Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-09-28| Geodezja, GIS, Software, Imprezy

O Bentleyu w kieszeni, na pececie i na serwerze

Jak za pomocą narzędzi firmy Bentley Systems radzić sobie z rosnącym naporem danych przestrzennych – tego mogli się dowiedzieć uczestnicy seminarium Bentley Connection, które odbyło się wczoraj (27 września) w Warszawie.


O Bentleyu w kieszeni, na pececie i na serwerze

Bentley Connection to cykl seminariów organizowanych się w kilkudziesięciu miastach na całym świecie. Polska edycja tradycyjnie odbyła się w stołecznym hotelu Marriott. W tym roku wyróżniał ją podział na cztery sesje tematyczne: detalowanie konstrukcji, projektowanie infrastruktury drogowej, projektowanie instalacji przemysłowych oraz technologie geoprzestrzenne.

Uczestnicy tego ostatniego modułu mogli zapoznać się z pakietem rozwiązań Bentleya, które w erze Big Data pozwalają sprawnie zarządzać dużymi zbiorami danych przestrzennych. Dariusz Strzelczyk z Bentley Systems Polska zwrócił uwagę na rosnące znaczenie aplikacji mobilnych, co potwierdza choćby fakt, że w zeszłym roku po raz pierwszy wyprodukowano więcej tabletów niż pecetów. Dostrzegając ten trend, Bentley systematycznie rozwija mobilną aplikację Map Mobile, która pozwala korzystać na tablecie lub smartfonie z danych przygotowanych w desktopowych i serwerowych rozwiązaniach tego producenta.

Podczas warszawskiego seminarium Bentley Connection uczestnicy mogli poznać nowe funkcje, o jakie wkrótce wzbogaci się ta aplikacja. Jedną z istotniejszych jest możliwość dodawania adnotacji do warstw i przesyłania ich na firmowy serwer lub po prostu przez e-mail. Taka adnotacja może mieć nie tylko formę tekstu czy wektorowego rysunku, ale także zdjęcia czy filmu wykonanego kamerą wbudowaną w urządzenie mobilne. Innym ważnym udoskonaleniem Map Mobile będzie możliwość wyświetlania modeli 3D.

Jeśli chodzi o rozwiązania desktopowe, skupiono się na aplikacjach umożliwiających modelowanie 3D. Omówiono możliwości pracy na numerycznych modelach terenu oraz edycji chmur punktów ze skanowania laserowego w środowisku Bentley Map Enterprise. Z kolei przy okazji prezentacji programu ContextCapture przekonywano, że modelowanie 3D nie wymaga już kosztownych inwestycji. Wystarczy wykorzystać choćby zdjęcia czy filmy wykonane zwykłym smartfonem. Opracowany w ten sposób model może wprawdzie nie mieć geodezyjnej dokładności, ale z drugiej strony da się go wykorzystać w zastosowaniach, w których nikt wcześniej nie pomyślałby o modelu 3D – np. w śledzeniu postępów budowy domku jednorodzinnego.

Na seminarium omówiono również rozwiązania serwerowe: Geospatial Server do zarządzania danymi przestrzennymi w przedsiębiorstwie oraz Geo Web Publisher do łatwego i szybkiego publikowania geodanych w przeglądarce internetowej.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS