wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-02-03| GIS, Mapy, Software

Bentley zajmie się prezentacją danych 3D w sieci

Firma Bentley Systems – twórca m.in. oprogramowania MicroStation, wspólnie ze spółką Analytical Graphics (AGI) założyła Cesium Consortium, które ma zająć się rozwojem technologii do udostępniania przestrzennych danych 3D w internecie.


Bentley zajmie się prezentacją danych 3D w sieci

AGI jest autorem działającego w przeglądarce internetowej wirtualnego globu, który został po raz pierwszy zaprezentowany w 2011 roku, a jego kod źródłowy jest dostępny na wolnej licencji. Dzięki wykorzystaniu strumieniowej transmisji oprogramowanie to umożliwia przeglądanie trójwymiarowych wizualizacji nie tylko na ekranach pecetów, ale także smartfonów czy tabletów.

Celem Cesium Consortium będzie przyspieszenie prac nad rozwojem przeglądarki Cesium. Obie firmy chcą przede wszystkim dostosować to rozwiązanie do zastosowań modelowania informacji o budynkach (BIM) oraz zarządzania majątkiem. W związku z tym przedsiębiorstwa planują wspólnie pracować nad nowymi funkcjami oprogramowania, naprawiać występujące w nim błędy, a także organizować spotkania deweloperów poświęcone udoskonalaniu tego software’u.

Ambicją firmy Bentley Systems jest to, aby użytkownicy jej oprogramowania (w tym MicroStation i ContextCapture) mogli łatwo eksportować swoje trójwymiarowe modele do standardu 3D Tiles. Następnie dzięki Cesium będą mogli sprawnie udostępniać je użytkownikom różnych urządzeń bez straty na dokładności danych.

– Jestem dumny, że mogliśmy zostać członkiem założycielem Cesium Consortium – mówi Keith Bentley, współzałożyciel i prezes ds. technicznych Bentley Systems. – Liczę, że dzięki temu my i nasi użytkownicy będziemy tworzyć bazujące na Cesium aplikacje internetowe umożliwiające przeglądanie modeli BIM, danych o majątku czy informacji generowanych przez sensory internetu rzeczy – dodaje. – Cieszymy się z podjęcia współpracy z firmą Bentley, z którą już teraz udało nam się wykonać fantastyczną pracę związaną z Cesium i 3D Tiles. Wsparcie tej korporacji będzie przydatne w staraniach o wpisanie 3D Tiles jako otwartego standardu Open Geospatial Consortium – mówi z kolei Patrick Cozzi, twórca Cesium.

Źródło: Benley Systems, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS