wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 2
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-01-04| Geodezja, Mapy, Prawo

Porządkowanie wysokości

Jako końcowy termin stosowania w Polsce układu PL-KRON86-NH w rozporządzeniu wskazana jest data 31 grudnia 2019 r. To ważna przesłanka za jak najszybszym wdrożeniem układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH. Jak należy przeliczać do niego wysokości obiektów terenowych w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA wyjaśnia Wiesław Graszka.


Porządkowanie wysokości
Problem stosowania lokalnych układów współrzędnych i układów wysokościowych w Polsce był wielokrotnie wskazywany w ostatnich latach jako czynnik utrudniający realizację dużych inwestycji ze względu na niemożność bezpośredniego wykorzystania materiałów geodezyjnych i kartograficznych znajdujących się w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Starostowie odpowiedzialni za dostosowanie materiałów geodezyjnych i kartograficznych oraz baz danych przestrzennych do obowiązujących standardów usprawiedliwiali powstałe opóźnienia niewystarczającymi środkami finansowymi i brakiem szczegółowych przepisów technicznych. (...) Obecnie – zdaniem autora tekstu – istnieją wszelkie obiektywne warunki do przejś­cia w całym kraju na jeden układ wysokościowy
PL-EVRF2007-NH.

W Polsce obowiązują obecnie dwa układy wysokościowe: PL-KRON86-NH (tylko do 31 grudnia 2019 r.) oraz PL-EVRF2007-NH. Jednak w praktyce stosowane są także różne inne układy wysokościowe, najczęściej Kronsztad86 i Kronsztad60, chociaż natknąć się można również na materiały geodezyjne odniesione do poziomu mareografów w Amsterdamie lub Trieście. (...)

Przy modernizacji szczegółowej wysokościowej osnowy geodezyjnej wymagany jest projekt techniczny, który należy sporządzić zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu ws. osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych. W przypadku przeliczania wysokości punktów pomiarowej osnowy wysokościowej lub wysokości szczegółów sytuacyjno-wysokoś­ciowych wskazane jest sporządzenie założeń technicznych.

Istotne jest, żeby przed sporządzeniem projektu technicznego lub założeń technicznych została przeprowadzona analiza istniejącej dokumentacji geodezyjnej pod kątem jakości (wiarygodności) i dokładności, a także zostały zidentyfikowane punkty wspólne oraz punkty przemieszczone lub wznowione bez należytego udokumentowania. Należy również zbadać, w jakich układach wysokościowych zostały wyznaczone wysokości reperów i szczegółów sytuacyjnych. Pewną wskazówkę, z jakim układem mamy do czynienia, może dać porównanie wysokości tych samych punktów – im układ wysokościowy jest starszy, tym wysokość będzie większa (niższy poziom odniesienia). Reguła ta nie dotyczy, niestety, lokalnych układów wysokościowych. (...)

Transformację wysokości punktów pomiarowej osnowy wysokoś­ciowej i rzędnych punktów sy­­tu­­­acyjno-wysokościowych ze stosowanego układu wysokościowego do układu PL-EVRF2007-NH poprzedza się analizą rozkładu różnic wysokości pomiędzy obydwoma układami. W zależności od tego, czy występuje regularny rozkład różnic wysokości, czy zaburzony, dobiera się...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Układy tylko z nazwy Jakoś tego nie widzę...Będzie pewnie tak jak mówią Rosjanie "praktyka jebiot teoriu" dletago powinno zlikwidować się mapę zasadniczą bo to już SĄ tylko sztuki piękne

to i tak dobrze, że są osoby w ODGiK-ach, które nie robią "karpia" na pytanie: "W jakim układzie wysokości u Was się działa?". Spotkałem się kilkukrotnie z taką sytuacją. Na szczęście wtedy "niedoświadczone" osoby idą po informację do kogoś najbardziej doświadczonego w ODGiK i uzyskują odpowiedź. Ot, taka mała dygresja :-)

układy Sytuacja w jednym z ośrodków, w którym byłem po raz pierwszy pobierając materiały na potrzeby realizacji inwestycji. Ja: W jakim układzie wysokościowym prowadzicie zasób? Pan z ośrodka: K'86. Ja: Ale wykaz rzędnych dostałem w K'60. Pan z ośrodka: No tak, geodeci jakoś to przeliczają, dodają 6 albo 7 cm. Ale jak będziecie oddawali operat to i tak już będzie Amsterdam. Jak żyć? :D

"stare " układy wysokościowe Uprzejmie informuję że przejście z "innych układów wykokościowych" na układ kronsztadt 86 powinno nastąpić w momencie budowy baz BDOT500 i GESUT ,przy realizacji projektów zsin ."Jak byk" jest to napisane w warunkach technicznych.Nie które firmy robią "wielkie gały" jak im się pokaże zapis w warunkach technicznych. I tu jest następny paradoks że po negocjacjach firmy przerobią wysokości do ukł. 86' , natomiast brak jest osnowy szczegółowej w układzie kronsztad 86. A tak na marginesie to nie którzy dotychczas nie rozróżniają kr 60 i 86 !

4 komentarze

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt