|2017-07-17|
Kataster
Rządowy zespół o stanie wdrażania ZSIN
Kiedy Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach (ZSIN) zostanie zasilony przez wszystkie powiaty? Co zrobić, by usprawnić ten proces? Między innymi na te tematy dyskutowali w ostatni piątek (14 lipca) członkowie Zespołu ds. Rządowego Programu Rozwoju ZSIN.
W trakcie obrad przedstawiono wyniki ankiety dotyczącej ZSIN rozesłanej do wszystkich powiatów. 137 samorządów zadeklarowało podjęcie prac w zakresie wdrożenia tego systemu, 15 nie udzieliło jednoznacznej odpowiedzi, a 5 stwierdziło, że nie podjęło jeszcze żadnych działań, przy czym aż 63 starostwa w ogóle nie wypełniły ankiety.
Spośród tych, które udzieliły odpowiedzi, 86 deklaruje dostosowanie EGiB do wymagań ZSIN, 32 deklaruje dostosowanie swojego systemu informatycznego do wymagań ZSIN, 18 samorządów jest w trakcie wymiany oprogramowania, a 21 podejmuje „inne działania”. W ankiecie zadano ponadto pytanie dotyczące planowanego terminu dostosowania swoich danych i systemów do ZSIN. Wyniki prezentuje wykres poniżej.
Podczas posiedzenia wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski będący jednocześnie pełnomocnikiem rządu ds. ZSIN zaproponował, aby minister cyfryzacji przejął kompetencje związane z koordynacją, harmonizacją i zintegrowaniem działań wszystkich podmiotów współtworzących ZSIN. MC posiada bowiem niezbędne narzędzia (Centralny Ośrodek Informatyki, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji) oraz jest odpowiednio umocowany w strukturze administracji rządowej. Jak można przeczytać w relacji z posiedzenia opublikowanej na stronie MIB, wszyscy członkowie zespołu zgodzili się z tą propozycją.
– Przedstawione analizy były niezbędne do zdiagnozowania obecnego stanu, w jakim znajduje się ZSIN, i zbadania możliwości zmian w funkcjonującym modelu jego tworzenia. Prawidłowe wykonywanie działań związanych z tworzeniem ZSIN jest możliwe tylko w przypadku ich koordynacji przez podmiot posiadający odpowiednie kompetencje ustawowe oraz dysponujący odpowiednimi narzędziami – powiedział wiceminister Tomasz Żuchowski.
W udostępnionych przez MIB prezentacjach ze spotkania znajdziemy ponadto rekomendacje wybranych ministerstw i państwowych instytucji dotyczących dalszego rozwoju ZSIN, a także informacje o użyteczności tego systemu w obecnej formie. Zamieszczono w nich ponadto szacunki dotyczące łącznych kosztów modernizacji EGiB w kraju – wg GUGiK-u wynoszą one około 2 mld złotych.
Prezentacja „Drugie posiedzenie Zespołu do spraw Rządowego Programu Rozwoju ZSIN” Prezentacja „Diagnoza stanu budowy ZSIN” Prezentacja Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii
JK
|