Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-11-28 | Geodezja, Firma, Software

ULA włączona do Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej

24 listopada br. usługa lokalizacji adresów (ULA) opracowana w 2010 r. przez warszawską spółkę Geo-System została włączona do Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (danepubliczne.gov.pl, zakładka „Aplikacje”, pozycja „Usługa Lokalizacji Adresów”).


Ilustracja: ULA włączona do Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej

Usługa jest obecnie najlepszym miejscem, w którym odnajdziemy lokalizację praktycznie dowolnego adresu z całej Polski. Działanie usługi oparte jest na usługach gminnych baz adresowych zrealizowanych w technologiach firm Geo-System i Systherm-Info, ale istnieje również możliwość podłączenia innych rozwiązań.
Użytkownik nie musi wiedzieć, w której gminnej bazie adresowej szukany adres się znajduje ani jaka jest struktura bazy, bo usługa na podstawie własnego wykazu baz (serwera katalogowego) i związanych z nimi usług potrafi odwołać się do odpowiedniej bazy gminnej poprzez usługę sieciową udostępnioną przez właściciela bazy. Dla gmin, których bazy nie zostały włączone do usługi wyszukiwanie realizowane jest na podstawie danych adresowych zgromadzonych w rejestrze PRG.

Opracowana usługa ULA z miejsca została doceniona przez niezależnych ekspertów i już w roku 2010 uzyskała pierwszą nagrodę w edycji mazowieckiej i wyróżnienie w edycji krajowej Konkursu „Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju 2010”.

Źródło: Geo-System


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

do Pan Kamyk Batorz prowadzony jest w systemie IMPA, więc w czym jest problem? Czytam to wprost - dane są z gminy Batorz, która korzysta z IMPA. Tak samo Kłodzko (już myślałem, że się nie doczekam). Co tu jest nielogiczne?
    4 
 1 
Wprost przeciwnie, kolego. Ty mówisz o technologii, a ja o stanie prawnym i faktycznym. Powinieneś odrobić lekcje :)
  
 6 
@geodeta musisz uzupełnić wiedzę o usługach sieciowych, bo tak to nic z tego nei wyjdzie. Zle pojmujesz istotę działania usługi ULA.
    7 
@hej firma nazywa się Geo-System, więc bez przekręcania nazwy prosimy
    3 
... chyba, że to prywatna baza konkretnej firmy, która korzysta z ogólnie dostępnych danych z rejestrów publicznych prowadzonych przez gminy. Ale w takim przypadku to są już prywatne dane i prywatny produkt - nie dane z gminnych rejestrów publicznych. Rozumiesz różnicę?
  
 5 
Punkcie adresowy, zatem NIE PISZ, że to konkretna firma czy teź aplikacja dostarcza dane, bo podajesz nieprawdziwą informację. Napisz raczej, że firma X opracowała narzędzie, za pomocą którego CZĘŚĆ GMIN, które korzystają z tego narzędzia, udostępnia dane adresowe. To nie aplikacja korzysta z danych gmin, lecz GMINY KORZYSTAJĄ z aplikacji. Ot, taka drobnostka.
  
 6 
oho pracownicy Geosystemu zaczynają od 8 pracę widzę. :)
  
 4 
mniej emocji hej kamyku, dostajesz odpowiedź od przedstawiciela firmy i jeszcze masz pretensje że Ci jej udzielił? Sam zadajesz pytania retoryczne o godzinie 22:51, a otrzymujesz odpowiedź po godzinie. Zamiast się cieszyć, że ktoś zajrzał wieczorem na forum i rozwiał twoje problemy przed snem to gardłujesz.
    3 
 2 
@geodeta i właśnie tak jest, że ULA korzysta z baz gminnych (ok. 1700) a tam gdzie nie ma wdrożeń iMPA przeszukiwane jest PRG, ważne że masz jedno miejsce do szukania adresu. Jak znajdziesz adres i w informacji jest, że pochodzi z iMPA masz 99,9% pewności, że adres jest tam gdzie wskazano.
    2 
To GMINY odpowiadają za poprawne - prawidłowe dane adresowe, zatem nie ma co się rozczulać nad tym, czy robią to za pomocą takiego czy innego narzędzia. GMINY powinny udostępniać te "jedyne prawidłowe" dane adresowe, a reszta to ... zwykła reklama i zachwalanie produktu.
  
 4 
@hej Rano i wieczorem potwierdzamy, że aktualnie ULA to jedyne źródło prawidłowej numeracji adresowej. Chcesz sprawdzić adres zacznij od ULA, hej!
    4 
 2 
ciekawy wpis w końcu ktoś o 23:46 przedstawiający się punktyadresowe.pl i nawiązujący do słów prezesa odpowiedział i to w podobnej retoryce. Naprawdę ciekawe czy macie tam dyżury i na kartce treści które mają się na geoforum znaleźć. Np "Aktualnie ULA to jedyne źródło prawidłowej numeracji adresowej" stwierdzenie śmiałe w odpowiedzi na zarzuty.
    1 
 4 
drogi kamyku Oczywiście, że Kłodzko jest prowadzone w iMPA. Skąd Twoje wątpliwości. Aktualnie ULA to jedyne źródło prawidłowej numeracji adresowej. Korzystaj i sprawdzaj. Ale nie obciążaj nas za błędy w rejestrze PRG, który nasz prezes określa krótko "śmietnik". A korzystamy z rejestru PRG tam gdzie nie ma naszych wdrożeń. Jak znajdziesz w PRG błędy to napisz do GUGiK aby to wreszcie wyczyścili zamiast publikować śmieci. W końcu za 30 milionów to chyba można było zrobić coś sensownego. A co do Krakowa, to nie przyszło nam jednak do głowy, że będziesz szukał jedynie miejscowości. Akurat tych ULA szuka tylko w naszych wdrożeniach i stąd Krąków.
    3 
ktoś to sprawdzał? właściwie to aplikacja mi się podoba mam tylko małe ale. Wpisałem KRAKÓW i ze smutkiem zobaczyłem, że mieszkańcy, aktualnie przenieśli się do Krąkowa w powiecie sieradzkim, samego Krakowa próżno szukać. Niewiele lepiej mają mieszkańcy Zielonej Góry, którzy przenieśli się do pow. pilskiego, czy Bydgoszczy przeniesieni do pow. bytowskiego. Najgorzej z tego zestawienia mają Wrocławianie, których przeniesiono do ... afryki północnej. Niezależnie czy dane przetwarza Waldemar Inc., czy GugiK Corp., błędy to codzienność Pierwsza z listy gmina gdzie emuia NIE jest prowadzona przez iMPA Kłodzko, Wodna 3 - wynik OK, źródło: iMPA ?!? Nowa Ruda (dolnośląskie) - brak gminy ?!? Sobótka, Wrocławska 24 - coś znajduje ale chyba nie to Wrocław, Rynek 1 - wynik OK, źródło: PRG Wrocław, Świdnicka 1 - wynik OK, źródło: iMPA ?!? Batorz 55C - wynik Batorz Pierwszy 55C - zakładam że OK, źródło: iMPA ?!? Dlaczego jako źródło podawane jest iMPA, pojęcia nie mam, toż to nie w iMPA prowadzone są tam systemy.
  
 5 
ale w ramach etatu, czy umowy zlecenia na promocję projektu?
    2 
 3 
minusy konkuruje z GUGIK Sp. z o.o., więc etatowcy ze Wspólnej siedzą i minusują.
    4 
 2 
komu geo-system tyle złego zrobił, że takie minusy lecą pod komentarzami? Na pewno nie gminom;)
    4 
 3 
Karol chciał zabłysnąć, a wyszło jak zwykle, nikt nie pojął wysokiej lotów ironii. Znak czasów, urzędy zatrudniają coraz mniej lotne jednoski.
    5 
 3 
Och Karol Sam Geo-system ma 1700 wdrożeń wiec to jest prawie 70%. Czytaj uważnie Karolu.
    5 
 2 
30/70 Cyt.: "Działanie usługi oparte jest na usługach gminnych baz adresowych zrealizowanych w technologiach firm Geo-System i Systherm-Info" to daje około 30%? A gdzie 70%
    6 
 1 
A działki Szkoda, że nie ma warstwy działek - byłby komplet...
    4 
 2 
Brawo! Brawo Ula! Brawo Waldek! Stooo laaat stooo laaat nieeech żyjąąą żyjąąą naaaaaam!
    5 
 1 



zobacz też:

Geo-System udostępnia dane adresowe gmin

Na stronie www.punktyadresowe.pl w zakładce „Dane publiczne” udostępniono dane numeracji...

iGeoMap/ePODGiK ułatwi narady koordynacyjne

17 października uruchomiono nowy moduł technologii iGeoMap/ePODGiK służący do elektronicznej obsługi...

Kolejny powiat oferuje elektroniczny operat

Do listy PODGiK-ów oferujących wykonawcom prac geodezyjnych składanie elektronicznego operatu dołączył...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Mikołaj Kopernik zmarł 24 maja 1543 r. we Fromborku, a przyczną śmierci był wylew krwi do mózgu i paraliż prawej strony ciała?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Aleksander Płatek (1924-1996)

Aleksander  Płatek  (1924-1996)
Urodził się 26 lutego 1924 roku w Wysocicach w województwie krakowskim. W czasie wojny uczęszczał do Szkoły Górniczo-Hutniczo-Mierniczej na krakowskich Krzemionkach, którą ukończył w 1945 roku z tytułem technika mierniczego. Rok później zdał egzamin...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1630
Powstaje pierwszy rejestr katastralny w Szwecji (Jondebocker), będący spisem nieruchomości do celów podatkowych. Oprócz spisu wykonano także mapy (ok. 600), które były graficznym "opisem" ksiąg katastralnych. Prace zakończono w 1650 r.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama