wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-11-28| Geodezja, Firma, Software

ULA włączona do Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej

24 listopada br. usługa lokalizacji adresów (ULA) opracowana w 2010 r. przez warszawską spółkę Geo-System została włączona do Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (danepubliczne.gov.pl, zakładka „Aplikacje”, pozycja „Usługa Lokalizacji Adresów”).


ULA włączona do Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej

Usługa jest obecnie najlepszym miejscem, w którym odnajdziemy lokalizację praktycznie dowolnego adresu z całej Polski. Działanie usługi oparte jest na usługach gminnych baz adresowych zrealizowanych w technologiach firm Geo-System i Systherm-Info, ale istnieje również możliwość podłączenia innych rozwiązań.
Użytkownik nie musi wiedzieć, w której gminnej bazie adresowej szukany adres się znajduje ani jaka jest struktura bazy, bo usługa na podstawie własnego wykazu baz (serwera katalogowego) i związanych z nimi usług potrafi odwołać się do odpowiedniej bazy gminnej poprzez usługę sieciową udostępnioną przez właściciela bazy. Dla gmin, których bazy nie zostały włączone do usługi wyszukiwanie realizowane jest na podstawie danych adresowych zgromadzonych w rejestrze PRG.

Opracowana usługa ULA z miejsca została doceniona przez niezależnych ekspertów i już w roku 2010 uzyskała pierwszą nagrodę w edycji mazowieckiej i wyróżnienie w edycji krajowej Konkursu „Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju 2010”.

Źródło: Geo-System


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do Pan Kamyk Batorz prowadzony jest w systemie IMPA, więc w czym jest problem? Czytam to wprost - dane są z gminy Batorz, która korzysta z IMPA. Tak samo Kłodzko (już myślałem, że się nie doczekam). Co tu jest nielogiczne?
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
Wprost przeciwnie, kolego. Ty mówisz o technologii, a ja o stanie prawnym i faktycznym. Powinieneś odrobić lekcje :)
 6 
odpowiedz zgłoś
@geodeta musisz uzupełnić wiedzę o usługach sieciowych, bo tak to nic z tego nei wyjdzie. Zle pojmujesz istotę działania usługi ULA.
 7 
odpowiedz zgłoś
@hej firma nazywa się Geo-System, więc bez przekręcania nazwy prosimy
 3 
odpowiedz zgłoś
... chyba, że to prywatna baza konkretnej firmy, która korzysta z ogólnie dostępnych danych z rejestrów publicznych prowadzonych przez gminy. Ale w takim przypadku to są już prywatne dane i prywatny produkt - nie dane z gminnych rejestrów publicznych. Rozumiesz różnicę?
 5 
odpowiedz zgłoś
Punkcie adresowy, zatem NIE PISZ, że to konkretna firma czy teź aplikacja dostarcza dane, bo podajesz nieprawdziwą informację. Napisz raczej, że firma X opracowała narzędzie, za pomocą którego CZĘŚĆ GMIN, które korzystają z tego narzędzia, udostępnia dane adresowe. To nie aplikacja korzysta z danych gmin, lecz GMINY KORZYSTAJĄ z aplikacji. Ot, taka drobnostka.
 6 
odpowiedz zgłoś
oho pracownicy Geosystemu zaczynają od 8 pracę widzę. :)
 4 
odpowiedz zgłoś
mniej emocji hej kamyku, dostajesz odpowiedź od przedstawiciela firmy i jeszcze masz pretensje że Ci jej udzielił? Sam zadajesz pytania retoryczne o godzinie 22:51, a otrzymujesz odpowiedź po godzinie. Zamiast się cieszyć, że ktoś zajrzał wieczorem na forum i rozwiał twoje problemy przed snem to gardłujesz.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
@geodeta i właśnie tak jest, że ULA korzysta z baz gminnych (ok. 1700) a tam gdzie nie ma wdrożeń iMPA przeszukiwane jest PRG, ważne że masz jedno miejsce do szukania adresu. Jak znajdziesz adres i w informacji jest, że pochodzi z iMPA masz 99,9% pewności, że adres jest tam gdzie wskazano.
 2 
odpowiedz zgłoś
To GMINY odpowiadają za poprawne - prawidłowe dane adresowe, zatem nie ma co się rozczulać nad tym, czy robią to za pomocą takiego czy innego narzędzia. GMINY powinny udostępniać te "jedyne prawidłowe" dane adresowe, a reszta to ... zwykła reklama i zachwalanie produktu.
 4 
odpowiedz zgłoś
@hej Rano i wieczorem potwierdzamy, że aktualnie ULA to jedyne źródło prawidłowej numeracji adresowej. Chcesz sprawdzić adres zacznij od ULA, hej!
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
ciekawy wpis w końcu ktoś o 23:46 przedstawiający się punktyadresowe.pl i nawiązujący do słów prezesa odpowiedział i to w podobnej retoryce. Naprawdę ciekawe czy macie tam dyżury i na kartce treści które mają się na geoforum znaleźć. Np "Aktualnie ULA to jedyne źródło prawidłowej numeracji adresowej" stwierdzenie śmiałe w odpowiedzi na zarzuty.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
drogi kamyku Oczywiście, że Kłodzko jest prowadzone w iMPA. Skąd Twoje wątpliwości. Aktualnie ULA to jedyne źródło prawidłowej numeracji adresowej. Korzystaj i sprawdzaj. Ale nie obciążaj nas za błędy w rejestrze PRG, który nasz prezes określa krótko "śmietnik". A korzystamy z rejestru PRG tam gdzie nie ma naszych wdrożeń. Jak znajdziesz w PRG błędy to napisz do GUGiK aby to wreszcie wyczyścili zamiast publikować śmieci. W końcu za 30 milionów to chyba można było zrobić coś sensownego. A co do Krakowa, to nie przyszło nam jednak do głowy, że będziesz szukał jedynie miejscowości. Akurat tych ULA szuka tylko w naszych wdrożeniach i stąd Krąków.
 3 
odpowiedz zgłoś
ktoś to sprawdzał? właściwie to aplikacja mi się podoba mam tylko małe ale. Wpisałem KRAKÓW i ze smutkiem zobaczyłem, że mieszkańcy, aktualnie przenieśli się do Krąkowa w powiecie sieradzkim, samego Krakowa próżno szukać. Niewiele lepiej mają mieszkańcy Zielonej Góry, którzy przenieśli się do pow. pilskiego, czy Bydgoszczy przeniesieni do pow. bytowskiego. Najgorzej z tego zestawienia mają Wrocławianie, których przeniesiono do ... afryki północnej. Niezależnie czy dane przetwarza Waldemar Inc., czy GugiK Corp., błędy to codzienność Pierwsza z listy gmina gdzie emuia NIE jest prowadzona przez iMPA Kłodzko, Wodna 3 - wynik OK, źródło: iMPA ?!? Nowa Ruda (dolnośląskie) - brak gminy ?!? Sobótka, Wrocławska 24 - coś znajduje ale chyba nie to Wrocław, Rynek 1 - wynik OK, źródło: PRG Wrocław, Świdnicka 1 - wynik OK, źródło: iMPA ?!? Batorz 55C - wynik Batorz Pierwszy 55C - zakładam że OK, źródło: iMPA ?!? Dlaczego jako źródło podawane jest iMPA, pojęcia nie mam, toż to nie w iMPA prowadzone są tam systemy.
 5 
odpowiedz zgłoś
ale w ramach etatu, czy umowy zlecenia na promocję projektu?
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
minusy konkuruje z GUGIK Sp. z o.o., więc etatowcy ze Wspólnej siedzą i minusują.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
komu geo-system tyle złego zrobił, że takie minusy lecą pod komentarzami? Na pewno nie gminom;)
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
Karol chciał zabłysnąć, a wyszło jak zwykle, nikt nie pojął wysokiej lotów ironii. Znak czasów, urzędy zatrudniają coraz mniej lotne jednoski.
 5 
 3 
odpowiedz zgłoś
Och Karol Sam Geo-system ma 1700 wdrożeń wiec to jest prawie 70%. Czytaj uważnie Karolu.
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
30/70 Cyt.: "Działanie usługi oparte jest na usługach gminnych baz adresowych zrealizowanych w technologiach firm Geo-System i Systherm-Info" to daje około 30%? A gdzie 70%
 6 
 1 
odpowiedz zgłoś
A działki Szkoda, że nie ma warstwy działek - byłby komplet...
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
Brawo! Brawo Ula! Brawo Waldek! Stooo laaat stooo laaat nieeech żyjąąą żyjąąą naaaaaam!
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
22 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS