Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-12-07| Geodezja, Prawo

GUGiK szykuje katalog wytycznych. Czy ukróci lokalne interpretacje?

By pomóc w stosowaniu przepisów geodezyjnych oraz ograniczyć ich różnorodne interpretowanie, Główny Urząd Geodezji i Kartografii planuje wkrótce opublikować tzw. Katalog wytycznych.


GUGiK szykuje katalog wytycznych. Czy ukróci lokalne interpretacje?

Zapowiedź padła wczoraj (6 grudnia) z ust głównego geodety kraju Grażyny Kierznowskiej podczas spotkania z geodetami powiatowymi w Warszawie.

Katalog wytycznych ma odnosić się do typowych problemów związanych ze stosowaniem przepisów prawa w dziedzinie geodezji i kartografii. Będzie bazować na wyjaśnieniach i opiniach, które w ostatnich latach były udzielane zarówno przez głównych geodetów kraju, jak i wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego. GGK zastrzegła, że przed publikacją wszystkie stanowiska zostały przeanalizowane i część z nich uległa pewnym modyfikacjom.

Katalog wytycznych ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku i będzie powszechnie dostępny na stronie GUGiK. GGK zapowiedziała, że początkowo zostanie udostępniony w dość prostej formie, ale docelowo strona internetowa umożliwi łatwe wyszukiwanie informacji za pomocą metadanych czy słów kluczowych.

Jakie kwestie zostaną poruszone w katalogu? W pierwszej kolejności przygotowano materiały dotyczące m.in. prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego, obsługi prac geodezyjnych (od ich zgłaszania, przez udostępnianie materiałów niezbędnych do ich wykonania, po weryfikację wyników), narad koordynacyjnych, licencji, opłat za materiały PZGiK, postępowań kwalifikacyjnych, ochrony informacji niejawnych czy nadzoru geodezyjnego.

Grażyna Kierznowska podkreśliła, że wytyczne zawarte w katalogu w żadnej mierze nie będą miały charakteru interpretacji (nie mają więc charakteru wiążącego), bo GGK nie posiada uprawnień do ich wydawania. Zawarte tu wyjaśnienia nie powinny być też traktowane jako gotowe rozwiązania konkretnych problemów, ale raczej jako podstawy dobrych praktyk.

W związku z pytaniem jednego z geodetów powiatowych Grażyna Kierznowska dodała, że mimo uruchomienia katalogu wytycznych GUGiK nadal będzie sporządzać stanowiska na prośby różnych urzędów czy wykonawców prac geodezyjnych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS