|2016-02-03|
GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje
Zajrzyj do bałtyckich wraków w wirtualnym skansenie
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępniło Wirtualny Skansen Wraków, w którym w trzech wymiarach można oglądać wybrane statki leżące na dnie Zatoki Gdańskiej.
– Głównym założeniem i celem projektu jest wykonanie fotogrametrycznej, trójwymiarowej dokumentacji wraków drewnianych jednostek z Zatoki Gdańskiej – mówi dr Tomasz Bednarz, archeolog podwodny z NMM, który kieruje pracami. Członkami ekipy badawczej, biorącej udział przy realizacji fotogrametrycznej dokumentacji 3D, są ponadto: Janusz Różycki, Wojciech Joński oraz Zbigniew Jarocki. Przygotowania do uruchomienia projektu wirtualnego skansenu trwały ponad rok. Przez ten czas wykonano ponad 60 tys. zdjęć obiektów podwodnych, co umożliwiło przedstawienie ich w formie trójwymiarowej.
– Metodę dokumentacji podwodnej, która związana jest z wykonywaniem fotogrametrycznych modeli 3D wraków, rozwijamy w NMM już od ponad dwóch lat i jesteśmy w pewnym sensie ekspertami w tej dziedzinie. Do każdego obiektu wykonywane jest kilka tysięcy fotogramów, które potem komputer składa w szczegółowy model 3D – dodaje Tomasz Bednarz. – Efektem naszej pracy jest wirtualny skansen, czyli miejsce w internecie, gdzie można „zwiedzić” najważniejsze wraki spoczywające na dnie Zatoki Gdańskiej.
Prezentowane modele wraków są wiernym odwzorowaniem rzeczywistego wyglądu tych obiektów. Tak właśnie widzą je archeologowie podwodni podczas swojej pracy, z tą różnicą, iż niska przejrzystość wody nie pozwala dojrzeć dalej niż 2-3 metry, a na stronie WSW można objąć wzrokiem cały wrak. Do końca roku Narodowe Muzeum Morskie planuje umieścić w Skansenie 13 wraków z Zatoki Gdańskiej, a w następnych latach systematycznie wzbogacać stronę o kolejne stanowiska archeologiczne.
– Dzisiejsze muzea chcą się cyfryzować, wchodzić w nowe formy przekazu i najnowsze technologie. To ważny trend – tłumaczy Szymon Kulas, zastępca dyrektora NMM – Jednym z celów każdej współczesnej instytucji kultury jest upowszechnianie zabytków w formie multimedialnej. To z kolei wiąże się z unowocześnianiem i uatrakcyjnianiem oferty. Projekt Wirtualny Skansen Wraków jest częścią metamorfozy, którą przechodzimy jako muzeum. Naszą główną misją jest prezentowanie eksponatów i ich ochrona, ale robimy to coraz częściej za pomocą skanerów laserowych i optycznych, drukarki 3D czy rozszerzonej rzeczywistości – dodaje Szymon Kulas.
Modele podwodnych obiektów zamieszczone w Wirtualnym Skansenie Wraków można oglądać również przy użyciu urządzeń do wirtualnej rzeczywistości typu Google Cardboard lub Oculus. Potęguje to uczucie trójwymiarowości i przestrzenności prezentowanych stanowisk podwodnych. Muzeum planuje wdrożenie specjalnej stacjonarnej wersji Wirtualnego Skansenu Wraków dostosowanej do najnowszej wersji Oculusa oraz innych gogli wirtualnej rzeczywistości. Pozwoli to na wirtualne „pełne zanurzenie” w wodach Zatoki Gdańskiej osób oglądających wraki i poruszanie się po stronie skansenu, będąc cały czas w wirtualnym podwodnym świecie.
Źródło: NMM
|