Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-07-24| Przetargi

NIK krytycznie o finansach POLSA

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła realizację planu finansowego Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) za ubiegły rok.


NIK krytycznie o finansach POLSA <br />
fot. Wikipedia/Artur Andrzej
fot. Wikipedia/Artur Andrzej

Przypomnijmy, że POLSA działa od 2014 roku. Rok 2016 był jej drugim rokiem obrotowym i pierwszym, w którym jej plan finansowy został ujęty w załączniku do ustawy budżetowej. Przychody Agencji wyniosły wówczas 9,4 mln zł. Koszty jej działania to zaś 9,7 mln zł. Dodajmy, że przez większość badanego przez NIK okresu prezesem POLSA był prof. Marek Banaszkiewicz. Został on jednak odwołany przez premier Beatę Szydło z tej funkcji w październiku. Od tego czasu obowiązku prezesa pełni jej dotychczasowy wiceprezes ds. obronnych Piotr Suszyński.

Wśród stwierdzonych nieprawidłowości kontrolerzy wskazują m.in. na zakup biletów lotniczych o łącznej wartości ponad 200 tys. zł z pominięciem Prawa zamówień publicznych. NIK wykazała ponadto, że POLSA zlecała zewnętrznym podmiotom prace eksperckie, ale w niektórych przypadkach w ogóle nie dokumentowano ich wyników. Były prezes Agencji tłumaczy się m.in., że miał zaufanie do pracy wynajętych ekspertów, a poza tym ich aktywność często dotyczyła prac bieżących, w ramach których zadawano im pytania ad hoc.

W raporcie NIK czytamy ponadto, że w badanym okresie Agencja realizowała tylko część zadań nałożonych na nią przez prawo, i to w ograniczonym zakresie. Dotyczy to np. prowadzenia badań i rozwoju techniki kosmicznej.

Kontrolerzy zauważyli ponadto, że faktyczna struktura POLSA była niezgodna z tą określoną w statucie Agencji.

Pełny raport NIK

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS