Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-02-03 | GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

Zajrzyj do bałtyckich wraków w wirtualnym skansenie

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępniło Wirtualny Skansen Wraków, w którym w trzech wymiarach można oglądać wybrane statki leżące na dnie Zatoki Gdańskiej.


Ilustracja: Zajrzyj do bałtyckich wraków w wirtualnym skansenie

– Głównym założeniem i celem projektu jest wykonanie fotogrametrycznej, trójwymiarowej dokumentacji wraków drewnianych jednostek z Zatoki Gdańskiej – mówi dr Tomasz Bednarz, archeolog podwodny z NMM, który kieruje pracami. Członkami ekipy badawczej, biorącej udział przy realizacji fotogrametrycznej dokumentacji 3D, są ponadto: Janusz Różycki, Wojciech Joński oraz Zbigniew Jarocki. Przygotowania do uruchomienia projektu wirtualnego skansenu trwały ponad rok. Przez ten czas wykonano ponad 60 tys. zdjęć obiektów podwodnych, co umożliwiło przedstawienie ich w formie trójwymiarowej.

– Metodę dokumentacji podwodnej, która związana jest z wykonywaniem fotogrametrycznych modeli 3D wraków, rozwijamy w NMM już od ponad dwóch lat i jesteśmy w pewnym sensie ekspertami w tej dziedzinie. Do każdego obiektu wykonywane jest kilka tysięcy fotogramów, które potem komputer składa w szczegółowy model 3D – dodaje Tomasz Bednarz. – Efektem naszej pracy jest wirtualny skansen, czyli miejsce w internecie, gdzie można „zwiedzić” najważniejsze wraki spoczywające na dnie Zatoki Gdańskiej.

Prezentowane modele wraków są wiernym odwzorowaniem rzeczywistego wyglądu tych obiektów. Tak właśnie widzą je archeologowie podwodni podczas swojej pracy, z tą różnicą, iż niska przejrzystość wody nie pozwala dojrzeć dalej niż 2-3 metry, a na stronie WSW można objąć wzrokiem cały wrak. Do końca roku Narodowe Muzeum Morskie planuje umieścić w Skansenie 13 wraków z Zatoki Gdańskiej, a w następnych latach systematycznie wzbogacać stronę o kolejne stanowiska archeologiczne.

– Dzisiejsze muzea chcą się cyfryzować, wchodzić w nowe formy przekazu i najnowsze technologie. To ważny trend – tłumaczy Szymon Kulas, zastępca dyrektora NMM – Jednym z celów każdej współczesnej instytucji kultury jest upowszechnianie zabytków w formie multimedialnej. To z kolei wiąże się z unowocześnianiem i uatrakcyjnianiem oferty. Projekt Wirtualny Skansen Wraków jest częścią metamorfozy, którą przechodzimy jako muzeum. Naszą główną misją jest prezentowanie eksponatów i ich ochrona, ale robimy to coraz częściej za pomocą skanerów laserowych i optycznych, drukarki 3D czy rozszerzonej rzeczywistości – dodaje Szymon Kulas.

Modele podwodnych obiektów zamieszczone w Wirtualnym Skansenie Wraków można oglądać również przy użyciu urządzeń do wirtualnej rzeczywistości typu Google Cardboard lub Oculus. Potęguje to uczucie trójwymiarowości i przestrzenności prezentowanych stanowisk podwodnych. Muzeum planuje wdrożenie specjalnej stacjonarnej wersji Wirtualnego Skansenu Wraków dostosowanej do najnowszej wersji Oculusa oraz innych gogli wirtualnej rzeczywistości. Pozwoli to na wirtualne „pełne zanurzenie” w wodach Zatoki Gdańskiej osób oglądających wraki i poruszanie się po stronie skansenu, będąc cały czas w wirtualnym podwodnym świecie.

Źródło: NMM


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Z nowoczesną fotogrametrią na dnie Bałtyku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku rozwija nowatorską metodę fotogrametrycznej dokumentacji podwodnej 3D...

Przebić się z laserem

Jak spopularyzować w Polsce skanowanie laserowe, w najnowszym wydaniu miesięcznika GEODETA podpowiadają Krzysztof i Maciej...

Symbol Gdańska bez tajemnic

Trzeba było wykonać ponad 200 skanów, by pomierzyć z zewnątrz i od wewnątrz bodaj najsłynniejszy zabytek Gdańska –...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
król Zygmunt był inicjatorem budowy pierwszego stałego mostu na Wiśle?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wojciech Wilkowski (1939-2025)

Wojciech Wilkowski (1939-2025)
Wojciech Wilkowski urodził się 30 stycznia 1939 r. w Umieninie-Żelazkach (obecny powiat płocki). W 1961 r. ukończył studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, uzyskując stopień magistra inżyniera geodety (specjalność...
więcej

strzałka w dółGeodaty
628
Brahmagupta (ok. 598-670), hinduski matematyk i astronom, w dziele pt. "Brahmasphutasiddhanta" (Otwarcie wszechświata) definiuje liczbę "0", liczby dodatnie i ujemne. Brahmagupta podał algorytmy na obliczenie pierwiastka kwadratowego i rozwiązanie...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama