|2017-11-23|
Geodezja, Prawo, Kataster
Kodeks urbanistyczno-budowlany po raz drugi
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opublikowało projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego (Kub) uwzględniający uwagi zgłoszone do tego aktu w toku konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.
Przypomnijmy, że pierwszą wersję Kub opublikowano ponad rok temu. W zamierzeniu MIB ma to być ustawa, która w kompleksowy sposób ureguluje proces inwestycyjno-budowlany, w tym związane z nim prace geodezyjne. Swoje uwagi do tego projektu zgłosili m.in.: Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Geodezyjna Izba Gospodarcza oraz Pomorskie Stowarzyszenie Geodezyjne.
Jak podkreśla MIB, nowy projekt kodeksu nie jest wersją ostateczną – wypracowane rozwiązania systemowe będą wymagać jeszcze pracy redakcyjnej oraz dalszych dyskusji dotyczących szczegółów przesądzających o spójności i jednolitej interpretacji tego aktu. Kolejnym krokiem w pracach nad Kub będzie organizacja spotkań roboczych z poszczególnymi resortami, przedstawicielami samorządów oraz środowisk zawodowych w celu wypracowania docelowych rozwiązań oraz symulacji ich zastosowania w praktyce. Ułatwi to formalny proces legislacyjny, w tym opiniowanie przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz organy pomocnicze Rady Ministrów – podkreśla MIB.
W najbliższym czasie projekt zostanie uzupełniony o ustawę Przepisy wprowadzające Kodeks urbanistyczno-budowlany oraz o tabele zawierające odniesienie się do uwag zgłoszonych w toku konsultacji publicznych. Kontynuowane są również prace legislacyjne nad zmianami stanowiącymi element kompleksowej reformy, ale przewidzianymi do wdrożenia przed Kub. Wśród nich jest m.in. ustawa inwestycyjna, która wprowadzi wiele istotnych zmian w Prawie geodezyjnym i kartograficznym – szerzej pisaliśmy o nich TU i TU.
Szczegółowo o zmianach w drugiej wersji Kub istotnych z punktu widzenia geodezji i kartografii napiszemy już wkrótce na Geoforum.pl
Druga wersja Kub Załącznik do projektu
JK
|