Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-02-21 | Firma

Z UWM do resortu cyfryzacji

Dyrektorem powołanego na początku lutego Departamentu Polityki Geoinformacyjnej w Ministerstwie Cyfryzacji został Radosław Wiśniewski – dziekan Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz nowy przewodniczący Rady IIP.


Ilustracja: Z UWM do resortu cyfryzacji

– Z Ministerstwem Cyfryzacji współpracuję już od jakiegoś czasu. Gdy powstał DPG, otrzymałem propozycję, aby nim pokierować. Traktuję nowe miejsce pracy jako wyzwanie. Wierzę, że czekają mnie tam nowe perspektywy – mówi prof. Radosław Wiśniewski.

Zadaniem departamentu jest zajmowanie się polityką geoinformacyjną w Polsce, w tym m.in. prowadzenie krajowego Geoportalu. – Geoportal tworzony i utrzymywany był dotychczas przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Po zmianie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej obowiązującej od 1 stycznia br. geoportal będzie rozwijany przez Ministerstwo Cyfryzacji. DPG będzie zajmować się koordynowaniem wszelkich działań związanych z tworzeniem i rozwojem danych i usług przestrzennych – wyjaśnia dziekan Wiśniewski.

Inny obszar, którym będzie zajmował się Departament Polityki Geoinformacyjnej MC związany jest z Programem Otwierania Danych Publicznych. Dzięki niemu użytkownicy otrzymają większy dostęp do danych przestrzennych i to nieodpłatnie (www.danepubliczne.gov.pl). – Geoinformacje są potrzebne wszystkim. Dzięki nim możemy np. sprawdzić czy w pobliżu naszej działki występują obszary Natura 2000 lub sprawdzić numer działki, którą chcemy kupić. Policja czy też inne służby mogą zapoznać się z trasą dojazdu do celu, oraz czy nie występują żadne przeszkody na trasie dojazdu – dodaje dziekan.

Kolejny obszar działania Departamentu Polityki Geoinformacyjnej to ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego (ustawa o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego). Dane przestrzenne powinny być intensywnie (ponownie) wykorzystywane. Informacje prezentowane powinny być w edytowalnych formatach, np. plikach w formacie CSV. Wszystko po to, aby użytkownicy mieli nie tylko łatwy dostęp do zbiorów oraz usług danych przestrzennych, ale także możliwość wykorzystania komercyjnego, np. przetwarzania i tworzenia własnych rozwiązań biznesowych.

Radosław Wiśniewski funkcję dziekana przestanie pełnić 1 marca. Oznacza to, że w marcu na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa ruszy procedura wyborcza.

– Zmiana miejsca pracy nie oznacza, że przestanę współpracować z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Współpraca będzie miała inny charakter. Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom wydziału, a także władzom uczelni za dotychczasową, bardzo owocną współpracę. Nie rezygnuję z wydziału i uczelni, po prostu jestem oddelegowany do wykonywania innych zajęć – podsumowuje Radosław Wiśniewski

Dr hab. inż. Radosław Wiśniewski, prof. UWM, jest dziekanem Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa od 2012 r. Był prodziekanem w dwóch kadencjach. Przewodniczący Uczelnianego Zespołu ds. Zapewniania Jakości Kształcenia 2010-12. Autor i współautor ponad 60 prac publikowanych w Polsce i zagranicą, w tym kilku z listy Journal Citation Reports (Thomson Reuters). Autor kilku monografii, podręczników, ekspertyz, prac naukowo-badawczych zastosowanych w praktyce. Kierownik i wykonawca kilku grantów naukowych z wdrożeniami w biznesie. Opiekun i promotor 4 rozpraw doktorskich. Uznany recenzent w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Inicjator i współtwórca: rozwoju naukowego kadry naukowo-badawczej na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa; wzrostu potencjału naukowego i komercyjnego pracowników wydziału; otwarcia wydziału na szeroką współpracę z innymi uczelniami i biznesem; uzyskania kategorii A w ocenie parametrycznej jednostek naukowych MNiSW; wyróżnienia dla kierunku geodezja i kartografia w ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej; wprowadzenia Wydziałowego Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia; rozwoju geoinformatyki i inżynierii przestrzenne w Olsztynie. Członek grupy roboczej ds. krajowych inteligentnych specjalizacji nr 15; wiceprzewodniczący Konwentu Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych; wiceprzewodniczący Rady Klastra GeoPoli; członek Rady Naukowej Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie; członek zespołu zadaniowego ds. kształcenia kadr z zakresu gospodarki przestrzennej przy Komitecie Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN; członek Zarządu Głównego Towarzystwa Naukowego Nieruchomości; członek Zarządu Stowarzyszenia Gospodarka Przestrzenna; managing editor czasopisma „Real Estate Management and Valuation".

Od 15 stycznia jest również przewodniczącym Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Na stanowisku tym zastąpił prof. Jerzego Gaździckiego.

Źródło: UMW, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

patrząc na danepubliczne.gov.pl raczej chodzi o to żeby tzw normalni ludzie wystawiali dane w formatach, które da się w miarę automatycznie przetworzyć. I nie miejmy złudzeń że pan ministerstwa zdrowia czy rolnictwa albo jakiegoś urzędu gminy będzie wystawiał shp czy bazy. Chodzi o łatwe przetwarzanie danych np masowe geokodowanie na zmienianych wersjach. Trzeba ustalić taki format jaki dadzą radę ludzie obsłużyć. A resztę niech zrobią geoinformatycy, informatycy i startupy. Muszą mieć tylko stabilne źródło danych o mniej więcej ustalonym formacie.
  
 2 
Dane przestrzenne Rzeczywiście format CSV gwarantuje nam rozwój geoinforamtyki ... świetny początek. Od jakiegoś czasu trwają wspólne prace grupy roboczej w3c i ogc mające na celu integracje koncepcji udostępniania w sieci internet danych przestrzennych w ramach tzw Open Data ... bynajmniej nie jest to CSV. Zdecydowanie polecałbym zatrudnienie geoinformatykow a nie informatyków i planistów przestrzennych.
  
 1 
Bardzo inteligentny, merytoryczny człowiek, dobry zarządca, aczkolwiek z geomatyką miał średnio do czynienia. Liczę, że dobierze ambitny zespół, który nie będzie się bał mówić, a prof. będzie chciał słuchać.
  
 2 
Dla ministerstwa to bardzo dobrze, byleby go politykierstwem nie stłamsili, to może wyjść z tego coś bardzo pozytywnego. Natomiast jest to duża strata dla uniwersytetu.
  
 3 
Kiedy ruszą nabory?
  
 1 
Da radę Pan profesor daje radę, bo (mówiąc kolokwialnie) "ma łeb". Wybitnie inteligentny człowiek. Miałem okazję się przekonać. Myślę, że wielu absolwentów potwierdzi...
  
 2 
Zmiana Przykłady wykorzystania podane przed Dziekana Wisniewskiego są bardzo proste i wszystkie są wykonalne w istniejących rejestrach bo też są otwarte. Mogę sprawdzić numer działki. Sprawdzić trasę dojazdu. Jestem ciekaw co nowego i lepszego się wydarzy w udostępnianiu danych, co będzie nowego w zarządzaniu z perspektywy tego Ministerstwa. Dziekan bardzo dobrze zarządza wydziałem na UWM. Litania zasług jest długa. Może i uda mu się utrzymać i poprawić to co dostanie w opiekę w Ministerstwie z dobrodziejstwem inwentarza. Jestem ciekawy i liczę ze źle nie będzie.
  
 2 
brat blizniak Pan Profesor wygląda jak brat bliźniak ministra Zuchowskiego
  
 1 
GRATULACJE! Mój promotor! Świetny człowiek. Trzymam kciuki :)
  
 1 
cv a we mnie wzbudza podejrzenia - członek tylu grup i zespołów czy będzie miał czas na prowadzenie departamentu. Administracja to nie nauka. Departament trzeba stworzyć od zera. Pożyjemy, zobaczymy.
  
 1 
Jestem zadeklarowanym antypisiorem, ale nominacja (przynajmniej na podstawie tego artykułu) bardzo mi się podoba. Gratulacje!
  
 1 
Gratulacje Serdeczne gratulacje.
  
 1 



zobacz też:

Znamy nowy skład Rady IIP

Ministerstwo Cyfryzacji ujawniło nowy skład Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1964 r. w gospodarce uspołecznionej pracowało 2389 geodetów z wyższym wykształceniem?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Adam Chrzanowski (1932-2020)

Adam Chrzanowski (1932-2020)
Wybitny specjalista z zakresu geodezji inżynieryjnej i geodezji górniczej. Był postrzegany jako ambasador polskiej nauki na forum światowym. Urodził się 22 grudnia 1932 roku w Krakowie. W Akademii Górniczo-Hutniczej uzyskał stopień magistra...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1967
Powstaje firma Intel, producent układów elektronicznych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama