Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-06-07 | Geodezja, Prawo, Kataster

WSA o wymuszaniu wznawiania znaków granicznych

Czy starostwo może żądać od wykonawcy pracy geodezyjnej wznawiania znaków granicznych? Na ten temat wypowiedział się niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.


Ilustracja: WSA o wymuszaniu wznawiania znaków granicznych

Sprawa zaczęła się w marcu 2015 r., gdy geodeta zawiadomił starostę o zakończeniu pracy geodezyjnej polegającej na połączeniu sąsiadujących ze sobą działek ewidencyjnych. Weryfikacja pracy zakończyła się wynikiem negatywnym. W uzasadnieniu starostwo powołało się przede wszystkim na naruszenie art. 39 Prawa geodezyjnego i kartograficznego, który mówi o wznawianiu znaków granicznych bez przeprowadzania rozgraniczenia. W ocenie urzędu nie wszystkie punkty obwodnicy nowo powstałej działki posiadają dokumentację geodezyjną pozwalającą na wyznaczenie ich pierwotnego położenia. Ponadto starosta zauważył, że w celu aktualizacji bazy EGiB wynikami wykonanych prac geodezyjnych konieczne jest pozyskanie danych spełniających standardy dokładnościowe, o których mowa w § 61 – § 62 rozporządzenia ws. EGiB.

Geodeta nie zgodził się z tymi zarzutami, tłumacząc, że brak jest podstawy prawnej żądania wykonania wyznaczenia punktów granicznych (ustalenia przebiegu granic) na koszt zleceniodawcy w związku z wykonywaniem pracy dotyczącej połączenia działek stanowiących jedną nieruchomość. Podniósł ponadto, że w związku z jego pracą nie następowała aktualizacja bazy danych, a punkty nowopowstałej działki stanowią istniejące punkty bazy operatu ewidencji gruntów, dla którego przeprowadzono modernizację. Zaznaczył także, że wyznaczenie punktów granicznych niektórych granic wykonał na wniosek zleceniodawcy na podstawie bazy EGiB powstałej w wyniku modernizacji. Co więcej – podkreślił geodeta – w odpowiedzi na zgłoszenie pracy geodezyjnej nie podano, że baza ta nie spełnia standardów technicznych.

Tak sprawa trafiła do wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, a ten utrzymał w mocy decyzję starosty. W uzasadnieniu WINGiK wskazał m.in., że nie można bezkrytycznie przyjmować danych z mapy numerycznej do wyznaczenia punktów granicznych, gdy dane te nie posiadają odzwierciedlenia w materiale źródłowym. Dlatego wykonawca prac przed ich rozpoczęciem powinien dokonać analizy materiałów zasobu geodezyjnego, co wynika z § 6 rozporządzenia ws. standardów…, oceniając, czy dane zawarte w tych materiałach pozwalają na dokonanie czynności wyznaczenia punktów granicznych. Wyniki analizy powinny się zaś znaleźć w sprawozdaniu technicznym.

Geodeta nie zgodził się z argumentami WINGiK-a i odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ten zaś zaskarżoną decyzję uchylił (sygn. akt III SA/Kr 1585/15).

W pierwszej części uzasadnienia sędziowie zwracają uwagę na nieprawidłowości w protokole weryfikacji. WSA podkreśla, że zawarta tam informacja o zakresie nieprawidłowości powinna być przedstawiona w sposób jasny, czytelny i zrozumiały, a przede wszystkim zawierać konkretne przyczyny uzasadniające zwrot dokumentacji. W badanej sprawie tego jednak zabrakło. W związku z tym wykonawca prac geodezyjnych został pozbawiony możliwości ustosunkowania się na piśmie do wszystkich zarzutów. Gdyby protokół był prawidłowy, to pomiędzy organem a wykonawcą wywiązałaby się merytoryczna i fachowa polemika, która stanowiłaby szczególne postępowanie wyjaśniające przed podjęciem decyzji przez organ I instancji. W toku takiego postępowania wykonawca miałby możliwość przedstawienia swoich merytorycznych zastrzeżeń do protokołu, jakie został zmuszony przedkładać dopiero w odwołaniu i w skardze. I to właśnie jest takie postępowanie, jakiego zabrakło w niniejszej sprawie – podkreśla WSA.

W uzasadnieniu sędziowie podkreślili ponadto, że do wznowienia znaków granicznych dochodzi, gdy istnieją dokumenty wskazujące na położenie punktów granicznych, a na gruncie nastąpiło tylko ich zatarcie, zniszczenie lub uszkodzenie. Instytucja wznowienia ma zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy znak graniczny został przesunięty, uszkodzony lub zniszczony, a właściciele graniczących nieruchomości nie kwestionują przebiegu linii granicznej wyznaczonej uszkodzonymi znakami granicznymi. Wznowienie znaków granicznych bez przeprowadzania postępowania rozgraniczeniowego jest fakultatywne i zależy od właścicieli nieruchomości. W tych okolicznościach sprawy żądanie organu wznowienia znaków granicznych, gdy istnieją dokumenty wskazujące na położenie punktów granicznych, jest niezasadne.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

. bezkrytycznie zrobiono tysiące/na powiat wyrysów do KW i nikomu to nie przeszkadzało..Gdzie byłeś WINGiKu!!!
  
 5 
bezapelacyjnie powinniśmy iść za ciosem. Nie można dzielić działki z ewidencji, nie można łączyć działek z ewidencji, to i niech nie będzie można wykonywać wypisów i wyrysów do KW z takiej ewidencji. To może zrezygnujmy z tak prowadzonej ewidencji, skoro doprowadzenie do jakości może się odbywać wyłącznie na wymuszony wniosek i koszt zainteresowanego. A może należy przyjąć, że to organ jest zainteresowany, skoro wymusza, więc powinien ponieść koszty? A w temacie, chyba chodzi o przymuszanie do rozgraniczenia? Co to jest pozyskanie danych w drodze wyznaczenia punktów? To w końcu są dane, czy ich nie ma do tego wyznaczenia? Kiedy może geodeta "pozyskać" dane bez rozgraniczenia? Na jakiej podstawie wg ustawy, bo w art. 29-39 jej nie widzę? Ktoś pytał WSA, jak można inaczej interpetować: "...mogą być wznowione bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego, jeżeli istnieją dokumenty pozwalające na określenie ich pierwotnego położenia." Gdzie tu furka na jakieś "pozyskiwanie" poza postępowaniem?
  
 3 
bezkrytycznie .....WINGiK wskazał m.in., że nie można bezkrytycznie przyjmować danych z mapy numerycznej do wyznaczenia punktów granicznych, gdy dane te nie posiadają odzwierciedlenia w materiale źródłowym.... bezkrytycznie to tylko starostwo może buble przyjmować czytaj - materiał źródłowy
  
 3 
Szkoda, że sądowi w Gliwcach nie przypomniano istnieniu standardów. "Nikt nie neguje procedur", zgodnie z którymi wg standardów stosujemy obliczenie przez odjęcie przy podziale rolnym do 33%, gdy nie zmieniamy pola powierzchni, wynikającego z numerycznego opisu granic, gdy odchyłka nie przekracza dopuszczalnej wg standardów, a o której to odchyłce w rozporządzeniu o ewidencji nie ma ani słowa. Brawo, procedury są jasne i nikt ich nie neguje. Niedawno dostałem w pewnym starostwie do zgłoszenia dane działki z podziału z trzema różnymi polami: matematycznym, geodezyjnym i ewidencyjnym, przy czym różnica przekraczała dpmax a wszystkie punkty miały BPP=1. Starosta dysponuje danymi, a jednak pola w ewidencji z niejasnych powodów nie zmienia na geodezyjne. A w KW jeszcze inna. Jak może, skoro nie może? Nikt nie neguje, że gdyby zostały połączone w ramach modernizacji to mogły by być dalej z digiltalizacji. Bo wykonawcy i stosowane wobec nich reguły są równe. Dlaczego reguły aktualizacji są tak różne od reguł modernizacji?
  
 7 
ten gliwicki wyrok powywieszali na tablicach ogłoszeń w starostwach, to teraz- konsekwentnie- powinni wywiesić na tablicach ogłoszeń ten wyrok krakowski...
  
 6 
Normalnym geodetom pozostają jedynie sądy, bo MWINGiK zamiast porządnie "dać w kość" niekompetentnemu staroście ( czyt. geodecie powiatowemu), który nie potrafi napisać protokołu weryfikacji, to dał dodatkowo po głowie geodecie uprawnionemu ( nadgorliwiec)...W zderzeniu z machina urzedniczo- geodezyjną jesteśmy całkowicie bezsilni i bezbronni...pozostają jedynie sądy...niestety...
  
 8 
wsa Czy możemy zachować poziom dyskusji na przyzwoitym poziomie. Może nie zniżajmy się tak nisko. Chamstwo i prymitywizm nie powinny być naszą mocną stroną. Pan ze szczeciną na kancie kuli nie zrozumiał o co chodzi w wypowiedziach nk. Nikt nie neguje procedur ale sąd to tak jak w życiu powinna być ostateczność. Dbajmy wszyscy o nasz zawód. Ale pracą koledzy a nie przy pomocy sądów. Widzimy ze w podobnych okolicznosciach rozbieżne wyroki.
    8 
 3 
a swoją drogą to dobrze się stało, że wykonawca ma prawo dochodzić w takiej procedurze swoich praw. "Oddajcie geodezje prawnikom i informatykom"-a to kolega teraz strzelił jak łysy szczeciną o kant kuli:)
    1 
 6 
wyznaczanie Sprawą ostatecznie zajął się WSA w Gliwicach. W wyroku z 17 grudnia 2015 r. (sygn. akt II SA/Gl 800/15) sąd oddalił skargę geodety. W uzasadnieniu czytamy m.in., że starostwo słusznie odmówiło przyjęcia wyników przedmiotowej pracy geodezyjnej. Zgodnie bowiem z § 60 ust. 1 rozporządzenia ws. EGiB danymi ewidencyjnymi dotyczącymi działki ewidencyjnej są m.in. numeryczny opis granic działki ewidencyjnej oraz pole powierzchni, których wymogi regulują §§ 61 i 62. Żaden przepis prawa ? zauważa WSA ? nie upoważniał geodety do odstąpienia od zastosowania w niniejszej sprawie tych wymogów, a więc do odstąpienia od nadania nowo powstałej działce atrybutów wymienionych w § 60 ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia ws. EGiB.
    2 
 2 
wyznaczanie Polecam przypomnieć sobie wyrok w podobnej sprawie. Zgoła odmiennym. Lepiej wziąć się do solidnej roboty geodezyjnej niż latać po sądach i tam szukać sprawiedliwości. Apeluję o rozsądek. Oddajcie geodezję po pierwsze prawnikom , po drugie informatykom i sami na zlewak do USA lub UK. sygn. akt II SA/Gl 800/15
    8 
 4 
O i ten kierunek jest słuszny. Nie kłótnia z inspektorem, nie skarga do starosty, nie pismo do wingika a zgdnie z przepisami, protokół, odwołanie do Wingika, skarga do sądu. Trudno, że zajmuje to czas i klient psioczy ( albo się starci klienta). ONI myślą ze my tego nie będziemy robić dlatego czują się bezkarnymi panami.
  
 12 
Dostało się Małopolskiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, który zamiast zająć się tylko i wyłącznie tym, co napisano w protokole weryfikacji, przekroczył swoje uprawnienia i bezprawnie dołożył swoje " trzy grosze, do których wykonawca nie miał możliwości się odnieść...Ale " ten typ tak ma" i należało mu się po stokroć...
    5 
 15 
Cudnie Sąd dokopał tej całej, bezmyślnej urzędniczej machinie, która zmarnotrawiła- świadomie- pieniądze publiczne na modernizacje, myśląc, że geodeci ten chłam poprawią...A tu figa...
    6 
 17 
Pięknie To jest właśnie piękno urzędniczej machiny. Zlecą "digitalizację" zasobu, ale nie wezmą odpowiedzialności za to co przyjęli. Najgorsze jest to, że geodeta musi się zastanowić co jest dobrze, co nie. Pomiary "wchodzą gdzie chcą" i trzeba jechać domierzać wszystko. Wiadomo, nikt za to nie zapłaci dodatkowo. Do tego zrobi pomiar, starostwo uwierzytelni za niemałą kwotę, ale i tak geodeta odpowiada za to co przyjęli. Potem wykorzystają ten pomiar i sprzedadzą np. mapę do celów opiniodawczych i tak w koło Macieju. Niestety, pracę robi się pod sprawdzającego, nie zleceniodawcę...
    4 
 21 



zobacz też:

Podwójna rola starosty

Powiat nie ma legitymacji procesowej strony w sprawie o ustalenie wysokości odszkodowania za nieruchomość przejętą pod drogę...

WSA o standardach łączenia działek

Co ma zrobić geodeta podczas łączenia działek, gdy dane dla nich nie spełniają określonych w prawie wymagań...

WSA o odmowie wszczęcia rozgraniczania

W jakim trybie organ powinien wydać odmowę dotyczącą wszczęcia postępowania rozgraniczeniowego? W tej sprawie...

NSA ponownie o klauzulowaniu

Poznaliśmy pisemne uzasadnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącego klauzulowania dokumentów...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Francuz Charles Borda jako jeden z pierwszych dokonał absolutnego pomiaru przyspieszenia siły ciężkości ?g??
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marian Frelek (1901-1985)
Marian Frelek urodził się 12 października 1901 roku w Parysewie w powiecie garwolińskim. Maturę uzyskał w warszawskim Gimnazjum R. Kowalskiego w 1922 roku, po czym rozpoczął studia na Wydziale Mierniczym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1950
Firma Zeiss-Opton w Oberkochen (Niemcy Zachodnie) skonstruowała pierwszy na świecie niwelator samopoziomujący - Ni2.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama