Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-04-07| GIS, Mapy, Instytucje

MC: GUGiK wśród liderów otwartości danych

Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii jako pierwsze urzędy w kraju zapewniły dostęp do danych na najwyższym, piątym poziomie otwartości – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.


MC: GUGiK wśród liderów otwartości danych <br />
Wizualizacja PRNG w Geoportalu
Wizualizacja PRNG w Geoportalu

W przypadku GUGiK-u mowa jest o udostępnieniu danych z Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych w formacie RDF. NID opublikował zaś dwa rejestry w formie danych połączonych (Linked Open Data): obiekty na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz pomniki historii. Dane te dostępne są na portalu danepubliczne.gov.pl.

W ocenie resortu ten wysoki poziom otwartości zapewnia uzyskiwanie rozmaitych informacji jednocześnie z wielu rozproszonych zasobów, ponieważ zgromadzone w nich dane łączą się ze sobą. Dzięki temu łatwiej jest wyszukać dane i powiązać je ze sobą, co podnosi ich wartość i zwiększa możliwości ponownego wykorzystywania.

Na czym polega 5-stopniowa skala otwartości? Jak wyjaśnia Fundacja ePaństwo, najniższą kategorią są nieustrukturyzowane dane na otwartej licencji (np. skan w PDF-ie). Drugim stopniem są dane ustrukturyzowane (np. w formie tabeli), udostępnione najczęściej jako plik PDF. Trzecim stopniem wtajemniczenia są dane w edytowalnym formacie, np. CSV czy XLS. Wyżej uplasowały się dane, które spełniają warunki poziomu 3, a dodatkowo możliwe jest ich linkowanie w sieci czy automatyczne importowanie do innych serwisów. Na piątym poziomie zapewniany jest natomiast dostęp nie tylko do aktualnych, otwartych, przeszukiwalnych danych, ale także możliwie jest linkowanie do innych otwartych zbiorów danych, co pozwala na poszerzanie wiedzy.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS