wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geoida od GOCE
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-07-24| Przetargi

NIK krytycznie o finansach POLSA

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła realizację planu finansowego Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) za ubiegły rok.


NIK krytycznie o finansach POLSA <br />
fot. Wikipedia/Artur Andrzej
fot. Wikipedia/Artur Andrzej

Przypomnijmy, że POLSA działa od 2014 roku. Rok 2016 był jej drugim rokiem obrotowym i pierwszym, w którym jej plan finansowy został ujęty w załączniku do ustawy budżetowej. Przychody Agencji wyniosły wówczas 9,4 mln zł. Koszty jej działania to zaś 9,7 mln zł. Dodajmy, że przez większość badanego przez NIK okresu prezesem POLSA był prof. Marek Banaszkiewicz. Został on jednak odwołany przez premier Beatę Szydło z tej funkcji w październiku. Od tego czasu obowiązku prezesa pełni jej dotychczasowy wiceprezes ds. obronnych Piotr Suszyński.

Wśród stwierdzonych nieprawidłowości kontrolerzy wskazują m.in. na zakup biletów lotniczych o łącznej wartości ponad 200 tys. zł z pominięciem Prawa zamówień publicznych. NIK wykazała ponadto, że POLSA zlecała zewnętrznym podmiotom prace eksperckie, ale w niektórych przypadkach w ogóle nie dokumentowano ich wyników. Były prezes Agencji tłumaczy się m.in., że miał zaufanie do pracy wynajętych ekspertów, a poza tym ich aktywność często dotyczyła prac bieżących, w ramach których zadawano im pytania ad hoc.

W raporcie NIK czytamy ponadto, że w badanym okresie Agencja realizowała tylko część zadań nałożonych na nią przez prawo, i to w ograniczonym zakresie. Dotyczy to np. prowadzenia badań i rozwoju techniki kosmicznej.

Kontrolerzy zauważyli ponadto, że faktyczna struktura POLSA była niezgodna z tą określoną w statucie Agencji.

Pełny raport NIK

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt