wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Jak oszukać GPS?
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-07-13| GNSS, Teledetekcja, Instytucje

POLSA przejdzie pod skrzydła Morawieckiego i przeniesie się do stolicy

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) będzie nadzorowana przez ministra właściwego ds. gospodarki – zakłada projekt nowelizacji ustawy o tej agencji.


POLSA przejdzie pod skrzydła Morawieckiego i przeniesie się do stolicy

Przypomnijmy, że dotychczas nadzór nad POLSA sprawowany był przez Radę Ministrów. Regulację tę uzasadniano tym, że zagadnieniami kosmicznymi zajmuje się wiele resortów, m.in. nauki, rozwoju czy obrony. Jak jednak wielokrotnie informowała prasa, w praktyce w rządzie występowały w tym zakresie konflikty między poszczególnymi resortami, które podejmowały próby podporządkowania sobie Agencji. Ostatnio „Rzeczpospolita” pisała np. o rzekomych próbach ustawienia przez Ministerstwo Obrony Narodowej wyników konkursu na prezesa POLSA.

Z projektu ustawy wynika, że to przeciąganie liny wygrał wicepremier Mateusz Morawiecki. Nowelizacja zakłada bowiem, że nadzór nad Agencją będzie sprawować minister właściwy ds. gospodarki – w obecnym stanie prawnym jest nim minister rozwoju będący jednocześnie ministrem finansów. Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, zmiana ta dostosuje nasze prawo do standardów europejskich. Resorty gospodarki odpowiadają za krajowe agencje kosmiczne np. w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii.

W nowelizacji zmodyfikowano i doprecyzowano ponadto zadania POLSA. Dodano np. punkt mówiący o prowadzeniu Krajowego Rejestru Obiektów Kosmicznych i sprawowaniu nadzoru nad działalnością kosmiczną polskich podmiotów.

Ciekawostką jest zmiana siedziby agencji. Obecnie jest nią Gdańsk (o co intensywnie zabiegali posłowie z regionu), ale resort rozwoju chce, by była nią Warszawa. W uzasadnieniu napisano, że jest to związane z koniecznością stałej współpracy z ministerstwami i urzędami centralnymi, utrzymywaniem kontaktów międzynarodowych, a także faktem, że większość podmiotów polskiego sektora kosmicznego jest skupiona w województwie mazowieckim.

Ustawa jest na razie na etapie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Miałaby wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt