|2017-07-13|
GNSS, Teledetekcja, Instytucje
POLSA przejdzie pod skrzydła Morawieckiego i przeniesie się do stolicy
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) będzie nadzorowana przez ministra właściwego ds. gospodarki – zakłada projekt nowelizacji ustawy o tej agencji.
Przypomnijmy, że dotychczas nadzór nad POLSA sprawowany był przez Radę Ministrów. Regulację tę uzasadniano tym, że zagadnieniami kosmicznymi zajmuje się wiele resortów, m.in. nauki, rozwoju czy obrony. Jak jednak wielokrotnie informowała prasa, w praktyce w rządzie występowały w tym zakresie konflikty między poszczególnymi resortami, które podejmowały próby podporządkowania sobie Agencji. Ostatnio „Rzeczpospolita” pisała np. o rzekomych próbach ustawienia przez Ministerstwo Obrony Narodowej wyników konkursu na prezesa POLSA.
Z projektu ustawy wynika, że to przeciąganie liny wygrał wicepremier Mateusz Morawiecki. Nowelizacja zakłada bowiem, że nadzór nad Agencją będzie sprawować minister właściwy ds. gospodarki – w obecnym stanie prawnym jest nim minister rozwoju będący jednocześnie ministrem finansów. Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, zmiana ta dostosuje nasze prawo do standardów europejskich. Resorty gospodarki odpowiadają za krajowe agencje kosmiczne np. w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii.
W nowelizacji zmodyfikowano i doprecyzowano ponadto zadania POLSA. Dodano np. punkt mówiący o prowadzeniu Krajowego Rejestru Obiektów Kosmicznych i sprawowaniu nadzoru nad działalnością kosmiczną polskich podmiotów.
Ciekawostką jest zmiana siedziby agencji. Obecnie jest nią Gdańsk (o co intensywnie zabiegali posłowie z regionu), ale resort rozwoju chce, by była nią Warszawa. W uzasadnieniu napisano, że jest to związane z koniecznością stałej współpracy z ministerstwami i urzędami centralnymi, utrzymywaniem kontaktów międzynarodowych, a także faktem, że większość podmiotów polskiego sektora kosmicznego jest skupiona w województwie mazowieckim.
Ustawa jest na razie na etapie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Miałaby wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
JK
|