Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-03-17 | Mapy, Prawo

Projekt MPZP też jest informacją publiczną

Projekt części graficznej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) jest informacją publiczną – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.


Ilustracja: Projekt MPZP też jest informacją publiczną

W lipcu 2014 oku obywatel zwrócił się do burmistrza Rabki-Zdroju o udostępnienie mu części graficznej projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla strefy "A" ochrony uzdrowiskowej gminy Rabka-Zdrój. Wnosił on o wykonanie kserokopii projektu planu w skali 1:2000 przedstawionej na kopii mapy zasadniczej oraz dodatkowo o wykonanie na płycie CD kopii formy elektronicznej części graficznej projektu planu w oprogramowaniu EWMAPA (z możliwością wyszukiwania działek ewidencyjnych). Burmistrz wydał jednak decyzję odmowną, uzasadniając, że wnioskowane materiały nie są dokumentem urzędowym w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej, ale „dokumentem wewnętrznym”.

Obywatel odwołał się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten w wyroku z 14 stycznia 2015 r. przyznał mu rację. W uzasadnieniu sędziowie zwrócili uwagę, że informacją publiczną niewątpliwie będzie całość dokumentacji posiadanej przez organ – burmistrza miasta Rabka-Zdrój, której używa do zrealizowania powierzonych prawem zadań – w tym wypadku sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a zatem także i projekt części graficznej planu. Zdaniem sądu pierwszej instancji bez znaczenia pozostaje przy tym okoliczność, że projekt ten został wykonany przez firmę zewnętrzną (pracownię projektową). Kluczowe znaczenie ma to, że został on wykonany na zlecenie gminy w związku z wykonywaniem przez nią władztwa planistycznego.

Sprawa trafiła w końcu do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten w wyroku z 30 listopada 2016 r. (sygn. akt I OSK 1691/15) podzielił argumenty WSA. W uzasadnieniu czytamy, że nie budzi wątpliwości, iż żądane w niniejszej sprawie informacje stanowią informację publiczną. Część graficzna projektu MPZP odnosi się bowiem do sprawy publicznej, jaką jest polityka planistyczna. Postępowanie w przedmiocie uchwalenia (lub zmiany) MPZP jest postępowaniem zmierzającym do uchwalenia bądź zmiany prawa miejscowego i już choćby z tego względu wszelka informacja dotycząca jego przebiegu musi korzystać z waloru publicznej dostępności, gwarantowanej przez art. 61 ust. 1 Konstytucji. W ocenie NSA trudno zgodzić się z argumentem burmistrza, że projekt MPZP jest „dokumentem wewnętrznym”. „Cechą dokumentów wewnętrznych jest bowiem to, że nie zostają bezpośrednio wykorzystane w szeroko rozumianym procesie decyzyjnym” – wyjaśnia NSA.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Dane z zasobu. Nie dziwię się burmistrzowi. Projekt planu zawiera w postaci wektorowej działki ewidencyjne dla całej gminy, które pozyskał z zasobu na realizację zadań publicznych. Czy zgodnie z wydaną licencją ma prawo rozpowszechniać ten materiał?
  
 2 
między burmistrz popełnił błąd a wiejską baba z jarmarku widzę przepaść. Szczególnie jeśli mi to pisze niejaki ness.
    4 
 2 
MPZP Nie denerwuj się ~k, w tym temacie burmistrz popełnił błąd jeżeli podana informacja jest prawdziwa. Nie ma co iść w zaparte, tylko krowa się nie myli (czytaj nie zmienia poglądów). Bez obrazy, należało ustąpić.
  
 4 
Naprawdę ness, ciekawe. Jakoś ludzie którzy do nas przychodzą artykułują wręcz odmienne opinie. Ale wiadomo dobrze wrzucić wszystkich do jednego wora i poczuć się przez to ważniejszy. A jak tam twoja wiedza ?
    6 
 3 
bo wielu, naprawdę wielu urzędników samorządowych ma wiedzę i kompetencje na poziomie wiejskiej baby z jarmarku (nie ubliżając babom, jako takim, a tylko ich wiedzy w zakresie przepisów administracyjnych :-). To nie tylko wina burmistrza, ale głównie jego ludzi, bo nie sądzę, że to sam burmistrz szedł w zaparte. Miał licznych "doradców". Często w samorządach nie "czują" tego, po co tam są: czyli, że przepisy stworzono, żeby obywatelowi jednak ułatwić życie, a nie żeby rzucać kłody pod nogi. To nie obywatel jest dla władzy, ale władza dla obywatela. Taka jest istota władzy samorządowej. Szkoda, że jeszcze jest tylu urzędników, którzy tego nie rozumieją...
    5 
 9 
co za kraj ? żenujące jest to,co się dzieje w Polsce. Człowiek chciał załatwić prostą sprawę i o nią toczy się sprawa w Sądach przez 2 lata, zamieszcza się o tym notkę na Geoforum, kiedy - niedouczony burmistrz, powinien wziąć #$%!!ę w troki i przynieść tą informację potrzebną w procesie inwestycyjnym - swojemu klientowi, który, jak mniemam i tak gminie przysporzyłby podatków - o ile się już nie wkurzył tak, żeby zapomnieć o Rabce. Co za barany tam żyją ? Ten burmistrz w ogóle nie powinien być burmistrzem, bo sam nie wie, jak się powinien zachowywać (jak służyć, jak pomagać) w relacjach z interesantami. Żałosne, nie mówiąc o tym - ile trwa cała procedura prawna. Przecież to jakiś absurd ! Poza tym - powinno to dawno "wisieć" online, bo zgodnie z INSPIRE Gmina Rabka powinna cały zwektoryzowany mpzp zamieścić w sieci, tak, żeby usługa wyświetlania, usługa wyszukania,usługa pobierania danych tematu "zagospodarowanie przestrzenne" była dostępna na stronie www gminy Rabka Zdrój. Kiedy tak będzie ?
    3 
 9 



zobacz też:

WSA o tym, jak w EGiB odkręcić scalenie

Po tym, jak sąd administracyjny unieważnił decyzję scaleniową, jeden z właścicieli gruntów zwrócił się do...

Jak z daczy zrobić dom?

Stałe zamieszkiwanie w domku letniskowym to za mało, by w ewidencji gruntów i budynków oznaczyć go jako budynek mieszkalny...

WSA o rowie i strudze

Czy sporna działka pokryta jest wodami powierzchniowymi płynącymi, a może biegnie przez nią tylko rów? Jeśli tak, to kto...

WSA o kilkukrotnej negatywnej weryfikacji

Czy starostwo ma prawo kilkukrotnie negatywnie weryfikować tę samą pracę geodezyjną? Na ten temat...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
prof. Józef Wędzony z AGH był jednym z inicjatorów „Konkursu wiedzy geodezyjnej i kartograficznej”?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Friedrich Wilhelm Bessel (1784-1846)

Friedrich Wilhelm  Bessel  (1784-1846)
Niemiecki astronom i matematyk. Urodził się 22 lipca 1784 roku w Minden (Brandenburgia) i tam uczęszczał do gimnazjum. W wieku 14 lat opuścił szkołę i zaczął pracę w Bremie w firmie Kulenkamp parającej się importem i eksportem, gdzie został...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1628
W Szwecji powstaje pierwsza mapa wielkoskalowa "Geometriska Jordebocker" obejmująca dobra królewskie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama