Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-05-09 | Geodezja, Instytucje, Kataster

ZMP: problemy ze ZSIN to wina GUGiK

Opóźnienia z wdrażaniem Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN) to w dużej mierze wina GUGiK, a nie samorządów – pisze Związek Miast Polskich do wiceministra infrastruktury i budownictwa Tomasza Żuchowskiego.


Ilustracja: ZMP: problemy ze ZSIN to wina GUGiK

Pismo jest odpowiedzią na list wystosowany w lutym tego roku przez Tomasza Żuchowskiego do starostw w całym kraju. Wiceminister zwrócił w nim uwagę, że wiele samorządów niewystarczająco angażuje się w dostosowanie swoich baz ewidencji gruntów i budynków (EGiB) zarówno do aktualnych wymagań Prawa geodezyjnego i kartograficznego, jak i ZSIN. „Szczególne zdziwienie budzi fakt przerzucania odpowiedzialności za wykonanie ww. zadań na inne podmioty (Głównego Geodetę Kraju czy też firmy prowadzące systemy teleinformatyczne do prowadzenia EGiB). Należy mieć bowiem na względzie, że przy zbliżonych uwarunkowaniach technicznych, ekonomicznych i prawnych 87 powiatów deklaruje wykonanie wszystkich zadań najpóźniej do roku 2020” – napisał Tomasz Żuchowski. Dodał również, że tłumaczeniem nie może być też brak środków, bo te można pozyskać z regionalnych programów operacyjnych.

Jednak zdaniem ZMP odpowiedzialność za niepowodzenia projektu ZSIN ponosi przede wszystkim Główny Urząd Geodezji i Kartografii. „Niepowodzenia te wskazują na konieczność weryfikacji podstawowych założeń ZSIN-u, opartych o przekonanie, że techniczne połączenie rejestrów publicznych mających różne podstawy pojęciowe, przy niespójności prawa i wynikającego z tego braku spójnych zasad prowadzenia, doprowadzi do uzyskania kompletnych, wiarygodnych i aktualnych danych o nieruchomościach. W szczególności obecne przepisy nie gwarantują, że ewidencja gruntów i budynków w każdym przypadku odzwierciedla rzeczywisty stan nieruchomości we wszystkich rejestrowanych w niej aspektach. Odrębnym problemem są standardy wymiany danych” – zaznaczają w liście do MIB samorządowcy.

Związek Miast Polskich zarzuca GUGiK-owi, że ten nie wywiązuje się ze swoich obowiązków określonych w rozporządzeniu ws. ZSIN. Dotyczy to np. publikacji minimalnych wymagań dla systemów informatycznych do prowadzenia EGiB, bieżącego informowania o postępach w budowie ZSIN-u czy wreszcie uruchomienia centralnego repozytorium kopii danych EGiB i wytworzenia pełnej funkcjonalności systemu informatycznego ZSIN. W tym kontekście trudno więc mówić – jak twierdzi MIB – że to brak zasilenia ZSIN-u przez powiaty opóźnia realizację projektu.

Samorządowcy podkreślają również, że wywiązywania się z obowiązku dostosowania swoich systemów informatycznych do wymagań ZSIN nie ułatwiają ciągłe zmiany przepisów. Ostatnie – jak zauważa ZMP – weszły w życie stosunkowo niedawno, bo w styczniu 2016 roku. Za każdym razem wymaga to od samorządów nie tylko modyfikowania swoich systemów, ale także konwersji przechowywanych w nich danych czy wzbogacania ich o dodatkowe atrybuty.

Związek nie zgadza się również z argumentem, że dostosowanie danych EGiB do wymagań ZSIN powinno być finansowane ze środków RPO. Z samej nazwy programu wynika bowiem, że służy on do realizacji potrzeb lokalnych, a nie na zadań rządowych. Dlatego zdaniem ZMP środki na te prace powinna zapewnić właśnie administracja rządowa.

„Prawidłowe i efektywne funkcjonowanie ZSIN możliwe jest po wprowadzeniu do obowiązującego systemu prawnego zmian gwarantujących stabilne warunki gromadzenia, aktualizacji, udostępniania i wymiany odpowiednio wyspecyfikowanych i zdefiniowanych zbiorów danych. Jednocześnie podkreślam, że Związek Miast Polskich jest gotów do czynnego udziału w pracach mających na celu usprawnienie realizacji zadań przez służbę geodezyjną i kartograficzną poprzez zapewnienie udziału ekspertów ze szczebla powiatowego” – kończy swój list Roman Rohaczyński, przewodniczący Komisji Geodezji i Infrastruktury Informacji Przestrzennej ZMP.

Pełne treści listu ZMP do Tomasza Żuchowskiego

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@szary obywatel nie ma ZSIN-u bez katastru, a kataster dopiero się tworzy powoli z egibu
    2 
 2 
pompatycznie obywatelu, pompatycznie. Interes państwa to nie jest wcale interes obywateli. Czasem jak przy przymusowym uwłaszczeniu pieniędzy ludzi z OFE wręcz przeciwnie. Chodzi raczej o jakąś wizję tego co ma być robione i w jaki sposób. Jeśli priorytetem ma być ZSIN to zamiast pisemek połajankowych spodziewałbym się planu działania i harmonogramu realizacji tego planu. Czy ktoś w ogóle rozmawiał z producentami oprogramowania którzy muszą być tu stroną ? Ustalono plan komunikacji, przewidziano ryzyka ? Oszacowano koszty ? Powiaty mogą zgłaszać problemy które są analizowane ? Są w ogóle jakieś analizy jakości zasobu w zależności od powiatu ? Czy lecimy staropolskim hura ?
  
Najważniejsze jest to, jakie rejestry publiczne i jakie dane przestrzenne powinny być gromadzone i utrzymywane z punktu interesu Państwa - to jest zadanie rządzących. Bo interes Państwa, to interes jego obywateli. I to do rządzących należy ocena, czy z punktu widzenia Państwa - czyli obywateli - ważniejszym jest ewidencja gruntów i budynków oraz sieci uzbrojenia terenu (patrz: obronność, bezpieczny obrót nieruchomościami, podatki, planowanie przestrzenne, nadzór budowlany, ochrona przeciwpowodziowa, ochrona środowiska etc.), czy też drogie zabawki, typu 15 milionów budynków 3D czu ortofotomapa, którą dziś robi praktycznie każdy. EGiB (a wkrótce ZSIN) to dziś najbardzej wartościowe i potrzebne rejestry publiczne - właśnie z punktu widzenia Państwa czyli obywateli.
  
 2 
do nowego właśnie chodzi o ten czas. Masz rację trzeba coś robić - bo obowiązek ustawowy jest i nie uda nam się z tego łatwo wykpić - musimy mieć argumenty dla GUGiK na jakim etapie jesteśmy. Na dzień dzisiejszy STARAMY się poprawiać bazę danych - w ramach obowowiązującego prawa - są sprawy łatwe no i poważniejsze.Niestety część błędów tak jak wcześniej wspomniałem wynika z ciągle zmieniających się przepisów. Niezapominajcie o tym, że w okrojonych kadrowo urzędach, gdzie często na etacie w Wydziałach Geodezji pracują niegeodeci lub trwa wieczna wymiana kadr, jest jeszcze bieżąca obsługa. Dlatego cieszy mnie to pismo jeszcze z innego powodu, że nasi Starostowie, Prezydenci Miast (przynajmniej niektórzy) zaczęło zwracać uwagę na to co się dzieje w Wydziałach Geodezji im podległych. Ja już widzę różnicę w postępowaniu na plus mojego Włodarza (mam nadzieję, że nie jest to tylko chwilowe)
    1 
 2 
klap klap h 10/10, WI też 10/10. Ja do tego widzę, że niektórzy decydenci nie widzą argumentów h i WI i sądzą, że jakoś to będzie.
    2 
 2 
jak to wszystko czytam to mam wrażenie że niektórzy decydenci mają taką opinię że wystarczy zmienić strukturę danych a stare dane w cudowny sposób same przeniosą się do nowej struktury i pozwolą zaimportować. Otóż nie. Każda zmiana w bazach a mieliśmy ich bez liku wprowadza możliwość popełnienia błędu przy konwersji oraz pociąga za sobą koszty. Każda konwersja o ile nie jest konwersją wprost może powodować przekłamania. Już widzę jak prowadzi to GUGiK który nie potrafi dobrze wytworzyć i utrzymać tak prostych strukturalnie danych jak prg czy prng. Że o zarządzaniu czymkolwiek nie wspomnę.
    2 
 5 
@Szelek IPE nie było system rozproszonym. Też były transfery do centrali. Orpócz centralizmu IPE i ZSIN mają jescze jedna wspólna cechę - bardzo wysokie koszty i brak efektów! Przykładem systemu rozproszonego jest warstwa "Ewidencja KIIP" w geoportalu. Zasady funkcjonowania takiej warstwy zostały opracowane w 2007rok jeszcze za Panów Potrapeluka i Iwaniaka. Model rozproszonego ZSiNu jest trochę bardziej skomplikowany, ale możliwy do uruchomienia w krótkim czasie. Wystraczy, że będą chciały to zrobić firmy takie jak Geobid, Geomatyka, Sytherm-Info czy Geo-system, a miasta i powiaty w których to oprogramowanie działa mają odpowiednie dane i zechcą je udostępniać.
  
 2 
Szelek IPE było podobnie jak ZSIN hurtownią danych, powiaty przekazywały tam swoje dane. Nie było mowy o żadnych usługach sieciowych. Centralny punkt dostępowy to inna bajka.
  
 3 
to ciekawe co piszesz. Jak miałaby być podstawa prawna zmian tego "poprawiania w bazie" ? Bo tak się składa że to rejestr publiczny i to dość ważny bo mówiązy o własności i nie można w nim tak sobie "poprawiać" bo ktos na forum lub w GUGiKu tak powiedział. Jaki miałby być tryb prawny tej poprawy ? Ustawa, artykuł.
    3 
 3 
@szelek Oczywiście stawianie powiatów pod ścianą to swoiste odbijanie piłeczki i przerzucanie odpowiedzialności. Prawda jest jednak taka, że ZSIN obecnie nie "leży z powodu czwartego". On leży na wszystkich szczeblach. Gdyby nagle ktoś naprawił element centralny, to większość powiatów nie miałoby co przekazać. Dlatego zachęcam, aby dotknąć tego obszaru, przejrzeć raporty, spróbować poprawić dane w bazie. To świetny materiał do analizy, który rodzi masę pytań, jak na przykład skąd pozyskać dane wymagane przepisami, jeśli nie ma ich w dokumentacji źródłowej (powierzchnie pomieszczeń przynależnych itp.).
  
 2 
@MacGywer ma dobry pomysł, ale taki system już był (taki lub podobny) - IPE. Jak działał chyba wszyscy wiemy, a jak skończył to ktoś już niżej napisał.
    2 
 3 
Kolejność chyba wszyscy znamy - wydanie, walidacja, poprawa błędów, załadowanie. Trzy pierwsze spoczywają na Powiatach, ale ZSIN obecnie leży z powodu czwartego. Może wydolność systemu, może jego jakość, ale nowych danych nie przyjmuje (zwalidowanych poprawnie). Minister albo tego nie wie, albo nie chce wiedzieć. Nie należy zatem stawiać pod ścianą Powiatów.
    2 
 3 
@MacGyver Oczywiście, że jest to bardzo rozsądne rozwiązanie wiele osób znających temat takie rozwiązanie proponuje od lat. Też będą rożne problemy, ale łatwiej nad nimi zapanować. Myślę, że największym problem jest jednak silne lobby firm informatycznych, które nawkładało do głowy urzędnikom centralizację.
  
 4 
a czy nie byłoby lepiej gdyby ZSIN był centralnym punktem dostępowym a nie centralnym repozytorium? Po co zasilenie centralnej bazy, synchronizacja jej z powiatowymi, walidacja itp. Można na zasadzie usługi sieciowej odpytać bazy powiatowe i uzyskać żądane dane. To bardzo proste rozwiązanie, nie wymagające wielkich systemów informatycznych i tanie. Tylko niestety wielkie firmy informatyczne już by milionów nie zarobiły.
  
 6 
@urzędnik Jaki masz konkretnie problem? Z wydaniem? Z walidacją? Z poprawą (uzupełnieniem) danych w bazie? Ładowanie odpuszczamy z wiadomych względów. Uważam, że liźnięcie tematu jest potrzebne, aby zrozumieć jak wiele problemów może pojawić się po drodze i dać sobie czas na ich rozwiązanie.
  
 1 
może nadszedl czas Pora już skończyć z systemem postkomunistycznym i uporządkować geodezję. To, że coś działa tyle lat, to nie znaczy, że nie p...e, jak ZUS.
    2 
 1 
do nowego "liżę i liżę" niestety z miernym skutkiem - nie jesteśmy w programie ZSIN faza I, ani ZSIN Faza II - bo podobno tam działa :)- to żart. Tu nie chodzi o tak jak to teoretycznie zrobić - bo to wiem, tylko jak w końcu wydać poprawne dane i jak skutecznie jest załadować i tu zaczynają się schody. Tam na górze myślą, że nasze bazy są idealne - ale tak nie jest. Nie jest to związane tylko z błędami, które powstały jeszcze za czasów papierowych rejestrów, ale także ciągle zmieniających się przepisów. Jak załadować bazę jak w raportach z błędami występują "błędy krytyczne" - należy je sukcesywnie poprawiać - a na to potrzebny jest czas i pieniądze. Po przeczytaniu pisma od Pana Żuchowskiego mam wrażenie że szuka się jak zwykle kozła ofiarnego. Przypomnę o projekcie IPE - jak się skończył? Na kogo zrzucano odpowiedzialność? Tam też wrzuciliśmy bazę inicjalną i co .... w ubiegłym roku cały projekt został zamknięty.
    1 
 2 
Nie wiem czy nie zrozumiałeś poprzedniej wypowiedzi ale głównym problemem jest kasa. Trochę dla mnie dziwna jest sytuacja gdzie na systemy przetwarzające dane pozyskane od powiatów wydaje się dziesiątki milionów na poziomie GUGiK i co ważniejsze jakość rozwiązań jest niska, a na pozyskiwanie danych czyli powiatów kasy nie ma bo dotacje w stosunku do zadań są śmieszne. Gugik miesza i w narzędziach i w przepisach, nie da się robić roboty przy ciągłych zmianach w dodatku bez informacji o ich zakresie i występowaniu. Nic nie zaskoczy do momentu do którego ludzie w GUGiK nie zrozumieją że po pierwsze powiaty są partnerami, a po drugie nie robi się dobrych danych pohukiwaniami i powoływaniem komisji i rad tylko pracą i pieniędzmi.
    1 
 5 
@urzednika Dlatego Pan Minister powinien podjąć decyzję o wyciągnięciu geodezji z samorządu ,bo jest tutaj od 1999 i cały czas jest tak samo
    3 
 2 
Prawie... Jestem nowy w tej branży, ale po kilku latach obserwacji mam pewne spostrzeżenia dotyczące ZSIN. Podpisuję się pod listem ZMP, bo jest tam "prawie" cała prawda dotycząca obecnej sytuacji, dodatkowo wyłożona w bardzo konkretny i merytoryczny sposób. Dlaczego "prawie"? Powiaty nie mogą przekazać danych do czegoś, co nie działa(!). Mogą jednak próbować przygotować się do tego procesu, bo GUGiK udostępnił odpowiednie narzędzia (walidatory, platforma e-learningowa). Wykonawcy oprogramowania również opracowali odpowiednia narzędzia dla powiatów do wydawania plików GML na potrzeby ZSIN. Może warto się tym zainteresować i choćby liznąć tematu? Dlaczego? Jeśli znajdzie się kilku specjalistów i w końcu ZSiN (pod taką czy inną nazwą i zarządcą) "zaskoczy" (nie potrzeba tu kosmicznych technologii), to powiaty mogą znaleźć się w bardzo niewygodnym położeniu. Wówczas zarzuty GUGiKu, które dziś są bezzasadne, będą w pełni uzasadnione.
    1 
 4 
cd Nie mam zamiaru biadolić i nic nie robić. My po prostu, pewnie jak większość powiatów realizujemy za środki którymi dysponujemy, zadania najpilniejsze, które nam jako urzędnikom i wykonawcom jak również innym petentom są potrzebne tj. wykonanie porządnej osnowy (w tym również) wysokościowej, skanowanie operatów, dostosowanie systemu do sprawnej obsługi interesantów (w tym geodetów). Wybieramy mniejsze zło.
  
 4 
do mieszkańca a może sam spróbujesz wydać dane i załadować do ZSIN - jeżeli zrobisz to "chylę czoła " nad twoim geniuszem. Zapoznaj się najpierw z całą treścią pisma P. Żuchowskiego a później się wypowiadaj. Nie można zrzucać odpowiedzialności na powiaty, które nie mają żadnego wpływu na to co robią u góry. Cieszę się, że Związek wystosował pismo - może odniesie to jakieś skutki, aczkolwiek szczerze wątpię. My też jako Powiat wystosowaliśmy pismo "tłumacząc" się dlaczego " nie realizujemy zadań wynikających z pgik. Dla starosty przygotowałem listę zadań - wymienię kilka z nich : modernizacja egib, informatyzacja zasobu(operaty), przetworzenie mapy stworzonej wg K1 - do nowego rozporządzenia, dokończenie modernizacji osnowy, w tym założenie sieci osnowy wysokościowej, ZSIN, GESUT - to są te najważniejsze do tego dochodzi ciągłe dostosowywanie baz danych do nowych przepisów - na realizacje tych zadań potrzebne są miliony - a dotacji dostajemy około 150 tys rocznie.
  
 4 
mieszkaniec wspólnej ?
    4 
 6 
Wstyd Wstyd mi za ten list jako mieszkańcowi miasta należącego do ZMP - jestem zażenowany tą bezsilnością panów geodetów miejskich, żenada i wstyd - płaczliwe, żałosne, łkanie - za robotę się trzeba wziąć w końcu. To samo było przy okazji IPE, ciągle ktoś jest winny, ciągle ktoś robi pod górę. Okropne.
    15 
 7 
To może od razu wszystko przenieść do MC i resztę resortów zlikwidować ? Księgi wieczyste, LPIS, GUS itd.
  
 2 
MC a czym wtedy będzie zajmował się gugik?
  
dla EGiB szansą jest integracja organizacyjna, techniczna i kompetencyjna EGiB i powołanie jednego podmiotu do zarządzania tym rejestrem - Agencję? Coś takiego można stworzyć na bazie CODGiK-u, ale koniecznie trzeba go odciąć od nieudolnego GUGiK-u poprzez przeniesienie pod skrzydła Ministerstwa Cyfryzacji. Przekazanie kompetencji MC co do Geoportalu pokazało dobry kierunek zmian...
    6 
 3 
nie wiem bo nie działa. GUGiK zazwyczaj niczego nie publikuje. Publikują firmy którym za to GUGiK płaci. Zresztą publikują co chcą i jak chcą bo GUGiK nie potrafi tego sprawdzić. Taka prawda.
    1 
 2 
a co jest ciekawego na dane publiczne? gugik jakieś dane tam publikuje inne niż na stronie codgik?
  
i będzie to robił tak jak stronę danepubliczne.gov.pl cały dzień dzisiaj nie działa. Nie wiem czy rozumiesz podmioty rządowe niczego same nie robią one przetwarzają to co wytwarzają inni.
    4 
 3 
Wydaje sie, że sytuacja już dojrzała do tego, by EGiB prowadził jeden podmiot i to rządowy.
    6 
 8 



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1959 r. staraniem Stowarzyszenia Geodetów Polskich utworzono w Szczecinie średnią szkołę geodetów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jacques Cassini (1677-1756)

Jacques  Cassini  (1677-1756)
Francuski astronom, syn Giovanni Domenico Cassiniego. Urodził się w Paryżu 8 lutego 1677 roku (w mieszkaniu rodziców mieszczącym się w budynku obserwatorium paryskiego, którym kierował ojciec Jacques'a). Uzyskał staranne wykształcenie, ukończył...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1934
Profesor Moskiewskiego Instytutu Geodezji, Fotogrametrii i Kartografii - F.W. Drobyszew skonstruował stereometr - urządzenie do opracowania rzeźby metodą różnicową.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2