|2017-02-21|
Firma
Z UWM do resortu cyfryzacji
Dyrektorem powołanego na początku lutego Departamentu Polityki Geoinformacyjnej w Ministerstwie Cyfryzacji został Radosław Wiśniewski – dziekan Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz nowy przewodniczący Rady IIP.
– Z Ministerstwem Cyfryzacji współpracuję już od jakiegoś czasu. Gdy powstał DPG, otrzymałem propozycję, aby nim pokierować. Traktuję nowe miejsce pracy jako wyzwanie. Wierzę, że czekają mnie tam nowe perspektywy – mówi prof. Radosław Wiśniewski.
Zadaniem departamentu jest zajmowanie się polityką geoinformacyjną w Polsce, w tym m.in. prowadzenie krajowego Geoportalu. – Geoportal tworzony i utrzymywany był dotychczas przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Po zmianie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej obowiązującej od 1 stycznia br. geoportal będzie rozwijany przez Ministerstwo Cyfryzacji. DPG będzie zajmować się koordynowaniem wszelkich działań związanych z tworzeniem i rozwojem danych i usług przestrzennych – wyjaśnia dziekan Wiśniewski.
Inny obszar, którym będzie zajmował się Departament Polityki Geoinformacyjnej MC związany jest z Programem Otwierania Danych Publicznych. Dzięki niemu użytkownicy otrzymają większy dostęp do danych przestrzennych i to nieodpłatnie (www.danepubliczne.gov.pl). – Geoinformacje są potrzebne wszystkim. Dzięki nim możemy np. sprawdzić czy w pobliżu naszej działki występują obszary Natura 2000 lub sprawdzić numer działki, którą chcemy kupić. Policja czy też inne służby mogą zapoznać się z trasą dojazdu do celu, oraz czy nie występują żadne przeszkody na trasie dojazdu – dodaje dziekan.
Kolejny obszar działania Departamentu Polityki Geoinformacyjnej to ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego (ustawa o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego). Dane przestrzenne powinny być intensywnie (ponownie) wykorzystywane. Informacje prezentowane powinny być w edytowalnych formatach, np. plikach w formacie CSV. Wszystko po to, aby użytkownicy mieli nie tylko łatwy dostęp do zbiorów oraz usług danych przestrzennych, ale także możliwość wykorzystania komercyjnego, np. przetwarzania i tworzenia własnych rozwiązań biznesowych.
Radosław Wiśniewski funkcję dziekana przestanie pełnić 1 marca. Oznacza to, że w marcu na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa ruszy procedura wyborcza.
– Zmiana miejsca pracy nie oznacza, że przestanę współpracować z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Współpraca będzie miała inny charakter. Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom wydziału, a także władzom uczelni za dotychczasową, bardzo owocną współpracę. Nie rezygnuję z wydziału i uczelni, po prostu jestem oddelegowany do wykonywania innych zajęć – podsumowuje Radosław Wiśniewski
Dr hab. inż. Radosław Wiśniewski, prof. UWM, jest dziekanem Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa od 2012 r. Był prodziekanem w dwóch kadencjach. Przewodniczący Uczelnianego Zespołu ds. Zapewniania Jakości Kształcenia 2010-12. Autor i współautor ponad 60 prac publikowanych w Polsce i zagranicą, w tym kilku z listy Journal Citation Reports (Thomson Reuters). Autor kilku monografii, podręczników, ekspertyz, prac naukowo-badawczych zastosowanych w praktyce. Kierownik i wykonawca kilku grantów naukowych z wdrożeniami w biznesie. Opiekun i promotor 4 rozpraw doktorskich. Uznany recenzent w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Inicjator i współtwórca: rozwoju naukowego kadry naukowo-badawczej na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa; wzrostu potencjału naukowego i komercyjnego pracowników wydziału; otwarcia wydziału na szeroką współpracę z innymi uczelniami i biznesem; uzyskania kategorii A w ocenie parametrycznej jednostek naukowych MNiSW; wyróżnienia dla kierunku geodezja i kartografia w ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej; wprowadzenia Wydziałowego Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia; rozwoju geoinformatyki i inżynierii przestrzenne w Olsztynie. Członek grupy roboczej ds. krajowych inteligentnych specjalizacji nr 15; wiceprzewodniczący Konwentu Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych; wiceprzewodniczący Rady Klastra GeoPoli; członek Rady Naukowej Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie; członek zespołu zadaniowego ds. kształcenia kadr z zakresu gospodarki przestrzennej przy Komitecie Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN; członek Zarządu Głównego Towarzystwa Naukowego Nieruchomości; członek Zarządu Stowarzyszenia Gospodarka Przestrzenna; managing editor czasopisma „Real Estate Management and Valuation".
Od 15 stycznia jest również przewodniczącym Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Na stanowisku tym zastąpił prof. Jerzego Gaździckiego.
Źródło: UMW, JK
|