|2017-11-22|
Geodezja, Prawo
Resort rolnictwa sceptycznie o uwolnieniu prac scaleniowych
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odniosło się do niedawnej propozycji Krajowej Rady Izb Rolniczych, by znieść monopol wojewódzkich biur geodezji i terenów rolnych na wykonywane prac scaleniowo-wymiennych.
Przypomnijmy, że w krótkim liście do resortu KRIR zwróciła uwagę, że obecnie obowiązujące przepisy dotyczące scalania i wymiany gruntów nie sprzyjają wymianie gruntów pomiędzy właścicielami m.in. ze względu na procedury funkcjonowania Wojewódzkich Biur Geodezyjnych. W związku z tym Rada zwróciła się do Ministerstwa o dopuszczenie do wykonywania prac scaleniowo-wymiennych również prywatnych przedsiębiorców geodezyjnych.
Poprosiliśmy MRiRW o skomentowanie tej propozycji. Na wstępie resort przypomniał, że monopol WBGiTR-ów na realizację tych prac wynika z ustawy o scalaniu i wymianie gruntów. Odnośnie do zarzutu przedłużających się procedur ministerstwo podkreśla, że nie otrzymało żadnych skarg na działalność jednostek wykonujących prace scaleniowo-wymienne. „Niezależnie jednak od podmiotu, który wykonywałby takie prace, procedury związane z tego typu postępowaniami pozostaną takie same jak zawarte w przepisach ustawy o scalaniu i wymianie gruntów” – zaznacza MRiRW. Ministerstwo przypomina ponadto, że WBGiTR-y są wyposażone w nowoczesny sprzęt pomiarowo-informatyczny oraz od lat specjalizują się w tego rodzaju pracach, które wykonywane są przez geodetów z odpowiednimi uprawnieniami.
Resort zauważa również, że w ostatnich latach postępowania wymienne nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem wśród właścicieli gruntów wchodzących w skład gospodarstw rolnych. Zostały one przeprowadzone jedynie na obszarze 234 ha w 2015 roku i 505 ha w 2016 roku.
Jak podsumowuje MRiRW, ustawowe uregulowanie określające, że prace scaleniowo-wymienne mogą wykonywać jedynie jednostki organizacyjne wbudowane niejako w struktury samorządu wojewódzkiego, znajdują uzasadnienie w wyjątkowym charakterze tych prac. Prace te bowiem dotykają konstytucyjnie chronionej własności mienia rolników i muszą wzbudzać u nich zaufanie, że jednostka wykonawcza przemieszczająca ich grunty w inne gospodarczo ekwiwalentne miejsca działa pod ścisłym nadzorem organu państwa, do którego w każdej chwili mogą złożyć zastrzeżenia.
Choć MRiRW sceptycznie odnosi się do postulatów KRIR, to informuje, że zainicjował prace nad nowymi przepisami dotyczącymi gospodarowania przestrzenią na obszarach wiejskich, w tym prowadzenia prac geodezyjnych na tych terenach. „W tym zakresie przewiduje się aktywny udział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który obecnie w zakresie swoich zadań ma m.in. inicjowanie prac urządzeniowo-rolnych oraz tworzenie i poprawę struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych” – zapowiada resort.
Odpowiedź MRiRW
JK
|