rezultatem współpracy będzie autonomicznie poruszająca się platforma pomiarowa o nazwie 3D Flight Explorer FLC, która w czasie rzeczywistym i przy marginalizacji roli pilota-operatora precyzyjnie odwzoruje elementy przestrzeni w 3D. System stanowić będzie integralną część drona znajdującego zastosowanie w monitoringu i pracach inspekcyjnych obiektów inżynieryjnych.

W ramach prac wykorzystany zostanie system sterowania i stabilizacji lotu „SkyNav”, który zapewni bezpieczny przelot oraz wykonanie pomiarów w trudnych i niebezpiecznych warunkach, takich jak: silne podmuchy wiatru, turbulencje czy ograniczony dostęp do obiektów. Zespół zaprojektuje i skonstruuje własne elektroniczne urządzenie pomiarowe – wizyjny układ identyfikacji przestrzeni. Na potrzeby systemu autonomicznego lotu zostaną opracowane inteligentne algorytmy podejmowania decyzji służące do automatycznego wyznaczania optymalnej trasy przelotu.

Dane pozyskiwane przez drona pozwolą na szybkie i precyzyjne wyznaczanie potrzebnych parametrów modeli bryłowych, takich jak: wolny obszar, objętość przestrzeni zajętej, objętość mas ziemnych, elementy budowy czy różnice w objętości obiektów kubaturowych. Tworzona w ten sposób trójwymiarowa mapa otoczenia posłuży do nawigacji, a autonomiczny system umożliwi omijanie przeszkód znajdujących się na trasie przelotu oraz wyznaczenie alternatywnej drogi do celu.

W przypadku procesu budowlanego technologia może być stosowana na każdym etapie prac – od projektowania, po odbiór. Możliwa będzie rejestracja obrazu terenów inwestycyjnych oraz tworzenie edytowanych modeli bryłowych dla geodezji i kartografii. Tworzony system jest odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie prowadzeniem monitoringu strukturalnego obiektów inżynierskich i terenów inwestycyjnych.

– System modelowania terenu 3D, nad którym pracujemy ze Sky Tronic, znajdzie zastosowanie w optymalizacji procesów budowlanych. Jego rolą będzie szybkie i precyzyjne rejestrowanie obiektów przestrzennych. To będzie usługa nowego typu. Autonomiczny lot platformy nośnej oraz zautomatyzowane wykonywanie pomiarów fotogrametrycznych może znacznie usprawnić prace geodezyjne i skrócić czas generowania trójwymiarowych modeli 3D terenów pod planowane inwestycje. Nowy system do modelowania i monitoringu ma wspomóc m.in. rozpoznawanie krawędzi dróg, skarp, wierzchołków czy budynków i przetwarzanie danych otrzymywanych w wyniku nalotu fotogrametrycznego z drona. Planujemy wykorzystanie go do cyklicznych inwentaryzacji terenów budowlanych i zasobów znajdujących się na placach budowy. Dzięki temu zacznie łatwiej będzie nam kontrolować zasięg robót ziemnych, a także stopień postępu inwestycji – komentuje Przemysław Kuśmierczyk, kierownik Zespołu ds. Innowacji w firmie Budimex SA

Sky Tronic to firma technologiczna typu spin-off z branży bezzałogowego lotnictwa zajmująca się projektowaniem i wdrażaniem bezzałogowych statków powietrznych bazujących na technologii sterowania lotem opartej na rozmytych regulatorach stabilizacji lotu FLC (Fuzzy Logic Controller). Spółka powstała jako biznesowa inicjatywa środowiska akademickiego poprzez połączenie wiedzy i doświadczenia pracowników naukowych i absolwentów Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Instytutu Transferu Technologii (spółki celowej Politechniki Wrocławskiej).

Źródło: Budimex

Aktualne zestawienie geodezyjnych dronów oraz aplikacji do przetwarzania zdjęć do chmury punktów i modeli 3D można znaleźć w bezpłatnym niezbędniku DRONY DLA GEODETY


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Niech sie lepiej skupią na zmianach kadrowych Banda młodych inżynierków myślących że pozjadali wszystkie rozumy, nie potrafiących obsłużyć niwelatora lub dista, przerzucających odpowiedzialność nie na wykonawców robót tylko na geodetów, najczęściej bezpodstawnie obwiniających nas o spierniczenie roboty, podczas gdy reszta bandy jest bezkarna. Tak to jest budimex i nie tylko, bo patologia ta jest powszechna na kazdej innej budowie. Traktowani czasem gorzej jak Iwan spod Mińska co zamiata asfalt przy wjezdzie na budowe. Nie potrafią repera przeniesc ze slupa na słup, ale [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA] ze wysokość naniesiona czerwonym a nie czarnym markerem. Nie pozdrawiam.
  
 3 
dużo tekstu mało treści. Czyta człowiek tą nowomowę i się zastanawia co jeszcze można durniej opisać? Czy ta technologia nie ma już kilku lat? Co to za nowość bym zapytał? Na co drugiej budowie latają maszynki i fotografują. Przegrywasz, puszczasz proces i masz dane. Czy ta fotka to nie jest aby z fotoszopa? Ogłupienie branży totalne.
  



zobacz też:

|2016-12-14| Dron pomaga na S8

Od 10 miesięcy Skanska prowadzi intensywne roboty budowlane na 13-kilometrowym odcinku krajowej „ósemki” między ...

|2016-08-01| Geodeto, nie bój się BIM-u!

Jak nowoczesne technologie pomiarowe usprawniają prace budowlane? Co dla geodety oznacza wprowadzenie na budowie ...

|2016-01-29| Nowoczesne technologie zawitają na budowę S8

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z firmą Skanska umowę o wartości 335 mln zł na ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW | XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
księżyce Marsa nazywają się Fobos i Deimos?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wacław Grodecki vel Grodziecki (ok. 1535-1591)

Wacław  Grodecki vel Grodziecki (ok. 1535-1591)
Wacław Grodecki (Grodziecki) był kartografem i duchownym katolickim. Urodził się około 1535 roku w Grodźcu Śląskim, jego ojciec był starostą cieszyńskim. Studiował matematykę i filozofię na Akademii Krakowskiej, uzyskując tytuł bakałarza. W tym ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1392
Na terenie Prus wprowadzono miarę chełmińską (łokieć chełmiński). U podstaw tej decyzji leżały względy podatkowe, zmiana jednostek wprowadziła natomiast konieczność przeprowadzenia pomiarów.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama