Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-11-03| Geodezja, GIS, Software

Infrastrukturalne oskary przyznane

Wczoraj (2 listopada) poznaliśmy laureatów konkursu BeInspired na najciekawsze projekty infrastrukturalne świata zrealizowane z wykorzystaniem narzędzi firmy Bentley Systems.


Infrastrukturalne oskary przyznane <br />
Model 3D Helsinek
Model 3D Helsinek

Do konkursu zgłoszono ponad 300 projektów z 80 krajów. Spośród nich jury składające się z niezależnych ekspertów wybrało w każdej z 18 kategorii po trzech finalistów. Podczas konferencji „Year In Infrastructure” (Londyn, 1-3 listopada) wszyscy oni mieli okazję szerzej omówić swoje projekty i na podstawie tych prezentacji jury wyłoniło laureatów.

Tegoroczne zwycięskie przedsięwzięcia – choć różnorodne tematycznie – miały wiele punktów wspólnych. Były to na ogół duże projekty infrastrukturalne, w których uczestniczyło wielu podwykonawców korzystających z różnych narzędzi informatycznych. Dzięki stworzeniu tzw. wspólnego środowiska danych (Common Data Environment – CDE) oraz wykorzystaniu modelowania informacji o budynkach (BIM) udało się skutecznie zintegrować pracę różnych branż i zakończyć projekt w zakładanych ramach czasowych i finansowych. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w wielu finałowych przedsięwzięciach korzystano z narzędzi GIS, co pokazuje rosnącą rangę danych geograficznych w przygotowaniu i realizacji inwestycji. Ponadto w tym roku uwagę zwracała spora liczba finalistów z Indii oraz Chin. Świadczy to o tym, że kraje te nie tylko wznoszą imponujące konstrukcje, ale chcą to robić z głową.

Czytelników Geoforum.pl z pewnością zaciekawi laureat w kategorii „Innowacje w modelowaniu rzeczywistości” – projekt „Helsinki 3D+”. Polegał on na stworzeniu dwóch modeli 3D miasta. Pierwszy bazuje na danych z lotniczego skaningu laserowego, a drugi powstał z przetworzenia 50 tys. ukośnych zdjęć lotniczych do postaci siatki oteksturowanych trójkątów. Po co stolicy Finlandii aż dwa modele? Jak wyjaśniał kierownik projektu, każdy z nich ma swoje zalety, co pozwoli szerzej wykorzystywać dane 3D. Samo stworzenie modelu 3D miasta nie jest jednak dziś niczym wyjątkowym. Projekt „Helsinki 3D+” zasługuje jednak na uwagę przynajmniej z trzech względów. Po pierwsze, opracowano procedury bieżącej aktualizacji modeli. Po drugie, oba zbiory zostaną udostępnione jako otwarte dane. Po trzecie, jeszcze przed startem projektu helsiński ratusz sporządził długą listę zastosowań obu modeli 3D. Dodajmy, że całkowity koszt tego trzyletniego przedsięwzięcia zamknął się w kwocie około 1 mln euro.

Nie mniej ciekawe były dwa pozostałe projekty w tej kategorii. Firma CH2M dostała się do finału konkursu za opracowanie wstępnego projektu poszerzenia trasy A9 w Szkocji. Korzystając ze zdjęć lotniczych oraz aplikacji ContextCapture i LumenRT, stworzono fotorealistyczny model terenu, przez który przebiega ta droga. Wszystko po to, by w intuicyjny sposób pokazać mieszkańcom i innym zainteresowanym plany tej inwestycji biegnącej przez cenny przyrodniczo obszar parku narodowego. Z kolei specjaliści z japońskiego Uniwersytetu Waseda omówili wyniki prac badawczych nad automatycznym pomiarem postępów robót budowlanych na podstawie modelu 3D opracowanego ze zdjęć.

W kategorii „Innowacje w administracji” zwyciężył natomiast projekt budowy 9 kampusów uniwersyteckich w Los Angeles. Przedsięwzięcie to jest świetnym przykładem połączenia rozwiązań BIM i GIS. Projekty budynków wykonane w metodologii BIM wykorzystano bowiem również do przeprowadzenia wielu analiz przestrzennych, np. dotyczących dostępności dla osób niepełnosprawnych, potencjału solarnego czy gospodarki wodno-ściekowej. Ciekawostką jest również to, że do projektowania kampusów zatrudniono ponad 200 studentów, którzy dzięki temu mogli zdobyć cenne doświadczenie zawodowe.

Finalistą w tej kategorii był ponadto projekt budowy od podstaw miasta Dholera w Indiach. Docelowo na 920 km kw. zamieszka tu nawet 2 mln osób, a sama miejscowość ma być „smart” i „eko”. Zaprojektowanie tego miasta wymagało oczywiście wykorzystania ogromnych zbiorów danych geograficznych i wykonania wielu analiz przestrzennych. Na potrzeby projektu stworzono ponadto specjalny standard BIM. Drugim finalistą był rosyjski Instytut „Mosgortrans”, który na podstawie wektoryzacji papierowych map zasadniczych w skali 1:500 stworzył system informacji geograficznej dla całej sieci transportowej Moskwy.

Warto wspomnieć również o nagrodzie specjalnej przyznanej przez Bentley Systems firmie Aerometrex. Ta australijska spółka, bazując na 28 tys. lotniczych i naziemnych zdjęć, wykonała w oprogramowaniu ContextCapture model 3D Filadelfii, który wykorzystano do przygotowania wizyty papieża Franciszka w tym mieście.

Pełna lista laureatów nagród BeInspired 2016

• Innowacje w dziedzinie wydajności zasobów: Danfoss – optymalizacja zarządzania obiektami i energią (Nordborg, Dania)
• Innowacje w dziedzinie konstrukcji mostów: Ministerio Obras Públicas de Chile – most Chacao (Wyspa Chiloe, Llanquihue, Chile)
• Innowacje w dziedzinie budowli: Morphosis – wieża Hanking Center (Shenzhen, Guangdong, Chiny)
• Innowacje w dziedzinie budownictwa: Insight-WFP – rafineria w Houston (Houston, Teksas, Stany Zjednoczone)
• Innowacje w administracji: Los Angeles Community College District – BuildLACCD (Los Angeles, Kalifornia, Stany Zjednoczone)
• Innowacje w zagospodarowaniu terenu: Beijing Shougang International Engineering Technology Co., Ltd. – Xishi project placu Olimpiady Zimowej w przekształceniu obszaru przemyslowego Shougang (Shijingshan, Pekin, Chiny)
• Innowacje w dziedzinie produkcji: Unipar Carbocloro – system polerowania wieży redukcji emisji rtęci (Cubatao, São Paulo, Brazylia)
• Innowacje w dziedzinie górnictwa: Tetra Tech Proteus – projekt rozbudowy Tanami (Pustynia, Terytorium Północne, Australia)
• Innowacje w dziedzinie inżynierii morskiej: Oil & Natural Gas Corporation, Ltd. – rekwalifikacja/badanie nad wydłużeniem okresu eksploatacji struktury stałej platformy morskiej (Mumbai, Maharashtra, Indie)
• Innowacje w dziedzinie energetyki: East China Design & Research Institute Co., Ltd. of China Power Construction Group Corporation – Longkaikou, projekt elektrowni wodnej na rzece Jinsha (Dali Prefektura, prowincja Junan, Chiny)
• Innowacje w dziedzinie realizacji projektów: Mott MacDonald Bentley – projekt MacDonald Bentley (Wielka Brytania)
• Innowacje w dziedzinie kolejnictwa i transportu: Banedanmark – nowa linia, Kopenhaga-Ringsted (Kopenhaga, region stołeczny, Dania)
• Innowacje w modelowaniu rzeczywistości: Miasto Helsinki – Helsinki 3D+ (Helsinki, Finlandia)
• Innowacje w dziedzinie dróg: Costain Carillion Joint Venture – Połączenie A5 - M1, północny objazd Dunstable (Dunstable, Anglia, Wielka Brytania)
• Innowacje w dziedzinie konstrukcji: WSP Parsons Brinkerhoff – 22 Bishopsgate, Londyn (Londyn, Anglia, Wielka Brytania)
• Innowacje w dziedzinie gospodarki komunalnej i sieci komunikacyjnych: Hubei Electric Engineering Corporation – wtórna podstacja transformatorowa 220 kV Miaoshan (Wuhan, Hubei, Chiny)
• Innowacje w analizie sieci wodociągowej: Roy Hill Iron Ore – Optymalizacja sieci wodociągów i odwadniania (Pilbara, Australia Zachodnia, Australia)
• Innowacje w dziedzinie oczyszczalni ścieków: MWH UK – przebudowa stacji uzdatniającej wodę Woolston (Southampton, Anglia, Wielka Brytania).

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama