wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-10-21| GIS, Firma

Jak radzić sobie z nadmiarem danych

Od kilku lat w branży GIS trudności nie nastręcza już brak danych, ale ich nadmiar, odpowiednie przetworzenie i wyekstrahowanie wartościowych informacji. I dlatego też m.in. tym zagadnieniom poświęcono konferencję GISforum 2016 (19 października) i seminarium „Dobre praktyki w GIS 3D” (20 października), których organizatorem jest firma SHH obchodząca w tym roku 20-lecie istnienia.


Jak radzić sobie z nadmiarem danych

Na ogromną ilość danych zwracał uwagę m.in. prof. Kazimierz Bęcek (Politechnika Wrocławska), który skomentował raport Komitetu Ekspertów ONZ ds. Globalnego Zarządzania Danymi Przestrzennymi (UN-GIMM) „Przyszłe trendy w zakresie zarządzania informacją geoprzestrzenną: wizja na pięć do dziesięć lat”. Autorzy tego dokumentu, pracownicy brytyjskiego Ordnance Survey, wskazują m.in. na rosnącą liczbę i rodzaj urządzeń, które wykorzystują lub transmitują geodane oraz rosnącą ilość danych przestrzennych generowanych przez media. Trend ten wymaga rewizji metod pozyskiwania informacji z geodanych oraz zmian w systemie kształcenia (m.in. zwiększenia nacisku na matematykę i informatykę kosztem przedmiotów stricte geodezyjnych oraz przygotowania do pracy z wielkimi strumieniami danych).
Prof. Bęcek przypomniał, że raport ten powstał na podstawie wyników ankiet rozesłanych do krajów członkowskich. Wśród tych, które odpowiedziały, nie było jednak Polski. Profesor zauważył także, że dokument ten nie znalazł odzwierciedlenia w krajowych raportach, m.in. przygotowanym przez GUGiK „Programie realizacji zadań w dziedzinie geodezji i kartografii na lata 2016-2025”.

O trudnościach, jakie mogą przysporzyć przetwarzanie i integracja dużych ilości danych bez odpowiednich narzędzi informatycznych, opowiadali przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego – Piotr Gałkowski i Anna Kostka. Na przykładzie wybranych obszarów działalności Państwowej Służby Hydrogeologicznej, m.in. pomiarów położenia zwierciadła wód podziemnych, zaprezentowali zalety wdrożenia oprogramowania klasy Business Intelligence z kontekstem przestrzennym firmy Oracle. Jak podkreślali przedstawiciele PIG, dzięki niemu czas realizacji takich czynności, jak tworzenie i modyfikacja raportów, zestawień czy wykresów zmalał kilkukrotnie.

Kolejnym tematem związanym z danymi przestrzennymi, który powraca jak bumerang, jest kwestia ich otwartości. Piotr Gomułkiewicz z Działu Systemu Informacji Przestrzennej Urzędu Miejskiego Wrocławia wskazywał na szanse i trudności wynikające z udostępniania danych. Jako niewątpliwe zalety wymienił m.in. wsparcie społeczności i biznesu, lepszą informację obywateli oraz darmową weryfikację przez użytkowników. Zauważył także, że wiele samorządów i instytucji nadal jest niechętnych udostępnianiu danych, przyczyn tego upatrywał m.in. we względach polityczno-wizerunkowych, niskiej jakości i wiarygodności danych, a także kosztach całego przedsięwzięcia.

Konferencja była także okazją do zaprezentowania najnowszych rozwiązań przez partnerów spółki SHH. Firma Bentley Systems przybliżyła oprogramowania ContextCapture (służące do przetwarzania fotografii do danych 3D) oraz LumenRT (umożliwiające tworzenie realistycznych wizualizacji w czasie rzeczywistym), przedstawiciel firmy Geotronics Dystrybucja mówił o skanowaniu laserowym i bezzałogowej fotogrametrii lotniczej w projektach infrastrukturalnych, a Lutz Ross z virtualcitySystem – o budowie miejskich modeli 3D. Cześć z tych zagadnień omówiono podczas seminarium „Dobre praktyki w GIS 3D” (drugi dzień spotkania). W jego trakcie swoje prace inżynierskie z zakresu GIS 3D wyróżnione przez firmę SHH mieli także okazję zaprezentować Justyna Różniewicz i Jakub Łuczak, studenci Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Pierwsza z nich dotyczyła założeń do budowy przestrzennego modelu wsi Męciny (powiat limanowski), druga – opracowania modelu 3D obiektu architektonicznego (kościół św. Marcina we Wrocławiu) na podstawie zdjęć wykonanych niemetryczną kamerą cyfrową.Wydarzeniom towarzyszyły stoiska ekspozycyjne (na fot. powyżej) m.in. firm Bentley, virtualcitySystems, Geotronics, Adtech, Lexmark oraz SHH. Patronami honorowymi tegorocznej konferencji była Politechnika Wrocławska i Stowarzyszenie Kartografów Polskich.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS