|2017-01-02|
Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster
Wciąż niewiele powiatów w ZSIN
GUGiK rozpoczął publikowanie listy powiatów, które przekazały kopie swoich danych ewidencyjnych do zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN).
Na razie w ZSIN swoje repozytoria ma tylko 16 powiatów, czyli nieco ponad 4% wszystkich. Są to powiaty: białogardzki, kołobrzeski, wołowski, milicki, strzyżowski, przemyski, strzeliński, koszaliński, lubiński, lęborski, kamiennogórski, ropczycko-sędziszowski, sanocki, ząbkowicki, oławski oraz świdnicki.
Na razie dane te nie podlegają bieżącej aktualizacji (zasilaniu różnicowemu). Ich aktualność odpowiada więc dacie inicjalnego zasilenia Centralnego Repozytorium ZSIN – w zależności od powiatu to okres od sierpnia do listopada 2016 r.
Jak informuje GUGiK, dane ewidencyjne dla 16 wyżej wymienionych powiatów (odpowiadającym obszarowo 17 wydziałom ksiąg wieczystych) udostępniono przez usługę WFS przeznaczoną dla Ministerstwa Sprawiedliwości. Serwis ten ma być sukcesywnie rozbudowywany o dane z kolejnych powiatów, które będą zasilać CR ZSIN.
Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami rozporządzenia ws. ZSIN, już dawno wszystkie powiaty powinny założyć w CR swoje inicjalne bazy (do 9 marca 2016 r.) oraz prowadzić ich systematyczną aktualizację (do 9 lipca 2016 r.). Pełna funkcjonalność systemu miała natomiast zostać osiągnięta do 9 września. Skąd te opóźnienia? Jak wynika z wyjaśnień Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, o których pisaliśmy wcześniej, są one związane m.in. z opóźnieniami w realizacji projektu ZSIN faza I (formalnie zakończonego w grudniu 2015 r.). We wrześniu ub.r. Aleksandra Jabłonowska – pełniąca obowiązki głównego geodety kraju, zapewniała, że GUGiK w ramach obowiązującego systemu prawnoorganizacyjnego podjął i podejmuje działania, aby wesprzeć powiaty w realizacji ich zadań związanych z ZSIN. Stwierdziła również, że planowane są dodatkowe szkolenia wspierające i na bieżąco wyjaśniane są błędy lub braki w danych EGiB wynikające z historii tworzenia powiatowych baz danych i specyfiki obszaru, na którym występują.
JK
|