Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-01-16| Geodezja, Instytucje

Tak samo, tylko tajnie

Budownictwo ostatnio szybko się rozwija, pojawiają się kolejne nowości oraz standardy wykonania. Wznosi się coraz większe, wyższe oraz bardziej innowacyjne obiekty. Jednak swoimi prawami rządzi się budownictwo wojskowe, o czym piszemy w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA.


Tak samo, tylko tajnie
Obiekty wojskowe mają swoją specyfikę. Poczynając od projektu, wszystko jest dostosowane do wymogów bezpieczeństwa oraz standardów wojskowych. Prace odbywają się na terenie zamkniętym, gdzie obowiązują przepustki wojskowe. Najczęściej budowanymi obiektami są: koszary wojskowe, poligony wraz z infrastrukturą oraz całe bazy wojskowe lub budynki administracyjne. Proces wyłaniania wykonawcy odbywa się w procedurze przetargowej. Zwykle wybierane są firmy, które już mają doświadczenie w budownictwie wojskowym.

Myśląc o wykonywaniu prac geodezyjnych na terenach zamkniętych, trzeba być przygotowanym na większą biurokrację. Geodeta obsługę takiej inwestycji zgłasza w Wojskowym Centrum Geograficznym. Należy przy tym wypełnić szereg wniosków, ale przede wszystkim posiadać poświadczenia bezpieczeństwa. Dopiero po spełnieniu licznych formalności administracyjnych osoby wskazane we wniosku (i tylko one) mogą wejść na teren budowy. Każdorazowo odbywa się to pod nadzorem żandarmerii wojskowej, która dokładnie kontroluje sprzęt wnoszony na teren obiektu wojskowego. Całe wyposażenie wykorzystywane podczas prac geodezyjnych musi znajdować się na liście, którą wcześniej zgłasza się na etapie uzyskiwania zgody. Korzysta się tylko z klasycznych metod pomiarowych, takich jak tachimetria, GPS oraz niwelacja. Procedury wojskowe zabraniają tworzenia dokumentacji zdjęciowej. Aby wykonać nalot dronem, trzeba spełnić dodatkowe kryteria formalno­prawne...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama