Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-10-27 | GIS, Firma, Instytucje

Geo-System udostępnia dane adresowe gmin

Na stronie www.punktyadresowe.pl w zakładce „Dane publiczne” udostępniono dane numeracji adresowej gmin.


Ilustracja: Geo-System udostępnia dane adresowe gmin

Umieszczono tam dane z gmin, które udzieliły firmie Geo-System stosownych upoważnień. W serwisie tym możliwe jest pobieranie danych w formacie GML oraz CSV. Teraz, bez zbędnej biurokracji związanej z obsługą wniosków o udostępnienie informacji publicznej, użytkownicy mogą pobierać aktualne dane adresowe. Obecnie dostępne są dane z ponad 400 gmin, ale cały czas trwa proces przesyłania upoważnień, więc w niedługim czasie liczba jednostek ulegnie zwiększeniu. Aktualnie ze strony dokonano już 1023 pobrań danych adresowych.

Ponadto od 20 października br. dane adresowe zostały również włączone do Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (danepubliczne.gov.pl, zakładka Aplikacje, pozycja Dane adresowe gmin).

Źródło: Geo-System


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Panie prezesie Malinowski, panie GGK, skoro już się "uczycie" GML to może w końcu po tych 4 latach poprawicie te błędy w schematach EMUiA i zaczniecie zamieszczać dane Emuia, które mniej więcej będą zgodne ze schematem ? Na razie są niezgodne i stare. Z okazji rocznicy podbijam temat.
  
 2 
spokojnie nie wymagałem natychmiastowej poprawy ale zrozumienia problemu żeby ta poprawa kiedyś była. Dane punktów udostępnione przez Geosystem nie są złe, na pewno są lepsze od tego co widzę w PRG. Tyle po wstępnej analizie tych danych. Ze szczegółową poczekam na resztę danych i chwilę czasu. Szkoda że ktoś na poziomie systemów GUGiK przetwarzając te dane totalnie kilka rzeczy pozmieniał nie do końca na lepsze w tym kilka rzeczy których prawnie zmienić nie mógł. To mogę stwierdzić już teraz a nie do końca mogłem w czasie tej dyskusji. Również dziękuję Geosystemowi za to udostępnienie.
  
późny komentarz @gisman kolega niech trochę wyluzuje, rzemieślnik zapodał co mu się tam w tych danych nie podoba i wskazał jakieś tam błędy (choć fakt, że to sprawa, dla większości masowych importerów, mocno poboczna, ale jak widać dla tego konkretnego użytkownika nie, ja akurat ignorowałem ten plik, bo używam własnego parsera i mi dokładnie wszystko jedno czy on jest, czy zepsuty, aby tylko gml jako tako się trzymał tego co jest w ustawie) i teraz mamy jeszcze lepsze dane. Lepsze to niż nie wskazanie i marudzenie jak to bardzo źle, co jest niestety normą. @rzemieślnik: fajnie że zgłaszasz błędy, ale mógłbyś też trochę wyluzować, bo wiesz domagałeś się generalnie poprawek w dzień świąteczny , litości :). Gdzie czas na rozpoznanie, zbadanie, poprawienie, przetestowanie. @geosystem: dziękuję za ułatwienie i zebranie w jednym miejscu. Mam nadzieje że i inni dostawcy systemów pójdą tą drogą.
  
 2 
@rzemieślnik urocza jest twoja opowieść, dane są złe? A co w nich konkretnie trzeba poprawiać? Zaimportowałem 1483 bazy adresów z GS (tak, sam się po nie zgłaszałem do gmin, bo do września br. nie było takiej strony z danymi jak opisana w artykule) i pewnie musiałem coś przeoczyć. A może robię to nieprawidłowo, ale efektywnie? A wnioski są dla mnie jasne i tu mam na twoje nieszczęście zgodność z geosystem - gdyby literalnie się odwoływać do błędnych, ale w końcu prawnych schematów to nic bym nie zrobił, a tak, proszę są jakieś efekty. Drugi wniosek jest prostszy i ktoś mnie wcześniej ubiegł, ale użył trafnego zwrotu - prg to śmietnik, nad którym nikt nie panuje, więc ja dziękuję za dane z prg, biorę je z gmin. A teraz geosystem bardzo mi to ułatwił.
    7 
 2 
acha rozumiem że etap merytorycznej rozmowy się zakończył i hufce ruszyły z wątkami osobistymi. Danych to nie poprawi.
  
 1 
A kto mówi o informatyce wysokiego poziomu ? Czy wymaganie zgodności danych XML ze schematu to takie niestandardowe działanie z zakresu "informatyki wysokiego poziomu" ? Istotnie może jest to podejrzane bo przecież do tej pory nikt tego nie chciał. Twoje podejrzenia i fobie tylko mnie rozśmieszają. Etap klasówek też już mam za sobą. Nie musisz już używać plików predefiniowanych - GUS udostępnił usługi sieciowe min. z TERYT. Robię to samo co dla idTeryt 667980 dla miejscowości w danych Geosystemu powyżej. Dane PRG to oddzielna historia tam nawet geometria w UML dla ulic nazywa się inaczej "geoemtria" niż w XSD "geometria". Jakieś wnioski ? A co powiesz o występowaniu lub nie w powyższym schemacie wartości nullable ?
  
 2 
daliście się nabrać na trola pierwszej maści. Panie Waldemarze i Zbigniewie, dyskutujecie z rzemieślnikiem licząc, że zostanie artystą. Nie odróżnia pól od atrybutów a wiedzę informatyczną zaimportował pewnie ze schematów xml, to powinno wam podpowiedzieć z kim macie do czynienia. W końcu każdy wielki informatyk siedzi na forum geodezyjnym 1 listopada:) Niech on sobie robi walidację, a wy róbcie dalej swoją robotę, bo z waszej pracy wielokrotnie korzystałem, a z rzemieślnika, no cóż:)) I wzięlibyście się w końcu za południe Polski bo tu nie wszystkie gminy mają e-gminę, a przydałoby się.
    7 
 2 
cały czas to samo naprawdę "kolego po fachu" czytać się nie da tej waszej dyskusji, opowiadasz o informatyce wysokiego poziomu, ale sam nie wiesz że cześć atrybutów jest nieobligatoryjne? Albo wrzucasz punkty jako archiwalne tylko dlatego, że status dokumentu utworzenia miejscowości jest jakiś dziwny:)? Dla kogo ty pracujesz i czy twój pracodawca o tym wie? Bo zaczyna mi się wydawać to nieco podejrzane. Dam ci koło ratunkowe: jak czytasz z Gmla z PRG co robisz z numerami simc i ulic? A panowie z GS niech wyeliminują błędy w schemacie bo trochę siara takie drobiazgi pielęgnować, przy całym szacunku do ich pozostałej działalności.
    4 
 1 
Panie Zbigniewie są błędy to je zgłaszam. To co pokazuje to nie błędy schematów tylko błędy techniczne kopiowania z rozporządzenia. Najniższy możliwy poziom techniczny popełnienia błędu. Nie interesuje mnie ani Pana nastawienie ani nastawienie pana Izdebskiego ani GUGiKu czy też w przeszłości pana Jarząbka - skoro ma pan upoważnienie jako firma do wystawiania danych to wykonuje pan to zadanie w zgodzie z prawem. Prawo wymaga GML zgodnego ze schematem. Zamiast więc dyskutować o uczuciach proszę wykonać pracę dobrze. To że najwyraźniej nie zna pan importu do bazy w oparciu o schemat nie zwalnia pana z wykonania w imieniu gmin zadania. Bo tak się składa że import za pomocą schematu danych xml to standard w informatyce. Dodam że jeśli prawdą jest to co napisał poniżej pan Izdebski o ignorowaniu maili "zespołu PRG" to mając upoważnienie od organu jakim jest gmina naraża ją na zarzut bezczynności. Nie pisze do niego Tomek z Józkiem z magicznego zespołu tylko organ do upoważnionego przez inny organ podmiotu.
    1 
 5 
do user rzemieslnik rozmowa zawsze coś wnosi do tematu, chyba że nastawienie dyskutanta jest z góry ustalone i nie do zmiany. Temat schematów nadaje się na rozprawę doktorska, ale ja nie mam takich ambicji. Zadam proste pytanie, czy dane, które Pan pobiera z gmin Pan wykorzystuje czy nie? Czy nie był Pan w stanie wykorzystać żadnego pliku gml bo do każdego załączonego pliku xsd sa błędy? Obaj wiemy po co jest schemat, tak jak obaj wiemy, ze plik xml z danymi jest poprawny i bez problemu można zaimportować dane. Problem jest gdzie indziej. Użycie języka gml do wydania danych adresowych to tak, jakbym prosty tekst po polsku musiał tłumaczyć na chiński, Pan sobie wynajmuje tłumacza, który z chińskiego przetłumaczy na polski, a mogliśmy przecież bez całej tej zabawy przekazać sobie dane po polsku. Po to mimo wszystko daliśmy plik csv, bo te rzeczone 99% ludzi o których Pan pisał i tak i tak nie skorzysta z Gmla. Trzeba jednak to trudne życie ułatwiać. A w schematy zajrzymy, dziękuje a uwagę.
  
Schematy nadal zawierają błędy. Linie 8,331,323,304,550 w pliku schemat_emuia.xsd. Linia 403 w pliku BT_ModelPodstawowy.xsd. Dane się nie walidują. Dziękuję za rozmowę - niewiele widzę wniosła do tematu.
  
 1 
do user rzemieślnik Tak, o schematach w treści rozporządzeń Pan Waldemar Izdebski pisał już w 2013 m.in. na łamach Geodety: http://skroc.pl/artykul-schematy. Jest to kompletne nieporozumienie, ale prawnie obowiązujące. W kwestii statusów nie ma problemu, jak mawia Pan Izdebski, każdy może popełnić błędy, ale ważne jak na nie reaguje. Ponieważ mogło gdzieś to umknąć, to jeszcze raz napiszę, że schematy zostały poprawione: zarówno problem linii 50,51 jak i kodowania modelu podstawowego, dziękujemy za zwrócenie uwagi. Z mojej strony mam nadzieję, że GUGiK zauważy te problemy i podejmie doraźne działania porządkujące te kwestie.
  
a teraz niech Pan sobie wyobrazi że ktoś z zewnątrz próbuje coś zrobić z danymi geodezyjnymi w GML. Skąd ma pobrać schematy aplikacyjne ? 99% użyje googla i weźmie pierwszy który będzie opisany jako zgodny. Czyli dane muszą zawierać schemat w sobie. Można sprawdzić poprzez walidacje czy po prostu nie ucięło pliku albo system nie dał ciała po drugie etap szukania odpada, po trzecie ścieżki do xsd są już zdefiniowane poprzez strukturę plików. Z mojego punktu widzenia czy to będzie jeden czy drugi schemat dla takiego użytkownika nie będzie miało znaczenia (błędy w aktach prawnych). Oby tylko dane walidowały się z tym schematem który w nich jest. Choć schematy XSD powinny być umieszczone w jednym miejscu z podpisami cyfrowymi albo sumą kontrolną. Ma pan rację co do statusu miejscowości - nie wiem czemu nie wrzuciło mi do ścieżki że to element z dokumentu. Pozdrawiam,
  
do user rzemieślnik nasze prawo w zakresie geodezji kończy się na rozporządzeniach i załącznikach do nich, żadne inne twory nie mają wartości prawnej. Pewność co do oryginału mam tylko na stronie sejmu, nawet jeśli tam schemat (co wielokrotnie potępialiśmy, żeby było jasne) jest składowym elementem PDFa to jest on jedynym obowiązującym. oczywiście, że schemat powinien być załączony jako oddzielny plik do rozporządzenia, albo wręcz powinno być wskazanie na repozytorium schematów np. w rozporządzeniu - z zachowaniem warunku, że nikt sobie nie będzie co chwilę podmieniał pliku docelowego. Wtedy zgoda, a tak, to nie ma o czym mówić. Nie wiem kto, skąd i co umieścił w schematach gdzieś na jednej czy drugiej stronie. Może to jednak jest miejsce do szybkiej reakcji dla Głównego Geodety Kraju? W końcu Pani GGK nie identyfikuje się raczej z filozofią poprzedników? Przy tej okazji byłoby kilka innych pachnących kwiatków do poprawy w rozporządzeniu.
  
 2 
i jeszcze jedna sprawa żeby zakończyć temat: nie wiem na podstawie jakiego atrybutu uznaje Pan, że miejscowość ma status nieobowiązujący? Proszę sprawdzić i nie mylić dokumenty dla miejscowości (który, jeśli jest nieznany to może przyjąć taką wartość) z samą miejscowością. Być może wtedy poprawnie zadziałają Panu importy np dla gminy Lubań. Oczywiście zachęcam dalej do korzystania z danych publicznych, dziś od rana przybyło kilkanaście nowych gmin
  
Zgoda panie Zbigniewie pobralem przygotowany przez GUGiK schemat który jak zakładam jest zgodny z rozporządzeniem. Państwa schematy zawierają błędy techniczne wynikające z nieprawidłowego skopiowania schematu z rozporządzenia. Linia 50,51 to nazwa prawdopodobnie z nagłówka strony w rozporzadzeniu która prawnie nie jest schematem. Linie przejścia wynikają z justyfikacji strony do wydruku przez co przerwano znaczniki. To co pokazuje nie przeczy rozporządzeniu. Prawdopodobnie mechanizm importu GUGiK działa na jakimś uproszczonym schemacie operując na wartościach tekstowych. Między referencja do emuia w usłudze słownikowe i prg jest różnica czasowa kilku minut w wersji więc nie do końca działa to prawidłowo. Jak państwo poprawcie swoje a GUGiK swoje to może w koncu zacznie. Bo taki jest cel zbierania tych danych.
  
do user rzemieślnik i oczywiście przeoczyłem jedną sprawę - w CSV nie idą statusy, co jest oczywiste, natomiast udostępniane są wszystkie punkty adresowe, które być powinny (pomijane są punkty planowane, ale prowadzenie tej warstwy nie wynika z rozporządzenia) w tym tzw. budynki prognozowane do wybudowania, które są w obecnych realiach prawnych adresami obowiązującymi. Oczywiście kwestie kodowania schematu, czy znaku w linii 51 są już rozwiązane. A co do mua:waznyod to przypominam, że ma charakter voidable.
  
do user rzemieślnik dziękuję za uwagi, przeanalizuję sprawę, ale co do schematów to przypominam, że mimo wszystko poruszamy się w materii prawnej i nie możemy sobie wziąć części stąd, tu dokleić a tam usunąć - aktualny, obowiązujący schemat danych dla GML z bazy adresów jest tylko i wyłącznie w opublikowanym rozporządzeniu w sprawie ewidencji adresów i stamtąd zgodnie z prawem go czerpiemy. Nie mam takiej wiedzy, ale jeśli rozporządzenie się zmieniło to proszę o link do obowiązującego przepisu prawnego, który będzie mnie odsyłał do strony takiej czy innej. Warto też dodać, że wygenerowane GMLe służą do zasilania zbioru PRG, a takich zasileń inicjalnych i przyrostowych nasze oprogramowanie wykonało niemal 13 tys. i jest to 95% wszystkich zasileń - oczywiście wszystkie zwalidowane przez mechanizm aktualizacji prg.
  
navigeodeto najbardziej zbliżony do aktualnego schematu danych jest ten z GUGiKu (trzeba zmienić nazwy) dokopiowany schemat NG_PRNG.xsd. Tylko niektóre z wystawionych plików się walidują tym schematem - np. Adamów, za to Chorosz nie. Problemem jest głównie pusty element mua:waznyod według schematu powinien być wartością dateTime. Prawdopodobnie na tym elemencie nastąpiła zmiana lub błąd ten jest ignorowany. Istnieją problemy z łączeniem wewnętrznym plików do ulic i miejscowości. Miejscowości mają status nieobowiązujący co sprawia że przy ładowaniu do bazy punkty poprzez dziedziczenie pojawią się w archiwalnych np w gminie Lubań. Wydawane dane w csv dla punktów nie zawierają statusu (niektóre punkty mogą być dopiero prognozowane). Schematy GeoSystemu z zip zawierają błędy, które uniemożliwiają ich użycie - błędne znaki przeniesienia oraz przeklejoną z rozporządzenia wartość tekstową poza znacznikami w lini 50,51 w schemacie_emuia.xsd oraz błędne kodowanie w BTmodelupodstawowym.xsd. Pozdrawiam,
    1 
 3 
Japson zaraz się dowiesz od Pi, że to przecież ustawa prawo geodezyjne i tak musi być. To jak z KGESUTem, no rząd uchwalił pgik to teraz musimy robić ten projekt. Nie chce się ale trzeba. Działalność GUGiK do tej pory stała w istotnie sprzecznym interesie państwa - jedna jednostka/organ wymyślała prawo z którego jednocześnie czerpała korzyści w postaci realizacji projektów "dla niej". Nie wiem czy w obrocie instytucjonalnym jest drugi taki przypadek, dla mnie to patologia. I na uporząkowaniu tej płaszczyzny powinny się władze minister bud. po gugik obecnie skupić, a nie na terminowym odpisaniu na pisemko do wingika - a jak nie odpisze to co? Wingik do SKO pośle?:)
    1 
 1 
do pracowników gugik taco faceci jak sutekh czy picolo dołożyli wszelkich starań, aby wzorem przepisów geodezyjno powiatowych był i w adreach istny bałagan. Jak policja czy karetka ma teraz dojechać na miejsce, jak dopuszcza się numerowanie adresów typy Lisia 23AADFGE i już takie dziwolągi zaczynają żyć w obiegu. Przecież to wcześniej ktoś umrze, zanim wydeklamuje na pogotowiu swój adres. A to dopiero początek, za kilka lat będzie taki bajzel, że bez nawigacji po współrzędnych nie trafisz, czemu nikt o tym nie pisze?
    5 
 1 
Hmm Pani Jabłonowska jest juz p.o. GGK prawie 3 miesiące. Za chwilę będzie 100 dni i może wypadałoby żeby wiedziała gdzie jest, jaki ma pomysł na geodezje i co podpisuje. Pisanie ze pracownicy wmanewrowali Bogu ducha winną panią Prezes jest chyba nie w porządku. Przecież Pani Prezes na pewno doskonale wie czego się podjęła i na pewno doskonale się w tym odnajduje.
  
 1 
do Pana WI Jak to możliwe, że pracownik GUGIK dzwoni i namawia do rezygnacji z programu komercyjnego? Czy to jest zgodne z prawem? Przecież GUGiK jako jednostka odpowiedzialna za np. PRG ma wgląd we wszystkie informacje i w sytuacji, gdy dystrybuuje swój program, to po prostu uprawia nieuczciwą konkurencję. Jeżeli tak jest, to Polska jest naprawdę wyjątkowym krajem, gdzie za fundusze unijne zamiast rozwijać gospodarkę, niszczy się potencjał rodzimego rynku działaniami urzędniczymi. Nie ma się co dziwić, że są głosy za likwidacją niektórych organów o zapędach biznesowych.
    1 
nawi właśnie nie wiem jaki jest prawidłowy. Próbuję to ustalić. Strona GUGiK zakładka prawo zakładka schematy. Wnioski o strukturze niektórych baz są proste do wysnucia po analizie danych szczególnie jak dane są ucięte po jakiejś długości znaków. Też pozdrawiam.
  
Ocena ostra Panie Waldku Słowa mocne, ale prawdziwe. Pełna zgoda i życzę powodzenia Pańskiej inicjatywie.
    2 
 1 
rzemieślniku przeczytaj poprzednie wypowiedzi rożnych komentatorów sutekh i innych, a go zobaczysz. Ty chyba nie jesteś z GUGiK?
  
już miałem nie pisać:) ok, to daj link do prawidłowego schematu, jutro sobie porównam z tym co daje GS iz tym co jest na stronie gugik i zobaczymy gdzie jest problem. Swoją drogą, ciekawe rzeczy opowiadać o bazach danych, nie śmiem pytać skąd masz takie doświadczenia... Pozdrawiam,
  
dla mniej zorientowanych stringi to nie majtki - to wartość tekstowa. :)
    1 
 4 
No tak, piszę o merytoryce bo jest jakiś problem. Bezapelacyjnie skopane są schematy w zipach od Geo Systemu, być może skopane lub nieaktualne są schematy z GUGiK na stronie. Pan Waldemar być może zacznie to sprawdzać i skopane nie będą. Gdzie tu widzisz jad ? Nie głaskałem po głowie GUGiKu i nie zamierzać głaskać nikogo innego jak mi przedstawia dane z błędami. Chcesz nazwać to jadem - to nazywaj. Ja nie wczytuję danych do baz na stringach z 254 polami bo mi wszystko tam wlezie włącznie z głupotami i błędami importerów. Widać jestem w mniejszości.
  
 3 
Panie Waldku Jest oczywiste skąd jest ten jad. Jak Pan opublikuje wszystkie gminy to istnienie w GUGiK Zespołu PRG straci sens i trzeba będzie specjalistów zwolnić. Nic więc dziwnego, że uzasadniają racje swojego istnienia biją pianę i ziejąc jadem.
    7 
 2 
no dziwne bo dane mam zgodne i poprawnie załadowane, a nie dotykają mnie opisane przez ciebie problemy. Dziwne no nie? A jak chcesz bawić się dalej, to sprawdź sobie schemat danych z PRG;) Ja mam co robić i bez tego.
    1 
widzisz nawigeodeto - używam narzędzi które wymagają zgodności ze schematem żeby poprawnie przeładować dane do bazy. Dziwne no nie ? Wczytać bez schemtu możesz sobie wszędzie tylko że nie będziesz miał poprawnych typów danych w bazie. Czyli jak min. w GUGiKu.
  
 3 
piszę prawdę. I nie mylę jej z ideologią. Schemat do walidacji wziąłem z gugiku zakładka prawo schematy aplikacyjne. Nie wiem w takim razie czy ktokolwiek walidował te dane i jak wygląda zasilanie. Na plus mogę panu uznać że nawet słowniki w GUGiKu odnoszą się do impy :) http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/SLN/guest/sln/miejsc/PL.PZGIK.200/d18ab1bb-4476-4e2d-85b8-9876f70015ac/pel.html - impa_krasnystaw2422/1 to chyba miała być referencja do Pana systemu. Da im Pan linka bo się chłopaki gubią.
  
 2 
Panie Waldemarze jeszcze słowo komentarza: rzemieślnik absolutnie nie jest rzemieślnikiem. Jako praktyk nie zwracam uwagi na "poprawność schematu" a importuję najaktualniejsze dane do swoich celów. Skoro rzemieślnik nie korzysta z danych, a sprawdza schematy, to łatwo wyciągnąć stosowne wnioski. Pozdrawiam
    4 
rzemieślniku, a to ciekawe jak przy błędnym schemacie udało się dokonać kilkadziesiąt tysięcy zasileń PRG. Czy mam Ci przedstawić raporty z walidacji? To GUGiK dopuszczał zły schemat GML, bo dostaliśmy go z GUGiK jako obowiązujący? Pisz prawdę człowieku. A co do błędów w załącznikach to oczywiście powinno się zamknąć w odosobnieniu tych co wymyślili włączanie GML do tekstu rozporządzeń.
    5 
I fajnie Panie Waldemarze, jak zawsze sprawia Pan problem biurokratycznej masie, bo robi Pan od ręki to, co masa chciała uczynić sposobem na życie. Dla mnie sprawa jest jasna, bo walkę z gugikiem o wykorzystywanie danych, licencje, proszenia itd sobie darowałem, po tym jak potraktowali UMP, a później Targeo z orto. Oni się nigdy nie nauczą, że dane które próbują w taki czy inny sposób sprzedać są nic nie warte, b trudno dostępne i nieaktualne - to tylko sprawia, że jeszcze mniejszy z nich użytek. Dodam, że po prostu pozyskiwaliśmy od dłuższego czasu dane bezpośrednio z gmin. Były z tym problemy, bo nie zawsze potrafili stosowne dane udostępnić i niestety wymagało to sporego zaangażowania ludzkiego, bo gmin jak przypomnę jest 2500, ale daje efekty. Teraz sprawa przyspieszy z prędkością światła i ułatwi uzupełnienie baz zwłaszcza na terenach o niskim zainteresowaniu (daleka wieś). Oby tak dalej. A hejt to już chyba Pan od dawna akceptuje jako stały element działalności;)
    2 
 1 
mały komentarz 26.11.2016 jeszcze nie było. Zakrzywia Pan czas. Schemat danych, który jest w danych który pan serwuje zawiera błędy np w postaci "załącznika nr 3" czyli skopiowano go z rozporządzenia z błędami i nigdy go nie używano, bo w tej postaci użyć się go nie da. Dane GML się nie walidują. To nie dywersja. To prawda. Niech wiec pana ludzie poprawią te dane. A potem pan wróci i pisze o swoich przemyśleniach wiedzy, doświadczeniu i innych takich. Z uwagą to wtedy przeczytam. Może nawet dam plusa.
  
 4 
Z PRG uczyniono "śmietnik". Sami specjaliści od PRG nie wiedzieli, co w tym śmietniku zgromadzili. Wynajęto więc w lipcu firmę, która zbadała zawartość i sporządziła raporty. Raporty pośpiesznie ówczesny Pan GGK rozesłał do gmin sugerując wielu gminom, że maja błędy w danych. Okazało się jednak, że to GUGiK ma śmietnik w danych, bo z poprawnych transferów z gmin, zrobił sieczkę w PRG. Czym to skutkuje, a no tym, że od sierpnia zasilanie PRG z baz prowadzonych przez Geo-System zostało wstrzymane do czasu wyjaśnienia wątpliwości. Magiczny Zespół PRG przysyła teraz do nas e-maile, zapraszające do testowania nowej usługi zasilania PRG. Ale ja nie wiem, kto to jest Zespół PRG. Czekam aż pojawi się jakaś konkretna osoba. Czekamy już drugi miesiąc. Szkoda, że w to wszystko dała się wmanewrować, Bogu ducha winna, Pani Jabłonowska i podpisuje pisma podsuwane przez specjalistów od PRG, którzy uzasadniają konieczność istnienie dwóch rejestrów EMUiA i PRG, a dla niektórych jeszcze innych UMM, bo tam są jeszcze inne adresy.
    5 
 2 
Z komentarzy widzę, że mimo wymiany większości kadry zarządzającej w GUGiK i CODGiK jeszcze pozostałości biurokratyczno-dywersyjne zostały. Przez wiele lat ekipa z GUGiK/CODGiK marnowała publiczne pieniądze na nieudolne próby tworzenia numeracji adresowej i walkę z nami. Oczywiście nie mieli szansy wygrać mimo wydania prawie 30 mln zł, robieniu filmów reklamowych i stawiania tekturowego strażaka w każdej gminie. Nie mogli wygrać, bo do tego trzeba mieć wiedzę, doświadczenie, cierpliwość i determinacje. Same pieniądze i pieczęć z Godłem Narodowym nie wystarczą. Teraz wydzwaniają do gmin i próbują namawiać gminy aby wypowiadały nam umowy i cofały upoważnienia do zasilania PRG. Przykładowo pracownik GUGiK z Departamentu Informacji o Nieruchomościach pisze 12 października 2016 o godz. 12:21 do jednej z gmin "W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej przesyłam przykładową treść pisma dot, cofnięcia upoważnienia do zasilania PRG firmie komercyjnej. Dodatkowo załączam skan przekazanego przez Państwa upoważnienia"
    5 
 3 
Co do intencji, to taki pomysł miałem od kilku lat i jest wiele osób, z którymi się tym pomysłem dzieliłem. Nawet testowo uruchomiliśmy w 2013r. pobieranie danych do nawigacji satelitarnych z gmin Raszyn Dywity i Miachałowice. Jeśli zechcą to potwierdzą to na tym forum, bo wiem, że zaglądają tutaj i wiem też, że chętnie korzystają z udostępnionych danych. Korzyści dla mnie - to wielka satysfakcja, że udało się coś takiego zrobić. A satysfakcja będzie jeszcze większa jak w portalu znajdą się wszystkie polski gminy, bo sprawa jest otwarta i chętnie udostępnimy interfejs dla każdego, kto zechce swoje dane w zaproponowany sposób udostępnić. Jestem głęboko przekonany, że tak udostępnione dane zostaną wykorzystane do rozwoju infrastruktury danych przestrzennych w Polsce i wyeliminują działania i bariery biurokratyczne związane z udostępnianiem danych, które są bezpłatne. Zwyczajnie, kto chce niech sobie weźmie i wykorzysta. Nie musi nigdzie szukać.
    5 
 2 
Do komentarorów życzliwych i złośliwych Dzisiaj dzień relaksu, więc w ramach niego postanowiłem napisać kilka zdań, aby wyjaśnić inicjatywę udostępnienia danych numeracji adresowej i potencjalne wątpliwości. Najpierw najprostsze. "Obserwarorze" zajrzyj na http://geo-system.blogspot.com aby się dowiedzieć, że informacja jest tam od 26.11.2016r. Zajrzyj też na "gisplay.pl" aby zobaczyć, że "gisplay.pl" było przed geoforum, więc to zupełnie obala Twoją teorię.
    6 
 2 
News A to ciekawe-bo na stronie Geo-Systemu jeszcze nie ma tego newsa w aktualnościach. To teraz Geoforum jest pierwszym źródłem aktualności co u Pana Waldka?
    1 
 1 
Pan Izdebski dąży do tego, żeby zarabiać. I całkiem słusznie - taka jest rola biznesmena. Zakładam, że każda firma będzie mogła na akich samych zasadach wykorzystywać dane z gmin do realizacji swoich pomysłów biznesowych.
  
 1 
po czynach poznacie Pan Izdebski dąży do tego, żeby glownie zrobione przez niego dla klientów zbiory danych były dostępne dla wszystkich, a tymczasem GUGiK robi wszystko, żeby dane, których sam nie zgromadził stały się jego własnością i mógł nimi zarządzać. Dla mnie nie ma wiecej pytań co do intencji. W normalnym państwie powinno być na odwrót.
    3 
 2 
To jeszcze jest TBD?? Oj, chyba nie ta epoka. A jeśli chcesz czegoś od GUS, pytaj w GUS.
    2 
 1 
oj panie panie. jak na pytanie o GUS odpowiadasz, że coś powinno być w TBD to może zaprzestań już doradzać i radcować bo to nic z tego nie będzie.
    3 
 1 
Pytania nie do mnie. Moim zdaniem, dane, które są w PRG, powinny być w BDOT10k.
    2 
 1 
user rozumie lepiej niż się może wydawać, czytam co tu pisze. Pytanie czy ty rozumiesz co dobrego narobiliście?:) Dlaczego zniknęły w PRG numery SIMC i ULIC? Czy są jakieś przepisy umniejszające rejestr TERYT z GUSu?
  
User, widzę, że nadal nie rozumiesz. Dane referencyjne są w EMUiA, a PRG "zbiera" dane z całego kraju. Odsyłam do PGiK.
  
 2 
piccolo przeczysz sam sobie. Jeśli to zostaw sprawę wojtowi i zajmij się czymś pożytecznym. Widze ze chcesz czerpac korzysci jak jest dobrze (przypiswac nawet wlasne ID), a jak źle to winien wójt.
    1 
 1 
Za dane adresowe odpowiada wójt, burmistrz, prezydent - w ramach obowiązku prowadzenia EMUiA. Skieruj prośbę o poprawne dane pod właściwe adresy.
  
 2 
piccolo od przesyłania "brak_nr" szczęśliwość nie nastąpi. I pytanie komu ta szczęśliwość pomoże? Na pewno nie straży pożarnej, która w UMM ma jeszcze gorszy śmietnik...
    1 
Spraw, by wszystkie gminy przekazały niezwłocznie prawidłowe dane, a nastąpi powszechna szczęśliwość. I z tym "drogim" nie przesadzaj - kolegami nie jesteśmy.
  
 2 
a zawiera zawiera dużo różnych rzeczy. np. adresy z numerem "brak_nr" zorientowani w TBD wiedzą co to znaczy:) Pikolino moje drogie.
    1 
 1 
User, wydaje się, że powinieneś jednak poczytać przepisy - na początek Pgik. Wójt (burmistrz, prezydent) prowadzi rejestr publiczny EMUiA - każdy wg swojej właściwości miejscowej. GGK prowadzi rejestr PRG dla całego kraju. W przypadku wielu rejestrów publicznych jest tak, że niektóre dane w rejestrze pochodzą z innego rejestru. W przypadku PRG dane adresowe pochodzą z EMUiA. I tak, jak ktoś wcześniej napisał - są identyczne. A obowiązkiem organów gminy jest przekazywanie danych z EMUiA do PRG - obojętnie jakim narzędziem. Jakość danych w PRG zależy od jakości danych przekazanych z EMUiA. Btw. PRG zawiera jeszcze inne dane oprócz adresów - dla całego kraju.
  
 1 
do czego służy PRG jak panowie codgik już siedzą na forum i komentują to mam pytanie do ekspertów od śmietnika - na podstawie jakiego przepisu CODGIK przejmuje własność danych? PL.PZGIK.200 to raczej nie numer zbioru wójta? Czy wójt może w takiej sytuacji mieć jakiś wpływ na ten śmietnik? poza wąchaniem oparów.
  
 3 
:o) tak, jest celem ataków rakietowych. Od wczoraj ktoś z codgik miesza na forum próbując obronić rangę PRG i działań, które realizują. jak przeczytasz wszystkie komentarze to wiesz kto jest postronny a kto zaangażowany, z tego wyjmij sobie opinie wynajętych pro i hejterów, to jest 4:0 otwarcie danych kontra rejestr PRG.
  
Naprawdę uważasz że w GUGiKu już się praca nad zmianą zakończyła ?
  
Rozumiem iż kolejnym celem (po GUGiK) jest CODGiK. Ci którzy chcą odwołać wszystkich i wszystko (również na tym forum) niech zaproponują coś innego. Rozumiem iż są zdegustowani swoją pracą. Może w takim razie sami z niej zrezygnują. Nie rozumiecie iż branża potrzebuje konsolidacji a nie hejtu
  
 3 
na razie możesz sobie poganiać kozy a i to jak ci ktoś pozwoli. Tyle możesz.
  
 4 
codgik ja bym razem z dyrektorem pogonił jeszcze kilka innych osob z codgiku bo tylko zamęt sieją i wyglada na to, że jest to ich główny obowiazek w pracy.
    4 
 2 
Czekam na pełne pokrycie Ludzie o ce ten rwetes. Gdyby nie dane udostępniane przez GS, to trudno by było pracować. e-mapa. jako miejsce, gdzie są dostępne dane o działkach i adresach w jednym miejscu i to praktycznie wprost ze źródła to podstawa pracy. Czekam, aż będą tam dane ze wszystkich gmin i bardzo żałuje, że część miast (szczególnie na prawach powiatu) sili się na własne nieudolne rozwiązania, co powoduje, że trzeba skakać po stronach. Bo to co jest prezentowane przez CODGiK, to często dane sprzed lat. Zatem trzymam kciuki i czekam, aby były tam dane dla całego obszaru naszego kraju, bo to ułatwia pracę.
    2 
 4 
codgiku, zamiast mieszać to zrób porządek z rejestrami, na geoportalu są dwie warstwy z adresami, aplikacja emuia i adresy prg - zarzucacie Geo-Systemowi dublowanie,a tutaj co to za śmietnik? Kto to rozumie? No chyba, że za każdą warstwę więcej macie premię, to podpowiem, że warto to podzielić na województwa i powiaty - przy odrobinie pracy będzie spektakularny wynik. Akurat prze świętami.
    3 
 2 
codgik Widać, że dymisja dyrektora to za mało, widać, że został jeszcze narybek wzajemnej adoracji z codgiku, który tez trzeba pogonić.
    3 
 2 
@user a kto konkretnie pyta pod pseudonimem "user"? dla mnie ta wiedza do niczego nie jest potrzebna jednak jak chcesz wiedzieć kto i co to wypadałoby ujawnić najpierw siebie.
  
@Codgik a kto konkretnie z tego Codgik?
  
To chyba proste Do geodeta i user - a czego nie rozumiecie w stwierdzeniu ze są to te same dane ?
  
i tak wlasnie okazuje się ze działania ws. prg są psu na budę bo wystarczy ze gminy otworzą dane. Czekam na powiaty. A fakty o codgik to sie nadają do Faktu.
  
 2 
@fakty tylko co one są warte? Możesz sobie pisać co chcesz, a ja znam wartość tych danych. W skrócie "śmietnik".
    1 
 2 
Fakty Na stronie CODGiK dane adresowe dla całego kraju są dostępne nieodpłatnie od ponad 2 lat. codgik.gov.pl/index.php/darmowe-dane/prg.html Zgodnie z obowiązującym prawem dane do CODGiK trafiają z gmin prowadzących EMUIA. Technologia transferu danych do CODGiK zależy od wyboru danej gminy.
    2 
no nie wytrzymam miałem nic tu nie pisać, ale widzę, że się nie da, takie głupoty lecą. Na wstępie dodam, że dziwię się, że dopiero teraz firma to zrobiła, powinno to być ze 3 lata wcześniej. Ludzie kochani, udostępniając dane w taki sposób mam święty spokój bo ciągle pisali do mnie marszałek, wykonawcy modernizacji, wykonawcy bdotu, firmy nawigacyjne, napaleńcy z ump i osm itd. Teraz mogą sobie pobierać do woli. A ja nie muszę tego obsługiwać.
    4 
 8 
PRG to istny śmietnik można tam wszystko wrzucić co chcesz, a w PR do każdego obiektu jest przypisywany ich własny identyfikator - dana staje się własnością PRG a nie gminy:) Tutaj rozumiem ideę, pobieram ze źródła od gminy. Do tej pory miałem dane ze źródła, ale musiałem napisać wniosek. Dla mnie jest jasno kto za co odpowiada, w przeciwieństwie do PRG, gdzie nikt za nic nie odpowiada.
    3 
 6 
PRG w przypadku PRG dochodzi niewiadoma czy jest jedna baza PRG czy może kilka pośrednich (jedną zasilają gminy, z innej pobierasz dane z CODGiK, a jeszcze inna jest do wyszukiwarki Geoportalu) i ile czasu zajmuje przepłynięcie danych z jednej do drugiej ;)
    4 
 5 
no nie wiem Bzdury. Adresy w PRG w zakresie gmin pana Izdebskiego są tymi samymi adresami więc proszę nie pisać głupot o jakości. No chyba, że inna jest jakość podczas przesyłania do PRG a inna publikowana przez geosystem ?
    4 
 4 
sutku do czego zmierzają twoje wypowiedzi to ja widzę od początku tych komentarzy. Jak widać widzą to również inny czytelnicy.
    2 
 4 
do sukekh Moim zdaniem wygląda to tak: Przepisy prawa obligują gminy do prowadzenia numeracji adresowej. GUGiK zaproponował system EMUiA, który dla gmin jest darmowy, a dla budżetu już taki niestety nie był (sprawdź ile kasy poszło). System EMUiA działa tak, że urzędy gmin powiedziały mu "do widzenia". Geo-System zaproponował swoje rozwiązanie: proste, intuicyjne i sprawnie działające (system to dla nich skok technologiczny, bo wcześniej numeracja prowadzona była w zeszytach i na mapach papierowych, gdzie ręcznie wpisywano numery. Teraz "majo Ameryke" ;-)). Urzędy w to weszły - nikt ich do tego nie zmuszał. Wolały mieć coś,co działa, a nie gruszki na wierzbie, bo jeśliby nie wypełniły ustawowego obowiązku prowadzenia numerów adresowych, to dostałyby "po łbie" i nie byłoby tłumaczenia, że EMUiA i że GUGiK i że nie działa...Postaw się w tej sytuacji. Chwała GS i urzędom, że są rozsądniejsze niż GUGiK. Nie rozumiem, dlaczego krytykujesz konstruktywne działanie samorządów.To ich wola i ich działanie
    6 
 7 
sutekh czyli obywatele nie mają mieć dostępu do danych bo CODGiK (jako publiczna instytucja do tego powołana) nie jest w stanie zrozumieć potrzeb obywateli ani tym bardziej samodzielnie przetworzyć ich w postać przez obywateli używaną ? I lepiej dlatego żeby tej postaci w ogóle nie było ? Twój tok rozumowania z hasłami o sabotażu mnie przeraża. Może przywyknijcie do asad konkurencji - plany minister streżyńskiej obejmują wykorzystywanie danych przez startuoy więc sabotujących będzie nieco więcej. Jeśli uważasz że prawo jest łamane podaj podstawę.
    3 
 5 
obywatel i chwała im za to, jak ja się cieszę, że ktoś wpadł na tak prosty a genialny pomysł jak udostępnienie danych ze źródła, a nie z jakich pseudo nieaktualnych kopii. Super.
    3 
 4 
Spytaj może o to GUGiK? Tu rozmawiamy o EMUiA a to gminy prowadzą ten rejestr i te dane udostępniają.
    4 
 1 
@jastrzab Zamętem nazywasz sytuację, w której CODGiK (jako publiczna instytucja do tego powołana) gromadzi, udostępnia i przetwarza na życzenie publiczne dane za darmo ? Do tego zmierzają moje wypowiedzi. Jeśli rzeczywiście tak sądzisz, to chyba masz totalnie odwrócony system wartości. To że CODGiK tego nie robi w tym momencie to zupełnie inna bajka. Nie naprawi tej sytuacji na pewno Geo-System postępując w ten sposób. Bo jest to zwyczajne sabotowanie działań publicznej instytucji. Poza tym jaki wpływ ma zwykły obywatel na to co Geo-System robi z tymi danymi ? Kto kontroluje i w jaki sposób Geo-System zarządza publicznym majątkiem, jakim są te dane ?
    6 
 4 
a czy GUGiK dopełnił obowiązków ?
    4 
 2 
Biedactwo :) A nie mogę być pytającym obywatelem? Więc ponawiam pytanie - czy gminy dopełniły obowiązków?
    3 
 2 
tak dopełniły. Jeśli uważasz inaczej napisz dlaczego nie.
    1 
 3 
skołowany to w końcu jesteś pytający czy obywatel?
    2 
 2 
Ja tylko pytam czy gminy dopełnily obowiązków. Gdzie tu jest jakaś dyskredytacja?
    3 
 4 
obywatelu (oby nie piszczku) racja, płace podatki i od kilku lat widzę, jak gugik marnuje środki z moich podatków na własne ambicje, realizacje fikcyjnych systemów, gmlów i innych, a teraz klakierzy tej działalności próbują dyskredytować działania firm prywatnych - dlaczego? Może niech zainteresowani odpowiedzą na pytanie.
    6 
 4 
oczywiście obskocz 460 urzędów gmin w trybie ustawy o dostępie. Powodzenia. :):)
    2 
 2 
Ciekawy, jako obywatel płacisz podatki? To masz prawo pytać.
    3 
 2 
do gajowy widocznie tamta formuła się zużyła.
    1 
 3 
zmiana stanu skupienia sutek przemienił się w pytanie
    1 
 3 
w trybie jakiego przepisu pytasz ?
    4 
 3 
Geo-System udostępnia? Czy to raczej gminy udostępniają dane ze swoich rejestrów publicznych? A skoro tak, to czy dopełniły wszystkich obowiązków dotyczących udostępniania danych z takich rejestrów?
    4 
 5 
oponent suteh tu przyszedł siać zamęt i typowy hejt (najbardziej boli, że firma prywatna zrobiła) i nie uzyskasz od niego konkretu. Bije pianę, że codgik powinien to albo tamto, ale nie ma już wpływu na to i się tu piekli. Trzeba jechać do przodu
    7 
 4 
sutekh to może niech CODGiK/GUGiK zacznie udostępniać dane w ten sposób ? Na razie nie widzę żeby to robił. Widać trzeba takich działań żeby ktoś się tam gdzieś ruszył. Poza tym te dane są darmowe. Może je udostępniać każdy i przetwarzać każdy. Można je normalnie przeczytać, zdiagnozować błędy właśnie dlatego że są darmowe i postać danych na to pozwala. Pomyśl ile państwo zapłaciłoby za kontrolę danych o błędy które zgłoszą ludzie.
    5 
 7 
wespół w zespół ". Jeśli CODGiK coś robi źle, to trzeba dążyć do tego żeby CODGiK to poprawił," tak tak dążmy usilnie, ostatnie 8 lat dążyliśmy, ten rok też już dążymy i będziemy dalej dążyć, a pociąg zwany życiem już dawno odjechał ze stacji gugiku. Aha i życzę Geo-Systemowi, żeby udostepniał dane wszystkich gmin, przynajmniej robi to dobrze.
    6 
 5 
@zazwyczaj oponent Czyli idąc twoim tokiem rozumowania, urząd skarbowy powinien zatrudnić firmy windykacyjne żeby poprawić ściągalność podatków ? To raczej zła droga. Jeśli CODGiK coś robi źle, to trzeba dążyć do tego żeby CODGiK to poprawił, a nie budować twory z boku. Mnożenie bytów jeszcze nikomu nie przyniosło dobrych efektów. Geo-System będzie udostępniać w ten sposób dane dla wszystkich gmin ? Czy rzeczywiście tworzenie dwóch alternatywnych źródeł danych referencyjnych to dobra sytuacja ? Moim zdaniem to tylko potęgowanie chaosu, który ogarnia tą branżę, a nie dążenie do uporządkowania sytuacji. Geo-System dba tylko o własny interes, a nie o interes użytkowników tych danych.
    6 
 4 
sam się dziwię że to piszę. Ponieważ CODGiK nie udostepnia danych w ten sposób. Podstawowym parametrem udostępnienia danych powinna być dostępność dla przeciętnego człowieka również o nie wysokim poziomie technicznym. Mogę krytycznie oceniać niektóre działania medialne GS ale to jest akurat ruch w dobrą stronę.
    4 
 4 
Ok? Czemu dane zbierane za publiczne pieniądze udostępniane są przez prywatną firmę, która przez sam fakt udostępniania tych danych za pośrednictwem swojego serwisu robi sobie darmową reklamę ? Czy gminy płacą firmie Geo-System za udostępnianie tych danych ? Czy takie postępowanie jest w porządku ?
    6 
 9 
Zdecydowanie ułatwi to życie ludzi chcących skorzystać z danych emuia w postaci plików csv. Niech Pan napisze w nazwie kolumny że to txt. Niektórzy nie kojarzą tego rozszerzenia z plikami tekstowymi. Schemat XSD w zip jest do poprawy.
    2 
 4 
do użytkownik wygląda mi to tak, że zaślepienie (czyżby pracownik gugik/codgik?) nie pozwala na czytanie ze zrozumieniem. 1. Od lat? Chyba od roku. 2. Każdy kto choć raz próbował korzystać ze zbioru PRG wie do czego się nadaje:) Ja się cieszę, oby tylko gmin przybyło, bo już mi cierpliwości nie starczało do tych Pań w urzędach, które nie rozumieją co to GML. A tak sobie już wszystkie pobrałem.
    9 
 6 
hehehe od lat... a to dobre :) (już nie mówiąc o ich jakości i aktualności)
    8 
 2 
rewelacja ? A co to za bzdura !!!! Przecież na stronie CODGiK dane adresowe z gmin nie tylko pana Izdebskiego ale również pozostałych są od lat udostęniane ??? No to hicior od rana się pojawił !!!
    6 
 10 



zobacz też:

Adresy i plany zagospodarowania: nowości we wrocławskim SIP-ie

W ramach Systemu Informacji Przestrzennej Wrocławia udostępniono nową, powszechnie...

1700 serwisów iMPA

Dwa dni temu (1 sierpnia) przekroczona została liczba 1700 wdrożeń systemów iMPA, co stanowi 68% wszystkich gmin. Jubileuszowe...

Podsumują budowę Bazy Adresowej Województwa Łódzkiego

Departament Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego informuje...

Śledztwo ws. aplikacji adresowej GUGiK-u umorzone

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie poinformowała, że śledztwo ws. ewentualnych nadużyć, do jakich...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Wojewódzkie Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych w Kielcach działało od 1962 do 1999 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Sanecki (1936-2022)

Józef Sanecki (1936-2022)
Józef Jan Sanecki (ur. 1936 r.) był absolwentem (1957 r.) Oficerskiej Szkoły Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu (budowa i eksploatacja maszyn inżynieryjnych). W latach 1957–1964 dowodził pododdziałami w 6. Pomorskiej Dywizji...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1946
Amerykanie wystrzelili rakietę zbudowaną według niemieckiego projektu rakiety V-2, z zamontowaną kamerą. Uzyskano serię obrazów powierzchni Ziemi z wysokości 134 km. Pierwsze zdjęcia z kosmosu.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama