Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-04-20| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Software

Bentley udoskonala modelowanie rzeczywistości

Firma Bentley Systems – producent m.in. oprogramowania MicroStation, zaprezentowała nowe możliwości oprogramowania ContextCapture służącego do tworzenia modeli 3D (tzw. siatek rzeczywistości) na podstawie zdjęć oraz danych ze skaningu laserowego.


Bentley udoskonala modelowanie rzeczywistości

Możliwości oprogramowania ContextCapture obejmują teraz usługi przetwarzania w chmurze, aplikację mobilną oraz planowanie fotograficzne. ContextShare wykracza poza połączone środowisko danych ProjectWise firmy Bentley w celu bezpiecznego zarządzania, udostępniania i przesyłania strumieniowego „siatek rzeczywistości” oraz danych wejściowych w obrębie zespołów projektowych i aplikacji. Z kolei Navigator Web to nowa aplikacja sieciowa, która umożliwia wysoce wydajne przesyłanie strumieniowe bardzo dużych siatek rzeczywistości za pomocą przeglądarki na komputery biurowe lub urządzenia mobilne.

Przy realizacji projektów infrastrukturalnych modelowanie rejestruje rzeczywisty kontekst projektów infrastrukturalnych za pomocą fotografii i/lub skanów, tworząc gotowe dla inżynierów siatki rzeczywistości na potrzeby modelowania projektowego, modelowania analitycznego czy modelowania budowy. W trakcie eksploatacji majątku trwałego wykonane w tym czasie siatki rzeczywistości mogą realistycznie geokoordynować ułożenie tych cyfrowych modeli inżynierskich za pomocą wysyłanych w odpowiednim czasie danych z podłączonych technologii Internetu Rzeczy. A zatem modelowanie rzeczywistości daje inżynierom możliwość rozważania wariantów na etapie koncepcji i montażu dla projektów kapitałowych, oraz na etapie kontroli i produkcji dla operacyjnego majątku trwałego. Z kolei korzyści płynące z „ciągłych pomiarów” zapewniają geodetom nowe możliwości świadczenia usług w trakcie całego cyklu życia infrastruktury.

Firma Bureau Veritas zatrudniająca 66 tys. pracowników na całym świecie jest światowym liderem w zakresie testowania, kontroli i certyfikacji elementów infrastruktury. Thomas Daubigny – Chief Digital Officer w spółce Bureau Veritas, powiedział: „Modelowanie rzeczywistości staje się kluczowym elementem w wielu branżach, ponieważ zasadniczo zmienia zarządzanie majątkiem trwałym, od nowa określając przeprowadzanie kontroli, konserwacji i szkoleń, tworząc jednocześnie możliwość powstania zupełnie nowych usług. Spółka Bureau Veritas odgrywa kluczową rolę w wykorzystaniu cyfrowych modeli inżynierskich, wdrażaniu zakupów i klasyfikowaniu obiektów na bazie jej doświadczenia związanego z majątkiem trwałym i ostatecznie w obsłudze modelu w charakterze strażnika danych. Nowa usługa przetwarzania w chmurze w ContextCapture firmy Bentley zapewni nam elastyczność i możliwość przyspieszenia stosowania takich innowacji u naszych klientów”.

Prezes zarządu Greg Bentley powiedział: „W ubiegłym roku podczas konferencji SPAR powiedziałem, że uważam, iż w modelowaniu rzeczywistości kryje się duży potencjał związany z usprawnieniem inżynierii infrastrukturalnej, w szczególności wynikający z ciągłych pomiarów umożliwianych przez proste fotografie cyfrowe i drony (UAV), ale przekonanie to wynikało jedynie z naszych własnych doświadczeń. Poza tym mogliśmy natrafić na opór ze strony specjalistów ds. pomiarów, którzy na przykład mogliby martwić się, że ta bardziej przystępna technologia mogłaby zaszkodzić ich zwrotom z inwestycji w specjalizację w skanowaniu laserowym. Z przyjemnością mogę teraz poinformować, że w ciągu ostatniego roku modelowanie rzeczywistości trafiło do globalnego obiegu, wspomagając projekty i elementy majątku trwałego wszelkich rodzajów i o dowolnej skali w cyfryzacji”.

Postępy w modelowaniu rzeczywistości poczynione przez firmę Bentley w kompleksowy sposób zapewniają zespołom geodezyjnym i inżynierskim:
• Dokładność – Przetwarzanie hybrydowe w programie ContextCapture umożliwia tworzenie gotowych dla inżynierów siatek rzeczywistych uwzględniających najlepsze z obu światów – uniwersalność i wygodę fotografii o wysokiej rozdzielczości, uzupełnionych w razie potrzeby o dodatkową precyzję zapewnianą przez skanowanie laserowe. Nowe możliwości planowania fotograficznego zapewniane przez aplikacje firmy Bentley umożliwiają specjalistom ds. inżynierii i pomiarów łatwe przypisanie optymalnych pozycji aparatów i tras lotów dla dronów, pozwalając na osiągnięcie wymaganych poziomów dokładności, w szczególności dla krytycznych punktów kontrolnych.
• Dostępność – Nowa aplikacja mobilna ContextCapture udostępnia rejestrowanie rzeczywistości każdemu członkowi zespołu ds. realizacji projektu czy też zespołu ds. zarządzania majątkiem trwałym. W połączeniu z nową usługą przetwarzania w chmurze ContextCapture przesyła siatki rzeczywiste 3D na urządzenie mobilne oraz do specjalistów pracujących w biurze niezwłocznie po wykonaniu fotografii. Nowa aplikacja Navigator Web udostępnia realistyczne modelowanie rzeczywistości z rosnącymi poziomami szczegółowości za pomocą dowolnej przeglądarki.
• Skalowalność – Aplikacja ContextCapture w wyjątkowy sposób umożliwia modelowanie rzeczywistości w skali od modeli miast, przez modele placów budowy, po tabliczki z nazwami komponentów. Użytkownicy mogą teraz skorzystać z nieodłącznej dla usług w chmurze zdolności do równoległych obliczeń w celu przyspieszenia przetwarzania siatek rzeczywistych. Skalowalna technologia siatek umożliwia tworzenie plików wsadowych w różnych rozdzielczościach za pomocą nowego formatu (3SM).
• Możliwość udostępniania – ProjectWise, system umożliwiający współpracę będący pierwszym wyborem większości przedsiębiorstw z listy ENR Top Design Firms, zapewnia możliwość kompleksowego dzielenia się pracą wspartą przez połączone środowisko danych, zunifikowane zespoły projektowe i budowlane umożliwiające kompleksową realizację projektu. ProjectWise CONNECT Edition jest obsługiwany przez usługę w chmurze Microsoft Azure i wspomaga środowiska hybrydowe. Nowa usługa ProjectWise ContextShare zwiększa wydajność w bezpiecznym przesyłaniu strumieniowym siatek rzeczywistych i ich danych wsadowych, umożliwiając natychmiastowe i ciągłe udostępnianie pełnych, gotowych dla inżynierów zbiorów danych w obrębie rozproszonego zespołu, niezależnie od tego, czy jego członkowie pracują w terenie czy w biurze. Oprogramowanie ProjectWise ContextShare, oferowane w abonamencie i z opłatami jedynie za rzeczywiste wykorzystanie, dopełnia każde z kompleksowych rozwiązań firmy Bentley do modelowania rzeczywistości, umożliwiając inżynierom i specjalistom ds. pomiarów zwiększenie wartości ich usług we wszystkich aplikacjach i w trakcie całego cyklu życia infrastruktury.

Źródło: Bentley Systems


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama