Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-04-05| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Samorządowcy o spotkaniu ws. ZSIN

Związek Miast Polskich opublikował komunikat dotyczący posiedzenia Komisji Geodezji i Infrastruktury Informacji Przestrzennej Związku Miast Polskich. Odbyło się ono 30 marca w siedzibie Biura Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy, a uczestniczył w nim m.in. wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.


Samorządowcy o spotkaniu ws. ZSIN

Na zaproszenie Związku Miast Polskich w spotkaniu udział wzięli również: Grażyna Kierznowska – p.o. głównego geodety kraju, Radosław Wiśniewski – dyrektor Departamentu Polityki Geoinformacyjnej w Ministerstwie Cyfryzacji, Bartłomiej Stecki – zastępca dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz Szymon Rymsza z Departamentu Informacji o Nieruchomościach w GUGiK. Spotkanie prowadził Roman Rohaczyński – przewodniczący Komisji.

Jak czytamy w komunikacie, głównym celem spotkania było omówienie pisma Tomasza Żuchowskiego z 15 lutego skierowanego do starostów i dotyczącego udziału samorządów w uruchomieniu Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN). Przedstawiciele samorządu jako zasadnicze przyczyny trudności w dostosowaniu lokalnych systemów do współdziałania z systemem ZSIN wskazali:
• Niespójności modeli danych rejestrów integrowanych w ZSIN.
• Niestabilność regulacji prawnych (ciągłe zmiany przepisów dotyczących zakresu i sposobu zapisu danych, w szczególności ewidencji gruntów i budynków).
• Brak środków na pozyskiwanie danych wcześniej niegromadzonych oraz dostosowanie danych już posiadanych do nowych wymagań. Wskazano tutaj nierealność założenia pozyskiwania środków na dostosowywanie danych i systemów z Regionalnych Programów Operacyjnych, które nie obejmują finansowania projektów o zasięgu ogólnokrajowym jakim jest ZSIN.
• Konieczność ponoszenia kosztów na kolejne modyfikacje użytkowanych systemów informatycznych w celu ich dostosowania do zmieniających się wymagań prawnych.

Jako istotną kwestię wskazano niedotrzymywanie przez GUGiK wynikających z rozporządzenia o ZSIN zobowiązań dotyczących współpracy z samorządami, w szczególności znaczące opóźnienia w publikacji wytycznych technicznych i brak bieżącej informacji o postępach prac.

W dyskusji uznano, że ze względu na spoczywający na powiatach obowiązek prowadzenia baz danych ewidencji gruntów i budynków oraz szeroką wiedzę o złożoności zagadnień z tym związanych, konieczny jest udział samorządów w przygotowaniu rozwiązań zmieniających obecny stan rzeczy. Celem podejmowanych działań winno być jak najlepsze wykorzystanie środków przeznaczanych na budowę ZSIN zarówno dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, jak i dla usprawnienia funkcjonowania administracji publicznej.

Na zakończenie spotkania Roman Rohaczyński zaproponował przygotowanie stanowiska Komisji będącego odpowiedzią na pismo ministra Tomasza Żuchowskiego.

Źródło: ZMP, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS