|2016-02-17|
Geodezja, Prawo, Kataster
WSA o odmowie wszczęcia rozgraniczania
W jakim trybie organ powinien wydać odmowę dotyczącą wszczęcia postępowania rozgraniczeniowego? W tej sprawie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
W wyroku z 18 grudnia (sygn. akt IV SAB/Po 137/15), na który zwraca uwagę na swojej stronie internetowej Polskie Towarzystwo Geodezyjne, sędziowie WSA uznali, że taka odmowa może przyjąć wyłącznie formę postanowienia.
Jak czytamy w uzasadnieniu, ustawodawca nie określił, czy i w jakiej formie prawnej organ może odmówić wszczęcia postępowania rozgraniczeniowego. Wcześniejsze orzecznictwo sądów administracyjnych nie było w tej kwestii jednolite. Uległo ono jednak ujednoliceniu z chwilą wprowadzenia zmiany do Kodeksu postępowania administracyjnego, polegającej na dodaniu art. 61a, który wszedł w życie 11 kwietnia 2011 r.
W ocenie WSA nie budzi wątpliwości, że unormowania Prawa geodezyjnego i kartograficznego nie przewidują wyłączenia zastosowania Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach nie uregulowanych w tej ustawie, a zatem także w odniesieniu do kwestii przesłanek i formy odmowy wszczęcia postępowania rozgraniczeniowego. W rozpatrywanej przez WSA sprawie burmistrz powinien był więc wydać swoje stanowisko w formie postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania. Jako że tego nie zrobił, skarżący słusznie zarzucił mu bezczynność.
JK
|