wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Bielsko-Biała w OSM
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-01-12| GIS, Teledetekcja

Titanic zostanie zeskanowany

Skanowanie laserowe może być przeprowadzane nie tylko z lądu i z powietrza, ale także pod wodą. Ma to udowodnić ekspedycja, której celem jest szczegółowy pomiar wraku słynnego Titanica.


Titanic zostanie zeskanowany <br />
Jeden z wraków zeskanowanych przez OceanGate
Jeden z wraków zeskanowanych przez OceanGate

Wyprawa jest organizowana przez firmy OceanGate i 2G Robotics. Do pomiaru wraku chcą one wykorzystać skaner laserowy 2G Robotics ULS-500 przystosowany do pracy na dużych głębokościach. Urządzenie mierzy ponad 61 tys. pkt/s na dystansie od 1,5 do 20 metrów i może z powodzeniem pracować nawet do głębokości 4 km. Dodajmy, że Titanic spoczywa nieco płycej, tj. na głębokości 3,8 km.

Wyprawa wyruszy w czerwcu br. z Nowej Fundlandii i potrwa sześć tygodni. W jej trakcie wrak Titanica zostanie pomierzony w milimetrowej rozdzielczości. Pozyskane zostaną również cyfrowe zdjęcia obiektu. Prace będą wykonywane z pokładu załogowej łodzi podwodnej Cyclops 2, która – podobnie jak skaner – również może operować do głębokości około 4 km.

Pozyskane w ten sposób materiały posłużą do wygenerowania szczegółowego modelu 3D statku, który zostanie wykorzystany do analizy stanu zachowania wraku. Pomoże również podjąć działania, które spowolnią proces niszczenia obiektu.

Uczestnicy ekspedycji podkreślają, że zaletą wybranej przez nich technologii jest nie tylko możliwość szybkiego pozyskania dokładnych danych, ale także jej nieinwazyjność. To bardzo istotne, biorąc pod uwagę, że wrak Titanica jest miejscem spoczynku wielu osób. – Skanowanie laserowe zapewnia maksymalną szczegółowość w krótszym czasie niż inne techniki. Firma 2G Robotics zapewniła nam rozwiązanie, które pokaże Titanica z zupełnie innej perspektywy – podkreśla Stockton Rush, prezes OceanGate.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt