wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Studenci inwentaryzują budynek AGH
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-01-04| Geodezja, Mapy, Prawo

Porządkowanie wysokości

Jako końcowy termin stosowania w Polsce układu PL-KRON86-NH w rozporządzeniu wskazana jest data 31 grudnia 2019 r. To ważna przesłanka za jak najszybszym wdrożeniem układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH. Jak należy przeliczać do niego wysokości obiektów terenowych w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA wyjaśnia Wiesław Graszka.


Porządkowanie wysokości
Problem stosowania lokalnych układów współrzędnych i układów wysokościowych w Polsce był wielokrotnie wskazywany w ostatnich latach jako czynnik utrudniający realizację dużych inwestycji ze względu na niemożność bezpośredniego wykorzystania materiałów geodezyjnych i kartograficznych znajdujących się w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Starostowie odpowiedzialni za dostosowanie materiałów geodezyjnych i kartograficznych oraz baz danych przestrzennych do obowiązujących standardów usprawiedliwiali powstałe opóźnienia niewystarczającymi środkami finansowymi i brakiem szczegółowych przepisów technicznych. (...) Obecnie – zdaniem autora tekstu – istnieją wszelkie obiektywne warunki do przejś­cia w całym kraju na jeden układ wysokościowy
PL-EVRF2007-NH.

W Polsce obowiązują obecnie dwa układy wysokościowe: PL-KRON86-NH (tylko do 31 grudnia 2019 r.) oraz PL-EVRF2007-NH. Jednak w praktyce stosowane są także różne inne układy wysokościowe, najczęściej Kronsztad86 i Kronsztad60, chociaż natknąć się można również na materiały geodezyjne odniesione do poziomu mareografów w Amsterdamie lub Trieście. (...)

Przy modernizacji szczegółowej wysokościowej osnowy geodezyjnej wymagany jest projekt techniczny, który należy sporządzić zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu ws. osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych. W przypadku przeliczania wysokości punktów pomiarowej osnowy wysokościowej lub wysokości szczegółów sytuacyjno-wysokoś­ciowych wskazane jest sporządzenie założeń technicznych.

Istotne jest, żeby przed sporządzeniem projektu technicznego lub założeń technicznych została przeprowadzona analiza istniejącej dokumentacji geodezyjnej pod kątem jakości (wiarygodności) i dokładności, a także zostały zidentyfikowane punkty wspólne oraz punkty przemieszczone lub wznowione bez należytego udokumentowania. Należy również zbadać, w jakich układach wysokościowych zostały wyznaczone wysokości reperów i szczegółów sytuacyjnych. Pewną wskazówkę, z jakim układem mamy do czynienia, może dać porównanie wysokości tych samych punktów – im układ wysokościowy jest starszy, tym wysokość będzie większa (niższy poziom odniesienia). Reguła ta nie dotyczy, niestety, lokalnych układów wysokościowych. (...)

Transformację wysokości punktów pomiarowej osnowy wysokoś­ciowej i rzędnych punktów sy­­tu­­­acyjno-wysokościowych ze stosowanego układu wysokościowego do układu PL-EVRF2007-NH poprzedza się analizą rozkładu różnic wysokości pomiędzy obydwoma układami. W zależności od tego, czy występuje regularny rozkład różnic wysokości, czy zaburzony, dobiera się...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Układy tylko z nazwy Jakoś tego nie widzę...Będzie pewnie tak jak mówią Rosjanie "praktyka jebiot teoriu" dletago powinno zlikwidować się mapę zasadniczą bo to już SĄ tylko sztuki piękne

to i tak dobrze, że są osoby w ODGiK-ach, które nie robią "karpia" na pytanie: "W jakim układzie wysokości u Was się działa?". Spotkałem się kilkukrotnie z taką sytuacją. Na szczęście wtedy "niedoświadczone" osoby idą po informację do kogoś najbardziej doświadczonego w ODGiK i uzyskują odpowiedź. Ot, taka mała dygresja :-)

układy Sytuacja w jednym z ośrodków, w którym byłem po raz pierwszy pobierając materiały na potrzeby realizacji inwestycji. Ja: W jakim układzie wysokościowym prowadzicie zasób? Pan z ośrodka: K'86. Ja: Ale wykaz rzędnych dostałem w K'60. Pan z ośrodka: No tak, geodeci jakoś to przeliczają, dodają 6 albo 7 cm. Ale jak będziecie oddawali operat to i tak już będzie Amsterdam. Jak żyć? :D

"stare " układy wysokościowe Uprzejmie informuję że przejście z "innych układów wykokościowych" na układ kronsztadt 86 powinno nastąpić w momencie budowy baz BDOT500 i GESUT ,przy realizacji projektów zsin ."Jak byk" jest to napisane w warunkach technicznych.Nie które firmy robią "wielkie gały" jak im się pokaże zapis w warunkach technicznych. I tu jest następny paradoks że po negocjacjach firmy przerobią wysokości do ukł. 86' , natomiast brak jest osnowy szczegółowej w układzie kronsztad 86. A tak na marginesie to nie którzy dotychczas nie rozróżniają kr 60 i 86 !

4 komentarze

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt