|2017-08-08|
Prawo
WSA o wypisie i zaufaniu
„Organy są obowiązane do procedowania w sposób pogłębiający zaufanie obywateli do władzy publicznej” – orzekł niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie małżeństwa starającego się o wypis z ewidencji gruntów i budynków.
Pierwszą próbę uzyskania wypisu małżeństwo S. podjęło 2 listopada ubiegłego roku. We wniosku małżonkowie wyjaśnili, że „wypis z rejestru gruntów jest wymagany w Księgach Wieczystych”. Nieruchomość, która miała być przedmiotem tego dokumentu, trafiła bowiem w ręce małżeństwa pod koniec lat 70. w wyniku wymiany gruntów, zmiana ta nie została jednak ujawniona w księgach wieczystych.
Starosta wydał jednak decyzję odmową. W uzasadnieniu podkreślił, że małżeństwo S. nie jest obecnie właścicielem nieruchomości, bo w akcie darowizny przekazało ją synowi. Co więcej, małżonkowie nie wykazali, że mają interes prawny w uzyskaniu wypisu, czego wymaga Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Małżeństwo nie zgodziło się z tym rozstrzygnięciem i odwołało się do WINGiK-a. W odwołaniu małżonkowie podkreślili m.in.. że – wbrew temu, co twierdzi starostwo – są one właścicielami nieruchomości, która ma być przedmiotem spornego wypisu, bo wspomniana wcześniej darowizna nie obejmowała tej działki. WINGiK przyznał jednak rację starostwu. W uzasadnieniu stwierdził, że z dokumentów bezspornie wynika, że małżonkowie nie są właścicielami przedmiotowej nieruchomości, a ponadto nie wykazali skutecznie swojego interesu prawnego.
Sprawa trafiła w końcu do WSA we Wrocławiu. W wyroku z 19 lipca (sygn. akt II SA/Wr 257/17) sad uchylił zaskarżone decyzje starostwa i WINGiK-a. W uzasadnieniu czytamy m.in., że „wnioskodawcy, w toku postępowania wielokrotnie wskazywali, że żądany dokument jest im niezbędny w postępowaniu wieczystoksięgowym. Dlatego należy przypomnieć, że stosownie do treści art. 8 i 9 Kodeksu postępowania administracyjnego organy są obowiązane do procedowania w sposób pogłębiający zaufanie obywateli do władzy publicznej oraz są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek”.
W ocenie WSA nie ulega wątpliwości, że w tym przypadku organ winien po prostu wezwać małżeństwo do uzupełnienia wniosku, co przewidują zresztą przepisy Kpa. „Poprzez zaniechanie tego obowiązku doszło naruszenia przez organ prowadzący postępowanie obowiązku udzielania stronom rzetelnych informacji o ich uprawnieniach, w odniesieniu do bardzo doniosłej ich sfery – wnoszenia podań mieszczących się w zakresie działań administracji publicznej” – stwierdza sąd w uzasadnieniu.
Wyrok nie jest prawomocny
JK
|