Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-02-07 | GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Coraz wydajniejsze skanery na LiDAR Mapping Forum

W Denver w USA kończy się dziś (7 lutego) Międzynarodowe Forum LiDAR-owe – jedna z najważniejszych światowych imprez poświęconych skanowaniu laserowemu. Nie zabrakło na niej ciekawych premier sprzętowych.


Ilustracja: Coraz wydajniejsze skanery na LiDAR Mapping Forum

YellowScan Surveyor Ultra

Na ILMF nie mogło zabraknąć nowości związanych z modnym tematem bezzałogowych statków latających. Oferta instrumentów pomiarowych dla UAV firmy Yellow Scan rozszerzyła się o model Surveyor Ultra. System ten składa się ze skanera Velodyne VLP-32C i jednostki inercyjnej Applanix APX-15. Waży raptem 1,7 kg i mierzy do 600 tys. pkt/s. W ocenie producenta dobrze sprawdzi się w pomiarach przy wysokiej prędkości lotu oraz z pułapu do 100 metrów.

Delair DT26X Lidar UAV

Nowy kompletny bezzałogowy system skanujący zaprezentowała firma Delair. Jej DT26X przeznaczony jest przede wszystkim do nalotów poza zasięgiem wzroku (BVLOS). Producent chwali się, że dzięki połączeniu dokładnego skanera laserowego oraz kamery RGB (z matrycą 21,4 Mpx) system zapewnia nie tylko precyzyjne dane, ale jest także efektywny kosztowo.

Jeśli chodzi o konkrety, DT26X może unosić się w powietrzu przez 100 minut w odległości 30 km od operatora. W tym czasie potrafi zobrazować blisko 10 km kw. Dron wyposażony jest w skaner miniVUX-1DL, który wykonuje do 150 skanów na sekundę, mierząc nawet 100 tys. pkt/s. Ważną cechą tego sensora jest digitalizacja całej krzywej fali (full-waveform), co pozwala rozróżnić do 5 powracających impulsów lasera. Urządzenie pracuje efektywnie na pułapie do 120 metrów, mierząc z dokładnością nawet 15 mm.

Teledyne Optech Galaxy Prime

Podczas ILMF zaprezentowano dwa lotnicze systemy skanowania dla platform załogowych. Pierwszy z nich to Galaxy Prime firmy Teledyne Optech będący udoskonaloną wersją modelu Galaxy T1000. Podobnie jak poprzednik instrument wyposażony jest w technologie PulseTRAK i SwathTRAK, które pozwalają zachować jednolitą jakość gromadzonej chmury punktów mimo np. zmieniającej się rzeźby terenu, a także unikać powstawania luk danych. Nowością w urządzeniu jest przede wszystkim zwiększenie jego zasięgu o 30% (może pracować na wysokości do 4700 nad terenem), a także udoskonalona funkcja SwathTRAK dopasowująca pole widzenia skanera do aktualnych parametrów nalotu.

Leica TerrainMapper

Szwajcarska Leica Geosystems zaprezentowała z kolei lotniczy system TerrainMapper. Producent podkreśla, że przy budowie tego sensora skupiono się na osiągnięciu wyższej jakości danych oraz bardziej jednolitej gęstości zbieranej chmury punktów dzięki bieżącemu dopasowywaniu pola widzenia skanera.

Chmura punktów pozyskana przez Leica TerrainMapper

Chmura punktów pozyskana przez Leica TerrainMapper

LiDAR pracuje z częstotliwością do 2 MHz na pułapie od 300 do 5000 metrów. Jak zapewnia Leica, TerrainMapper jest w stanie w ciągu godziny pozyskać dane spełniające normę United States Geological Survey Quality Level 0 dla aż 500 km kw. przy dokładności chmury punktów na poziomie około 5 cm. System wyposażony jest ponadto w cyfrową 3- lub 4-kanałową kamerę pozwalającą na kolorowanie chmury punktów. Wśród zalet tego rozwiązania producent wymienia także kompatybilność z przepływami pracy HxMap.

Trimble MX9

Na Forum nie zabrakło również nowości mobilnych. Amerykański Trimble zaprezentował mobilny system skanowania MX9. Rozwiązanie składa się z cyfrowych kamer generujących obrazy panoramiczne 360°, dwóch skanerów laserowych marki Riegl oraz systemu nawigacyjnego Applanix AP40 lub AP60.

Wśród jego zalet producent wymienia przede wszystkim łatwość montażu i obsługi oraz edycji danych, a także wielozadaniowość. To lekkie urządzenie może być bowiem bez problemu instalowane na różnego typu pojazdach i zbierać dane nawet z „prędkością autostradową”. System jest obsługiwany z poziomu intuicyjnego oprogramowania polowego działającego w przeglądarce internetowej, co pozwala znacznie łatwiej kontrolować przebieg misji, w tym weryfikować jakość danych w czasie rzeczywistym.

Trimble MX9

Leica Pegasus:Two Ultimate

Nową propozycją firmy Leica z zakresu mobilnego skanowania jest Pegasus:Two Ultimate, czyli udoskonalona wersja Pegasus:Two. System wyróżniają przede wszystkim wyższej jakości zdjęcia panoramiczne, co osiągnięto poprzez zastosowanie nie 6, ale 2 kamer z matrycą 12 zamiast 4 Mpx. Efektem ich pracy są panoramy 360° o wielkości 24 Mpx. Nowością jest także możliwość zapisu danych na wymienny twardy dysk oraz ich wizualizacji w przeglądarce internetowej dzięki nowemu oprogramowaniu Leica Pegasus Webviewer.

Ellipse 2 Micro Series

Z ciekawych nowości sprzętowych zaprezentowanych na ILMF warto wspomnieć o inercyjnym module Ellipse 2 Micro. Producent, firma SBG Systems, zachwala w nim przede wszystkim połączenie niewielkich rozmiarów i wagi (10 g), wysokiej dokładności (0,1°) oraz relatywnie niskiej ceny. W jego ocenie urządzenie to bardzo dobrze uzupełnia pomiary GNSS przy kiepskiej dostępności sygnałów satelitarnych – np. w tunelach czy „miejskich kanionach”.

Inercyjny moduł Ellipse 2 MicroAktualne zestawienie skanerów laserowych oraz oprogramowania do obróbki chmur punktów można znaleźć w bezpłatnym niezbędniku SKANOWANIE LASEROWE

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

LiDAR pomógł odkryć megalopolis Majów

Dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu (ALS) w Gwatemali odkryto nieznaną wcześniej sieć osadniczą Majów...

Znamy najlepsze prace dyplomowe

Magisterka, której celem było opracowanie serwisu internetowego do wizualizacji rezultatów walidacji orbit satelitów...

Titanic zostanie zeskanowany

Skanowanie laserowe może być przeprowadzane nie tylko z lądu i z powietrza, ale także pod wodą. Ma to udowodnić...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1936 r. średnia cena hektara dobrych gruntów (z budynkami i inwentarzem) wynosiła w centralnej Polsce 1680 zł?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Różycki (1909-2005)

Jan  Różycki (1909-2005)
Urodził się 7 lutego 1909 roku w Karaczyjowce na Podolu. Po ukończeniu gimnazjum w Ostogu nad Wilją rozpoczął studia na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1934 roku. W latach 1934-35 studiował w Szkole Podchorążych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1617

1617
Ukazuje się drugi tom "Geometriae practicae novae", w którym Daniel Schwenter (1585-1636), niemiecki profesor hebraistyki i matematyki, opisuje techniki pomiarów geodezyjnych. W tomie trzecim (1618) prezentuje instrumenty pomiarowe wraz ze...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama