Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-11-22| Geodezja, Prawo

Resort rolnictwa sceptycznie o uwolnieniu prac scaleniowych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odniosło się do niedawnej propozycji Krajowej Rady Izb Rolniczych, by znieść monopol wojewódzkich biur geodezji i terenów rolnych na wykonywane prac scaleniowo-wymiennych.


Resort rolnictwa sceptycznie o uwolnieniu prac scaleniowych

Przypomnijmy, że w krótkim liście do resortu KRIR zwróciła uwagę, że obecnie obowiązujące przepisy dotyczące scalania i wymiany gruntów nie sprzyjają wymianie gruntów pomiędzy właścicielami m.in. ze względu na procedury funkcjonowania Wojewódzkich Biur Geodezyjnych. W związku z tym Rada zwróciła się do Ministerstwa o dopuszczenie do wykonywania prac scaleniowo-wymiennych również prywatnych przedsiębiorców geodezyjnych.

Poprosiliśmy MRiRW o skomentowanie tej propozycji. Na wstępie resort przypomniał, że monopol WBGiTR-ów na realizację tych prac wynika z ustawy o scalaniu i wymianie gruntów. Odnośnie do zarzutu przedłużających się procedur ministerstwo podkreśla, że nie otrzymało żadnych skarg na działalność jednostek wykonujących prace scaleniowo-wymienne. „Niezależnie jednak od podmiotu, który wykonywałby takie prace, procedury związane z tego typu postępowaniami pozostaną takie same jak zawarte w przepisach ustawy o scalaniu i wymianie gruntów” – zaznacza MRiRW. Ministerstwo przypomina ponadto, że WBGiTR-y są wyposażone w nowoczesny sprzęt pomiarowo-informatyczny oraz od lat specjalizują się w tego rodzaju pracach, które wykonywane są przez geodetów z odpowiednimi uprawnieniami.

Resort zauważa również, że w ostatnich latach postępowania wymienne nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem wśród właścicieli gruntów wchodzących w skład gospodarstw rolnych. Zostały one przeprowadzone jedynie na obszarze 234 ha w 2015 roku i 505 ha w 2016 roku.

Jak podsumowuje MRiRW, ustawowe uregulowanie określające, że prace scaleniowo-wymienne mogą wykonywać jedynie jednostki organizacyjne wbudowane niejako w struktury samorządu wojewódzkiego, znajdują uzasadnienie w wyjątkowym charakterze tych prac. Prace te bowiem dotykają konstytucyjnie chronionej własności mienia rolników i muszą wzbudzać u nich zaufanie, że jednostka wykonawcza przemieszczająca ich grunty w inne gospodarczo ekwiwalentne miejsca działa pod ścisłym nadzorem organu państwa, do którego w każdej chwili mogą złożyć zastrzeżenia.

Choć MRiRW sceptycznie odnosi się do postulatów KRIR, to informuje, że zainicjował prace nad nowymi przepisami dotyczącymi gospodarowania przestrzenią na obszarach wiejskich, w tym prowadzenia prac geodezyjnych na tych terenach. „W tym zakresie przewiduje się aktywny udział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który obecnie w zakresie swoich zadań ma m.in. inicjowanie prac urządzeniowo-rolnych oraz tworzenie i poprawę struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych” – zapowiada resort.

Odpowiedź MRiRW

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS