Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-03-06 | Geodezja, Prawo, Kataster

WSA o tym, jak w EGiB odkręcić scalenie

Po tym, jak sąd administracyjny unieważnił decyzję scaleniową, jeden z właścicieli gruntów zwrócił się do starosty o przywrócenie w EGiB stanu sprzed scalenia. Sprawa trafiła w końcu do WSA w Krakowie, a na jego rozstrzygnięcie zwraca uwagę na swojej stronie Polskie Towarzystwo Geodezyjne.


Ilustracja: WSA o tym, jak w EGiB odkręcić scalenie

W wyroku z 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (sygn. akt II SA/Kr 842/09) orzekł o uchyleniu decyzji scaleniowej i konieczności przywrócenia działek objętych tym postępowaniem co do powierzchni i konfiguracji do stanu, jaki zaistniał przed scaleniem. Następnie Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 18 października 2013 r. (sygn. akt II OSK 698/13) oddalił skargę kasacyjną od tego wyroku. Mając w ręku prawomocne rozstrzygnięcie sądu, właściciel jednej z nieruchomości zwrócił się w 2014 roku do starosty o dokonanie stosownej aktualizacji ewidencji gruntów i budynków. Urzędnik wydał jednak decyzję odmowną – tak sprawa trafiła do wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, ale ten przyznał rację staroście.

W uzasadnieniu swoich decyzji odmownych organy zwracały uwagę, że zmiany w EGiB związane z postępowaniem scaleniowym wprowadzono zgodnie z prawem. Starosta dokonał bowiem aktualizacji operatu, bazując na decyzji wójta gminy zatwierdzającej projekt scalenia wsi, która po rozpatrzeniu odwołań uczestników postępowania utrzymana została w mocy ostateczną decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Złożono również stosowne wnioski do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, które zostały przez sąd wieczystoksięgowy w większości zrealizowane (w tym w przypadku skarżącego). Oddalenie odwołania argumentowano także tym, że ze względu na uchylenie przez WSA w całości decyzji scaleniowej nie jest możliwe wprowadzanie indywidualnie zmian dla poszczególnych podmiotów ewidencyjnych polegających na przywróceniu przebiegu granic, powierzchni i oznaczeń działek ewidencyjnych sprzed scalenia. Podkreślono ponadto, że stan ewidencji ukształtowany uchyloną decyzją wprawdzie nie jest aktualny, co nie oznacza jednak, że nie jest wiążący i nie powoduje to sytuacji, że nie jest ważna ewidencja założona wskutek uchylonej decyzji, czyli po zatwierdzeniu projektu scalenia.

Sprawa trafiła w końcu do WSA, a ten w wyroku z 26 stycznia 2017 roku (sygn. akt III SA/Kr 707/16) oddalił skargę obywatela. W uzasadnieniu sędziowie przypomnieli, że organy ewidencyjne rejestrują jedynie stany prawne ustalone w innym trybie lub przez inne organy orzekające. Nie mogą samodzielnie rozstrzygać kwestii uprawnień wnioskodawcy do gruntu. Co istotne, stan prawny spornych działek w EGiB jest zgodny ze stanem wykazanym w księdze wieczystej. A aktualizacja informacji zawartych w EGiB jest nierozerwalnie związana z dokonaniem odpowiednich wpisów w zakresie prawa własności w księgach wieczystych. Funkcją ewidencji nie jest zastępowanie instytucji ksiąg wieczystych. Bez dokonania powyższych regulacji wpis dokonany w ewidencji gruntów i budynków pozostawałby w sprzeczności ze stanem prawnym ujawnionym w księgach wieczystych – przypomina WSA w Krakowie.

Sędziowie podkreślili, że w tej sprawie niemożliwe jest przywrócenie stanu sprzed scalenia wprost, z pominięciem sporządzenia dokumentacji geodezyjnej. Niemożliwe jest także sporządzenie takiej dokumentacji wybiórczo, dla wybranych działek, np. objętych wnioskiem zainteresowanego, gdyż zmiana w zakresie jednej działki wywołuje w okolicznościach scalenia gruntów zmianę w zakresie kolejnej itd. Sporządzenie dokumentacji winno być poprzedzone analizą aktualnego stanu prawnego nieruchomości, gdyż na obszarze objętym scaleniem, po dacie wydania ostatecznej decyzji zatwierdzającej projekt scalenia, mogły mieć miejsce zdarzenia wywołujące nieodwracalne skutki prawne. Sąd zauważył ponadto, że z wyroku WSA z 2011 roku nie wynika wprost, które dane ewidencyjne i w jaki sposób należy zmienić.

W uzasadnieniu zaznaczono również, że obowiązek czuwania nad stanem aktualności operatu ewidencyjnego nie może być rozumiany jako automatyczne prostowanie wszelkich danych operatu i na każde żądanie wnioskodawcy, zwłaszcza jeśli miałoby to skutkować rozstrzygnięciem sporu granicznego bądź własnościowego czy też – inaczej rzecz ujmując – ustalaniem stanu własności. Przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz rozporządzenia ws. EGiB wyraźnie precyzują, kiedy i pod jakimi warunkami aktualizacja operatu jest możliwa, a brak wymaganej prawem dokumentacji, na podstawie której właściwy organ dokonuje aktualizacji operatu ewidencyjnego, musi prowadzić do odmowy wprowadzenia zmian w operacie ewidencyjnym – podkreśla WSA.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Nie takie, oczywiście, że nie takie, ale byle jakie. Drogi wywłaszczone bez należytych odszkodowań, część dróg wewnętrznych przejęta na własność miasta tylko wykazem zmian gruntowych, niezliczona ilość podwójnie hipotekowanych nieruchomości, bo nie zawracano sobie głowy zamykaniem ksiąg, tylko założono nowe, albo i nie. Nieruchomości sprzedane po '89 osobom trzecim, nigdy nie wykorzystane na cele, na który zostały wywłaszczone. Protokoły i wykazy zmian bez jednego podpisu właścieli. Teraz stworzona w związku z tym cała nowa gałąź geo-nauki o granicach prawnych i tych innych, chyba bezprawnych, jak się domyślam. Tak, to zupełnie była inna historia. Ale, jak ktoś poniżej zauważył, pięknie pomierzone, przecudnej urody szkice i współrzędne, do dziś spełniające standardy dokładnościowe.
  
 3 
. Rozmarzony! Nie takie scalenie...
    1 
scalenia i podziały przerabialiśmy w miastach temat gruntów spółdzielni mieszkaniowych i zajętych przez drogi. Sam pracowałem w firmie, która w latach 80-tych robiła modernizację ewidencji, czyli scalenie gruntów rolnych pod przyłączenie do miasta i budowę osiedla, a w latach 98-2009 utrzymywała się z tzw. map do celów regulacji stanu prawnego, czyli podziałów w pewnym sensie przywracających w ewidencji stan sprzed scalenia, do celów odszkodowań, zwrotów wywłaszczonych nieruchomości, w tym z "art. 73" w kwestii dróg. Wielu geodetów w tych latach głównie z tego się utrzymywało. Właśnie wtedy okazało się, że konieczne jest stworzenie instytucji przyjęcia granic do podziału bez zawiadamiania stron i wynoszenia w teren tych wirtualnych granic. Także temat nienowy, tylko teraz będziemy to robić na wsiach. Interes się kręci.
    1 
 1 
scalenie Podejrzewam, że decyzja scaleniowa posiadała rygor natychmiastowej wykonalności, więc właściwie została wprowadzona do EGiB. W związku z tym postępowaniem na pewno wystąpiły nieodwracalne skutki które należałoby w tym przypadku usunąć. W tym czasie wydano decyzje administracyjne w oparciu o stan po scaleniu. Przywracając stan z przed scalenia w EGiB należy najpierw usunąć skutki jakie ta decyzja wywołała. A to nie jest zadanie ewidencji gruntów. A tak na marginesie, nie wyobrażam sobie przywrócenia stanu dotychczasowego. Praktycznie niewykonalne. Scalenia powinny być wykonywane na koszt właścicieli, a nie na siłę ich uszczęśliwiać.
    1 
 3 
scalenia Warto z tym przypadkiem zapoznać Pana Żuchowskiego, który w kodeksie urbanistycznym, wymusza przeprowadzenie procedury scalenia w przypadku uchwalenia prawie każdego planu miejscowego!!! To dopiero będzie #$%!! i zastój w podziałach i inwestowaniu.
    1 
 2 
To scalenie to przestroga dla geodetów To przestroga, że można zakopać kilkanaście tysięcy graniczników, wydać na scalenia miliony, mierzyć z dokładnością do mm, stosować GNSS, drony itp. a jak się lekceważy podstawowe przepisy prawne to jest dramat i to dla właścicieli gruntów. Zgadzam się, że sąd podszedł zbyt literalnie, ale po lekturze wyroku widać, że za dużo było tam grubych błędów prawnych (!). Szkoda mieszkańców tej wioski - liczy 50 tys.działek, a po scaleniu miała ok. 20 tys. Wykonawcy scalenia dostali nawet nagrodę.
  
 6 
Sprawa scalenia gruntów w Lipnicy Wielkiej to kolejny przykład orzeczeń sądowych opartych na literalnym stosowaniu przepisów prawa bez liczenia się ze skutkami tych orzeczeń.
  
 2 
Lipnica Wielka Dobrze się domyślasz.Określenie czeski film jest stanowczo za łagodne.......
  
 2 
Br-ie pod Op-em. Całe scalenie było prowadzone na zaskarżonym postanowieniu, a sąd prowadził sprawę do momentu aż scalenie zostanie zakończone. Dodajmy, że zaskarżający posiadał działkę w środku kompleksu działek jednego właściciela i za 60 arów żądał naprawdę ogromnych pieniędzy. Stąd ten misz masz. Był konflikt, który niestety doprowadził do złamania prawa. Prawdopodobnie nikt na tym (już) nie zarobi i skończy się bałaganem prawnym.
  
 3 
Niezły pasztet, scalenie nie obowiązuje, ale faktycznie obowiązuje Domyślam się, że chodzi o Lipnicę Wielką na Orawie i słynne scalenie trwające 20 lat.
  
 6 



zobacz też:

Jak z daczy zrobić dom?

Stałe zamieszkiwanie w domku letniskowym to za mało, by w ewidencji gruntów i budynków oznaczyć go jako budynek mieszkalny...

WSA o rowie i strudze

Czy sporna działka pokryta jest wodami powierzchniowymi płynącymi, a może biegnie przez nią tylko rów? Jeśli tak, to kto...

WSA o kilkukrotnej negatywnej weryfikacji

Czy starostwo ma prawo kilkukrotnie negatywnie weryfikować tę samą pracę geodezyjną? Na ten temat...

WSA o wymuszaniu wznawiania znaków granicznych

Czy starostwo może żądać od wykonawcy pracy geodezyjnej wznawiania znaków granicznych? Na ten temat...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Wenecjanin Angelo Sala odkrył (1614 r.), że azotan srebra starty na proszek zaczernia się pod wpływem światła słonecznego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Teodor Blachut (1915-2004)

Teodor  Blachut  (1915-2004)
Urodził się 10 lutego 1915 roku w Częstochowie. Po ukończeniu gimnazjum Karola Miarki w Mikołowie studiował na Oddziale Mierniczym Politechniki Lwowskiej (1932-38). Po uzyskaniu dyplomu powrócił na Śląsk i do chwili wybuchu II wojny światowej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1913
W Wiedniu odbył się I Międzynarodowy Kongres Fotogrametryczny.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2