Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-02-06 | Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje

Znamy nowy skład Rady IIP

Ministerstwo Cyfryzacji ujawniło nowy skład Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami jej nowym przewodniczącym będzie Radosław Wiśniewski.


Ilustracja: Znamy nowy skład Rady IIP

Dr hab. Radosław Wiśniewski jest dziekanem Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na stanowisku przewodniczącego Rady IIP zastąpi on prof. Jerzego Gaździckiego, który kierował radą od samego początku jej istnienia, czyli 2011 roku.

Pełen skład Rady IIP:
• Grażyna Kierznowska (p.o. głównego geodety kraju),
• Mariusz Orion Jędrysek (główny geolog kraju, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska),
• Krzysztof Lissowski (generalny dyrektor ochrony środowiska),
• Marek Haliniak (główny inspektor ochrony środowiska),
• Iwona Koza (p.o. prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej),
• Dominik Rozkrut (prezes Głównego Urzędu Statystycznego),
• Andrzej Kowalski (szef Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej);

przedstawiciele innych organów administracji rządowej w randze sekretarza lub podsekretarza stanu wyznaczeni przez Prezesa Rady Ministrów (na wniosek ministra właściwego do spraw informatyzacji):
• Marek Zagórski - wiceprzewodniczący Radu Infrastruktury Informacji Przestrzennej (sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji),
• Zbigniew Babalski (sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi),
• Sebastian Chwałek (podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji),
• Piotr Dardziński (podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego),
• Jerzy Kwieciński (sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju),
• Tomasz Żuchowski (podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa);

czterej przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego (wyznaczeni przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego):
• Maciej Czajkowski (zastępca dyrektora Biura Związku Miast Polskich, członek strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego),
• Krzysztof Mączewski (geodeta województwa mazowieckiego),
• Tomasz Myśliński (geodeta Warszawy),
• Edward Trojanowski (sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich);

oraz czterej przedstawiciele instytucji naukowych lub organizacji pozarządowych powołani przez ministra właściwego do spraw informatyzacji:
• dr hab. Radosław Wiśniewski (UWM Olsztyn),
• dr hab. Waldemar Izdebski (Politechnika Warszawska),
• Robert Lach (Centrum Informatyczne Świerk),
• Łukasz Złakowski.

Powołanie Rady IIP w nowym składzie wynika z ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem MSWi. Na jej mocy od 1 stycznia br. Organ ten podległy jest już nie Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale Ministerstwu Cyfryzacji.

Przypomnijmy, że do zadań Rady należy:
• opiniowanie projektów aktów prawnych, standardów, przedsięwzięć organizacyjnych, naukowych i edukacyjnych, planów i sprawozdań dotyczących infrastruktury, w tym dotyczących koordynacji i współdziałania oraz kontaktów z Komisją Europejską;
• występowanie z inicjatywami dotyczącymi usprawnienia infrastruktury pod względem organizacyjnym i technicznym oraz rozszerzenia jej zakresu tematycznego.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Rada wybrana - to kiedy pierwsza runda, pardon posiedzenie ? Niedługo miną dwa miesiące a tu nic na stronie Rady nie widać. Choć raczej to będzie pewnie przypominało Wrestling, polski Shawn Michaels widzę w gotowości. :):)
  
 1 
@taki sobie geohobbysta Dokładnie, prowadźmy rejestr błędów i zmiany prowadzajmy zbiorczo w ramach dużej aktualizacji scheamtu. Czasami lepiej aby schemat byl lekko błędny a stabilny ... dataTime niech zostanie i dajmy wytyczną, ze czas jest 00:00:00 ... w praktyce nie ma to znaczenia. Tylko te wytyczne muszą być jednakowe dla wszyskich i jawne ;) Problem tylko w tym, że wprowadzone rozporządzeniami model są/były na tyle niepoprane, że uniemożliwiały utworzenie poprawnych danych ;) ... z powodów o których wcześniej.
  
ok to może niech GUGiK w swej łaskawości wytworzy rzeczywistą dokumentację odnoszącą się do aktualnych usług bo to co można znaleźć nijak nie pasuje do niektórych danych i usług. Niech dokumentacja będzie przetestowana i aktualizowana do wersji. Wzorem GB znajdą się startupy które wytworzą odpowiednie usługi i klientów. Tylko środowisko do wytwarzania takich produktów musi być stabilne. Rzeczywiste schematy, zwalidowane dane, dokumentacja i brak pomysłów na zmiany typu zamiast datetime będzie date więc wytwórzmy nowy schemat. Nikt o tym nie ?. No cóż mają pecha.
  
 1 
@taki sobie geohobbysta Właśnie o tym pisałem, nie sam standard jest zły ale sposób w jaki jest wdrażany. Też nie do końca rozumiem powód autoryzacji do WFS lub ATOM, jest to sprzeczne z ideą open data. GUS dane udostępnia bez autoryzacji. Widocznie GUGiK ma ku temu istotne powody ;) Podobna sytuacja jest z WMS, regulamin geoportalu zabrania podpięcia usługi na stałe w Twoim serwisie jako "warstwy" bez ich zgody, niby jest usługa ale ... Zależy jak rozumieć obywatela ... system zbudowany przez obywatela lub przez jakąś organizację dla obywateli, spełnia w sposób pośredni warunek "dla obywatela". Jednak zgadzam się z Tobą, ze pewnym minimum powinna być budowa "userfriendly" interfejsów do tych usług,. jak to robi OS. Przykładem jest usługa ATOM ... geoportla nie ma żadnego interfejsu dla niej ... czytanie tych XML-i dla nie specjalisty znającego ten konkretny standard to masakra!!!
  
dalej OS dostarcza wtyczki do czytania struktury GML którą zdefiniował. To nie jest tak jak piszesz dowolna struktura tylko zdefiniowana przez akty prawne. Problem zaczyna się jak jakiś bliżej nie zdefiniowany Zenek, ML albo ktoś inny zaczyna tam grzebać (a widać to w EAP). Wtedy mamy strukturę niezdefiniowaną i rzeczywiście trudno wytworzyć cokolwiek. Bo tylko Zenek, ML albo reszta wie co zmienili a gość z boku będzie to sobie pracowicie analizował patrząc na zmiany nieprawne zresztą w schematach danych. Może pora skończyć z tymi zabawami?
  
To kto jest klientem dla GUGiKu ? Korporacje ? Skoro wytwarzają niezestandaryzowane usługi np OpenLS które można sobie użyć tylko jak się wytworzy/pozyska klienta. Z dokumentacji projektów i ich celów wynika że projekty są skierowane do obywateli. To tak jakby poczta dostarczając mi pocztę pisała że jest do odbioru 30 km dalej. Ordnance Survey do którego poziomu jak jeszcze jakiś czas temu GUGiK aspirował wytwarza takie rzeczy, duńska służba również. Skoro nie można dostarczyć np darmowych danych WFS bez potrzeby autoryzacji to nie dziwmy się że nie ma w Polsce harmonizacji danych przy wytwarzaniu przez setki instytucji danych. Dlaczego gmina musi występować o dostęp do usługi WFS dla danych które może normalnie pobrać ale musiałaby sama je sobie utrzymywać w aktualności poprzez ponowne pobrania. Czy fakt pobierania przez usługę oznacza że trzeba kogoś identyfikować ? Przecież nic nie zmienia. Zostawia IP, klienta i logi. Po co to dodatkowe logowanie ?
  
 1 
@taki sobie geohobbysta ... cd. PS. "Darmowy" nie oznacza, że anonimowy, GUGiK da Ci dane za darmo ale Tobie a nie anyone :) PPS. GML jest formatem wymiany danych, to Twój system ma go przekonwertowąć do Autocada według Twoich potrzeb ... czego Ty oczekujesz od Państwa, że dostarczy Ci narzędzia do konwersji GML-a na wszytko i jeszcze w dowolnej strukturze wynikowej!!! PPPS. Pamiętam jak ładnych parę lat temu przekonywałem twórców stron internetowych aby zastąpili HTML, XHTML-em i przestali używać tagów html do formatowania stron. Jaki był wtedy krzyk a teraz ... niemal każda witryna to XHTML z CSS. Postęp jest nieunikniony w geinformatyce też ;J
  
 1 
@taki sobie geohobbysta ... cd. Nie UMl i GML jest problemem ale bak wiedzy w ich definiowaniu i stosowaniu i to zarówno po stronie urządów centralnych definiujących standardy, firm tworzących zgodnie z nimi dane oraz urzędów te dane odbierające. Z tego braku wiedzy wynika poziom tych standardów, to o czym mówisz, wdrożenie tylko fragmentu i części, co powoduje problemy interpretacyjne i dowolność np. identyfikatory, brak dokumentacji, brak udostępnionych słowników, ich jakość np. definicja pojęcia "istniejący" to jedno słowa "Istniejacy." itp. Niestety poziom nowej Rady nie gwarantuje, że coś w tym zakresie się zmieni. Uważasz, że skoro 'nie potrafimy' to nie powinniśmy nic robić? ... to może trzeba było zostać przy mapach papierowych, w tym byliśmy bardzo dobrzy.
  
 1 
@taki sobie geohobbysta ... cd. Co do OpenLS, to przecież nie rolą GUGiK jest tworzenie jej klienta. Oni wystawiają usługę o ustandaryzowanym interfejsie i twórcy innych systemów mogą z nich korzystać. To że tego nie robią to inna sprawa ... dlaczego, bo nie ma świadomości, wiedzy i odpowiedniej promocji - informatycy (nie geo) wolą "standardowe" interfejsy. Ale tylko u nas np. w Niemczech nawet firmy komercyjne (tylko korzystajaće z danych GIS) w swoich systemach implementują te WMS, WFS-y i CSW bo to jest standard i państwo tak te dane udostępnia. Wyobraź sobie, że w takich Niemczech, Francji, czy Belgi uzytkownicy chcą więcej informacji w metadanych a u nas ... zło konieczne ... masakra.
  
@taki sobie geohobbysta Danych przestrzennych jeszcze nie widziałem ale to i na świecie jest dopiero początkująca technologia. Za to w innych zastosowaniach jest to dość powszechne np. Google wykorzystują dane strukturalne do indeksowania zasobów internetu, twój telefon komórkowy też używa tego typu danych, w Polsce portal danepubliczen.gov.pl. Wystarczy dane w ten sposób opublikować a inne systemy "same" z nich skorzystają. Użytkownik nigdy nic o tym nie będzie wiedział ... będzie twierdził, że nie są one potrzebne.
  
A możesz pokazać mi istniejące zasobów Linked Data i RDF w Polsce ? Normalni ludzie nie muszą znać nazw technologii których używają - tylko w Polsce wytwarza się usługi w ramach projektów bez narzędzi do używania tych usług przez użytkowników. Mamy geokodowanie w usłudze openls ale bez klienta, który mógłby to przeczytać, mamy usługi słownikowe bez dokumentacji i schematów, mamy WFS z darmowymi danymi ale musisz się zarejestrować, mamy GML ale bez konwersji np do CAD, mamy usługi wms np z ortofotomapą ale bez informacji o aktualności mozaiki w danym rejonie. W ten sposób unika się weryfikacji tego co wytworzono przez szersze grono ludzi a specjaliści i tak wiedzą co od gugiku można dostać i jaka jest tego jakość. Geodeci dostarczają dane takie i tak jak potrafią. Nie ich rolą jest uczyć się wysokiego poziomu usług czy formatów danych. Oni dostarczają aktualnych danych przetwarzanych przez państwo za pomocą systemów zamienione na aktualną informację. Tyle że te systemy nie działają.
  
 1 
rada To co powinna robić Rada, a co faktycznie robi to zupełnie inna sprawa :) Natomiast jeżeli chodzi o UML-e w geodezji. Czy niektórzy geodeci nie rozumieją, że czym obecnie już czym innym jest geodezja a czym innym geoinformatyka. Niech eksperci od "mierzenia" zajmą się dostarczaniem danych do zbiorów danych, a eksperci od geoinformatyki ich gromadzeniem i udostępnianiem. Nie rozumiem czemu geodezji przeszkadzają UML-e. Technologia idzie na przód ... a o Linked Data i RDF-ach słyszeliście, to też jest kierunek rozwoju danych przestrzennych.
  
 1 
rada jeśli definicja rady mówi, ze ma nie s kładąc z teoretyków i modelarzy, to rzeczywiście minister strzela sobie w stopę. Jeslis natomiast rada ma mieć wpływ na to co dzieje się w kraju w zakresie danych przestrzennych, to wcale tak źle to nie wygląda. A niektórzy zapominają, że czasem krytyczne spojrzenie będzie lepsze od klepania po pleckach schematami. Polecam zadeklarowanym fanom rady przeczytać uchwały z dwóch ostatnich lat.
  
Jak zawsze Widać ze ty w teren nie chodzisz i tu jest cały problem, bo to co piszesz potwierdza brak doświadczenia. Zamień na chwile UML na gumiaki, to wszystko zrozumiesz.
    3 
profesorze UML sugerujesz że nie ma zasad? Ewidencja nie istnieje? Chyba jesteś typowym molem laboratoryjnym, skoro tak gardzisz gumiakiem. Geodezja funkcjonuje od wielu lat, zasady są znane i zgodnie z nimi działamy. Ty chcesz koniecznie stworzyć swoje teorie i wcielić je w życie. Problem w tym, że cię nie potrzebujemy.
    4 
 1 
skoro będziesz wektoryzował to jaki atrybuty bedzie miała ta działka ? Czy bedzie to się nazywało nr_dzialki, czy numer dzialki czy może działka_numer. Nie pisałem nic o UML i INSPIRE lecz o wytycznych i zasadach. W robocie najpierw się zastanawiasz jak coś zrobić potem ustalasz sobie zasady a na końcu robisz. Czy transformacja ma być metodą helmerta czy afiniczną to już wiedza informatyczna czy geodezyjna ? Rozumiem że waszym standardem jest nr gumiaka i wielkość szklanki z którym chadzacie w teren. Poziom dyskusji jest własnie na tym poziomie.
  
 3 
UML Moze zbyt ostro, ale sie zgadzam bo "jak zawsze" probuje nam wmówić ze wszystkie dotychczasowe dane sa nieważne, bo uzyskane przed stworzeniem modelu.
    2 
@jak zawsze Człowieku daj już sobie siana ze swoimi modelami, bo doprowadziłeś geodezję na dno. Na samej znajomosci UML nic nie zbudujesz, a niestety wiedzy geodezyjnej nie masz odrobiny nie mówiąc o zupełnym braku doświadczenia.
    6 
 2 
wiedza geodezyjna wiedza geodezyjna jest nieistotna, tak mówi profesor UML Rozumiem, że niedługo zmienimy nazwę dziedziny na UML i Kartografia? Upadliśmy nisko.
    1 
 1 
rozumiem że do utworzenia bazy działek z operatow archiwalnych potrzebuję modelu w uml zgodnego z inspire? A posiadana wiedza geodezyjna to co? Przed 2007 nie było z tym problemu. Inspire nie było potrzebne. Proponuję się puknąć tym umlem w głowę, bo jak typowy Polak cudze chwalimy swego nie znamy.
    5 
 1 
a jak chcesz te dane tworzyć skoro nie chcesz mówić o modelach i wytycznych ? Najpierw struktura i zasady potem dane. U nas jest dokładnie odwrotnie.
    1 
 5 
stara gwardia szuka problemów w uml a ja się będę cieszył jak rada zajmie się infrastrukturą ale w kraju nie w europie. Mówimy o modelach srelach wytycznych itd a tymczasem nie ma u nas co modelować, bo mapy ewidencyjne są na rastrach to co tu modelować? Bić pianę teorii? I żadne zsiny z orto tego nie ruszą do przodu. Europa nie ucieknie, ale my misiem słomianym też jej nie dogonimy.
    3 
 1 
śledczy i wszystko jasne. To trochę jak: "Ja oszukiwałem, ty oszukiwałeś, wygrał lepszy".
  
 1 
Pan Waldemar Myślę, że on specjalnie 20 lat temu zatrudnił się na Politechnice, bo już wtedy przewidywał, że będzie mu to potrzebne by być w radzie IIP.
  
 1 
Blondi A jednak Szalony Blondyn w jednym bucie gdzieś ZAISTNIAŁ :( Jak nie przez drzwi, to przez okno wejdzie :)
    1 
 3 
teraz już wiadomo po co Waldemarowi ta cała politechnika. nagle przestał być prezesem, jakby to wyglądało, i stał się przedstawicielem nauki.
    1 
 4 
a tam pan Waldek to jest nic, moim wzorem do naśladowania jest Pan Tomasz, reprezentujący samego siebie:) jest to fajne w kontekście ciekawego przetargu, w którym i tak i tak lisek do kurnika wejdzie.
  
 2 
a pan Waldek to z PW, a nie ze swojej firmy?
  
 2 
ekspercie gdzie byłeś, jak cię nie było przez ostatnie 7 lat? Jeśli nie byłeś członkiem to czy apelowałeś o rozsadek? Gorzej jak byłeś, ale co to wtedy zmienia?
    2 
 1 
@geodeta Rada powinna ustalać generalne kierunki działania dla całej krajowej IIP.Przy wsparciu zespołów techniczno-merytorycznych definiować założenia techniczne w postaci ramowych wytycznych technicznych, na podstawie których będą opracowywane standardy dla infrastruktur branżowych. Jednocześnie Rada (a realnie zespoły techniczne) kontrolowałyby czy te standardy są zgodne z założeniami ramowymi. Niestety żeby coś takiego wykonać to należy orientować się w którym kierunku zmierza światowa geoinformatyka. Obawiam się, że 3 z tych nowych członków (realnie 4 przedstawicieli świata nauki i organizacji pozarządowych, ma szansa być ekspertami w tej dziedzinie) tego nie gwarantuje :(
  
 1 
osoby są ok generalnie poprzednia rada się zasiedziała, a ani nie dysponowała jakąś szczególnie szerszą wiedzą, ani dynamizmem działań. Pytanie czy to rada opracowywała rozporządzenia i UMLe? Czy może jednak GUGiK, a raczej zleconka w tej sprawie? Wicia mówił, że to Sejm RP jest autorem przepisów prawnych. Nic już nie rozumiem
    5 
 2 
gajowy ach ta moja buziuńka, zawsze mi się poprawia humor jak widzę tę twarzyczkę.
  
 2 
@rs lisa to do GUGiK Pani Kierznowska przyjęła na zastępcę dyra i teraz to juz po kurkach
    3 
 2 
Przecież przemawiam. Muszą sobie uświadomić po co ich powołano. Ktoś dostarczy im gotowe projekty przepisów, które grzecznie po burzliwej dyskusji jako rada poprą. Mogę nawet pogodzić pana Mączewskiego i Izdebskiego - skoro pan Mączewski chce jednego systemu w Polsce to dobrze się składa bo akurat pan Izdebski go posiada. I po co się kłócić :):)
  
 4 
oj kochani komentatorzy zamiast tutaj podcinać wędki zacznijcie się zastanawiać, jak przemówić do członków rady, aby realizowali wasze cele. Problem w poprzedniej radzie był ten sam, że było kółeczko różańcowe a rada była kwiatkiem do kożucha. Jak widzę samych przedstawicieli samorządów to sadzę, że w tej kadencji będzie podobnie. Sami mistrze nieskończonych projektów.
  
 2 
No to teraz lisy będą nam, podatnikom, doradzały jak zorganizować kurnik. Dooobra zmiana, naprawdę dooobra zmiana...
  
 3 
a tak na poważnie to piękny przykład zasady rządź i dziel w polityce. Zebranie ludzi którzy z racji wzajemnych szorstkich relacji i w części niezbyt dużego pojęcia o sprawach o których mają obradować będą mieli małe szanse coś wypracowywać a jednocześnie powołanie przy ministrze cyfryzacji prawdziwego organu który te zmiany będzie opracowywał. Przy okazji uwiązanie do stanowiska głównego oponenta które będzie czynić jego potencjalną krytykę całkowicie niewiarygodną ponieważ formalnie w tych zmianach uczestniczy. Majstersztyk.
    1 
 5 
:-) masz rację zahaczył się teraz jak to na rybach wystarczy tylko podciąć.
    1 
 4 
Dramat A kim jest pan Złakowski ? Czy to kolejny biznesmen z Olsztyna ? Robert Lach przedstawiciel nauki ! No to nauko polska dostałaś potężnego kopa w #$%!!ę. Trzeba byłoby sprawdzić czy te instytucje złożyły wnioski w tej sprawie. Żenujące widowisko i liczyłem ze Izdebski jednak nie znizy się do takiego poziomu.
    4 
 3 
waldek w końcu się zahaczył.
    2 
 6 
Czas na konkret Po co nam ta Rada? Litości!!! Apeluje by utworzyć techniczny zespół specjalistów którzy rozumieją opisywaną dziedzinę, potrafią modelować, są w stanie wnieść poprawki i przetestować zaprojektowane rozwiązania. Teoretyczne pogadanki przeciągną problem w czasie i wprowadzą jeszcze większy chaos w prawie.
    2 
 3 
Ograniczeń cd. O tak, Wszyscy czują tylko na proste pytania nikt nie potrafi odpowiedzieć. Co więcej każą Ci implementowac. A na pytanie jak to należy zrobić? Jednogłośnie odpowiadają "zgodnie z ustawą".
    2 
 2 
asocjacja nie ma strachu, zakładam że skoro poprzednia rada całym składem doskonale to wszystko czuła to wystarczy jeden weteran żeby przekazać tę prostą wiedzę. O to chodziło ?
    2 
Ograniczenia są ważne nie tylko w notacji UML Mam nadzieje ze zacne grono specjalistów rozumie istotę wdrożenia dyrektywy inspire, rozumie modele pojęciowe i ma pojęcie o implementacji tychże zapisów. Tak Szanowna Rado, to od Was oczekujemy uporządkowania tego całego bałaganu na poziomie prawnym. W innym przypadku zapomnijcie o interoperacyjnosci i harmonizacji!!!. Aha dla tych którzy nie doczytali nadmienię ze lidar i modele 3d nie zostały zamodelowane wiec prawdopodobnie będzie to klasa abstrakcyjna a polimorfizm metody oznaczać będzie wiele implementacji :-).
    2 
 2 
dobra zmiana No to ciąg dalszy dobrej zmiany w geoinformatyce ... Waldemar Izdebski ze swoją wizja rozwoju interoperacyjnej infrastruktury cofnie nas do poziomu GeoMapy.
    2 
 7 
jest też plus pan Waldemar będzie odczytywał listy otwarte skierowane do GGK do protokołu na posiedzeniach rady. Może ominie nas ten żenujący spektakl w wykonaniu obydwu stron. Tylko zagadką jest co ma wspólnego centrum informatyczne świerk z infrastrukturą informacji przestrzennej ?
    3 
 5 
tytuł miał być to dobry news na koniec dnia. Ale korzystając z okazji dodam jeszcze pytanie: czy Edward Trojanowski to ten z Wieliszewa? Jeśli tak to ja nie mam więcej pytań.
    1 
 1 
o dobry news na koniec dnia tylko czemu mam wrażenie, że Pan Mączewski ma reprezentować starą gwardię? Jeśli tak będzie to Pani Minister musi na niego uważać.
    3 
 2 
ludzie co tam robi Tomasz cudotwórca? Co zastal Warszawę bez połączeń a zostawi z darmowym wifi?
    2 
 3 
super Jeszcze będzie przepięknie Jeszcze będzie normalnie Jeszcze będzie przepięknie aaa... Ciemny tłum kłębił się i wyciągał ręce ...
    1 
 1 
świetny skład kiedy pierwsze kolegialne posiedzenie władzy ? Mam ochotę to zobaczyć na własne oczy jak Izdebski się z Mączewskim dogaduje.
    1 
 5 



wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
dyskietkę komputerową zbudował w 1950 r. Yoshiro Nakamatsu (Nakamats) z Uniwersytetu Cesarskiego w Tokio?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Bronisław Stanisław Piątkiewicz (1878-1966)

Bronisław Stanisław  Piątkiewicz (1878-1966)
Prekursor polskiej fotogrametrii, profesor Politechniki Warszawskiej. Urodził się 14 września 1878 roku we wsi Babica nad Wisłokiem. W latach 1898-1900 studiował równolegle na Wydziale Inżynierii Lądowej Po­litechniki Lwowskiej oraz na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1974
Pierwsza zagraniczna wyprawa naukowa zorganizowana przez studenckie Koło Naukowe na Wydziale Geodezji Górniczej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pod patronatem UNESCO wykonano inwentaryzację budynku zabytkowego uniwersytetu w...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2