Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-11-01| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Software

Geonowości Bentley Systems

Łączenie danych 3D ze zdjęć i skaningu, lepsza edycja modeli typu mesh czy nowe usługi przetwarzania w chmurze – to wybrane nowości firmy Bentley Systems zaprezentowane podczas dorocznej konferencji „Year in Infrastructure” (Londyn, 1-3 listopada).


Geonowości Bentley Systems <br />
Model 3D Helsinek opracowany z wykorzystaniem ContextCapture
Model 3D Helsinek opracowany z wykorzystaniem ContextCapture

„Reality modeling go mainstream”, modelowanie rzeczywistości staje się powszechne – tak Greg Bentley, prezes Bentley Systems, podsumował nowe narzędzia opracowane przez tę firmę. Nawiązuje tu do hasła „reality modeling” (modelowanie rzeczywistości) ukutego na potrzeby oprogramowania ContextCapture, które przetwarza zdjęcia do postaci tzw. reality mesh, czyli oteksturowanej siatki trójkątów. Równo rok po premierze aplikacja ma użytkowników w 68 krajach na całym świecie, którzy wykorzystują ją w różnorodnych projektach – od modelowania małych przedmiotów, po autostrady, do nawet całych miast. – Na ponad 60 finalistów konkursu BeInspired [na najlepsze projekty infrastrukturalne zrealizowane w oprogramowaniu Bentleya – red.] co czwarty wykorzystuje ContextCapture – chwali się Greg Bentley.

Ogłoszoną właśnie nowością w tej aplikacji jest możliwość wzbogacania danych typu reality mesh o chmury punktów pochodzące ze skanowania laserowego. W ocenie ekspertów Bentleya takie narzędzie może się przydać np. w modelowaniu ciemnych miejsc, w których same zdjęcia sprawdzają się kiepsko, albo też do lokalnego zagęszczania danych pochodzących z fotografii. Nowa funkcja ma zostać udostępniona do końca tego roku.

Co więcej, w przyszłym roku możliwości ContextCapture zostaną udostępnione również w chmurze obliczeniowej. Ma to pozwolić np. na sprawne przeprowadzanie inspekcji w terenie. Dzięki nowemu serwisowi pracownik będzie mógł wykonać urządzeniem mobilnym zdjęcia żądanego obiektu. Kilka minut po przesłaniu ich do chmury on i jego współpracownicy otrzymają adres URL, pod którym będą mogli przeglądać gotowy model 3D.

Podczas „Year in Infrastructure” zaprezentowano także wydanie Connect Edition oprogramowania Descartes do produkcji danych 2D i 3D typu CAD, GIS lub BIM. Oprócz nowego interfejsu wstążkowego aplikacja będzie oferować m.in.:

  • Możliwość pracy na dużych zbiorach typu reality mesh np. w produkcji ortofotmap, przekrojów, dokumentów PDF 3D, i-modeli czy różnorodnych opracowań tematycznych (analiz potencjału solarnego itp.).
  • Ekstrakcję obiektów (w tym punktów gruntu oraz linii nieciągłości terenu) nie tylko z chmur punktów, ale także reality mesh.
  • Narzędzie mesh classifier pozwalające wzbogacać reality mesh o dane atrybutowe.
  • Kolorowanie chmury punktów na podstawie ortofotomapy.
  • Łączenie danych w popularnych formatach CAD, GIS i BIM, w tym DWG, DGN, DXF, Rhino, SKP, SHP itp.
  • Eksport siatek reality mesh do programu LumenRT służącego do tworzenia fotorealistycznych wizualizacji.
  • Efektywniejsze przetwarzanie dużych zbiorów danych dzięki 64-bitowej architekturze.

Wśród geonowości Bentleya jest także AssetWise w wersji Connect Edition. W najnowszym wydaniu to oprogramowanie do zarządzania majątkiem wzbogacono o narzędzia do prezentacji zasobów przedsiębiorstwa w kontekście geograficznych (zarówno w 2D, jak i 3D). Jak wyjaśniają eksperci Bentleya, od lat podobne funkcjonalności wprowadzane są również w innych produktach tej firmy, bo osadzanie wszelkich danych inżynierskich (od prostego planu CAD po skomplikowany model 3D) w rzeczywistym świecie pozwala efektywniej realizować projekty infrastrukturalne.

Warto wspomnieć również o oprogramowaniu LumentRT do tworzenia realistycznych wizualizacji. W najnowszym wydaniu umożliwia ono współpracę z takimi pakietami, jak Esri CityEngine, SketchUp czy Revit, a także tworzenie zaawansowanych animacji ruchu drogowego i kolejowego. Pokazane na „YII” przykłady integracji ContextCapture i LumenRT robią spore wrażenie i pozwalają przypuszczać, że podobne połączenie będzie wykorzystywane nie tylko do atrakcyjnej prezentacji projektów infrastrukturalnych, ale także w hollywoodzkich superprodukcjach.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS