Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-03-05| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Budimex chce wykorzystać drony w pomiarach inwestycji

Firma Budimex wspólnie ze spółką Sky Tronic pracuje nad bezzałogowym systemem do analizy przestrzennej obiektów inżynieryjnych.


Budimex chce wykorzystać drony w pomiarach inwestycji <br />
fot. Sky Tronic
fot. Sky Tronic

Rezultatem współpracy będzie autonomicznie poruszająca się platforma pomiarowa o nazwie 3D Flight Explorer FLC, która w czasie rzeczywistym i przy marginalizacji roli pilota-operatora precyzyjnie odwzoruje elementy przestrzeni w 3D. System stanowić będzie integralną część drona znajdującego zastosowanie w monitoringu i pracach inspekcyjnych obiektów inżynieryjnych.

W ramach prac wykorzystany zostanie system sterowania i stabilizacji lotu „SkyNav”, który zapewni bezpieczny przelot oraz wykonanie pomiarów w trudnych i niebezpiecznych warunkach, takich jak: silne podmuchy wiatru, turbulencje czy ograniczony dostęp do obiektów. Zespół zaprojektuje i skonstruuje własne elektroniczne urządzenie pomiarowe – wizyjny układ identyfikacji przestrzeni. Na potrzeby systemu autonomicznego lotu zostaną opracowane inteligentne algorytmy podejmowania decyzji służące do automatycznego wyznaczania optymalnej trasy przelotu.

Dane pozyskiwane przez drona pozwolą na szybkie i precyzyjne wyznaczanie potrzebnych parametrów modeli bryłowych, takich jak: wolny obszar, objętość przestrzeni zajętej, objętość mas ziemnych, elementy budowy czy różnice w objętości obiektów kubaturowych. Tworzona w ten sposób trójwymiarowa mapa otoczenia posłuży do nawigacji, a autonomiczny system umożliwi omijanie przeszkód znajdujących się na trasie przelotu oraz wyznaczenie alternatywnej drogi do celu.

W przypadku procesu budowlanego technologia może być stosowana na każdym etapie prac – od projektowania, po odbiór. Możliwa będzie rejestracja obrazu terenów inwestycyjnych oraz tworzenie edytowanych modeli bryłowych dla geodezji i kartografii. Tworzony system jest odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie prowadzeniem monitoringu strukturalnego obiektów inżynierskich i terenów inwestycyjnych.

– System modelowania terenu 3D, nad którym pracujemy ze Sky Tronic, znajdzie zastosowanie w optymalizacji procesów budowlanych. Jego rolą będzie szybkie i precyzyjne rejestrowanie obiektów przestrzennych. To będzie usługa nowego typu. Autonomiczny lot platformy nośnej oraz zautomatyzowane wykonywanie pomiarów fotogrametrycznych może znacznie usprawnić prace geodezyjne i skrócić czas generowania trójwymiarowych modeli 3D terenów pod planowane inwestycje. Nowy system do modelowania i monitoringu ma wspomóc m.in. rozpoznawanie krawędzi dróg, skarp, wierzchołków czy budynków i przetwarzanie danych otrzymywanych w wyniku nalotu fotogrametrycznego z drona. Planujemy wykorzystanie go do cyklicznych inwentaryzacji terenów budowlanych i zasobów znajdujących się na placach budowy. Dzięki temu zacznie łatwiej będzie nam kontrolować zasięg robót ziemnych, a także stopień postępu inwestycji – komentuje Przemysław Kuśmierczyk, kierownik Zespołu ds. Innowacji w firmie Budimex SA

Sky Tronic to firma technologiczna typu spin-off z branży bezzałogowego lotnictwa zajmująca się projektowaniem i wdrażaniem bezzałogowych statków powietrznych bazujących na technologii sterowania lotem opartej na rozmytych regulatorach stabilizacji lotu FLC (Fuzzy Logic Controller). Spółka powstała jako biznesowa inicjatywa środowiska akademickiego poprzez połączenie wiedzy i doświadczenia pracowników naukowych i absolwentów Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Instytutu Transferu Technologii (spółki celowej Politechniki Wrocławskiej).

Źródło: Budimex

Aktualne zestawienie geodezyjnych dronów oraz aplikacji do przetwarzania zdjęć do chmury punktów i modeli 3D można znaleźć w bezpłatnym niezbędniku DRONY DLA GEODETY


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS