wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-01-26| GIS, Teledetekcja

500 TB danych na jednym obrazie

Jeszcze pod koniec tego roku europejskie satelity obserwacyjne Sentinel-1, -2 i -3 będa pozyskiwać aż 20 TB danych dziennie. Jak ogarnąć ten ogrom zobrazowań? Pomysłem naukowców z niemieckiej agencji kosmicznej DLR jest innowacyjne oprogramowanie TimeScan-Prozessor.


500 TB danych na jednym obrazie

Instytucja ta właśnie zakończyła testy tego rozwiązania. Na ich potrzeby wykorzystano aż 450 tys. scen pozyskanych w latach 2013-15 przez amerykańską konstelację satelitów teledetekcyjnych Landsat. Efektem eksperymentu jest produkt TimeScan-Landsat-2015.

Jak podkreślają przedstawiciele Centrum Obserwacji Ziemi DLR (EOC), to pierwszy tego typu zbiór na świecie. Nie jest to po prostu mozaika zdjęć satelitarnych, jakich opracowano już wiele, ale szczegółowa globalna baza o pokryciu terenu. Do jej opracowania wykorzystano zdjęcia zajmujące 1,5 petabajta, następnie wybrano z nich fragmenty niepokryte chmurami (te zajęły 500 terabajtów). W dalszej kolejności, bazując na obserwacjach wielospektralnych, wyszczególniono obszary pokryte przez roślinność, zabudowę i wody, przypisując im różne wartości – od minimalnej, przez średnią do maksymalnej. Efektem tego przetwarzania jest właśnie zbiór TimeScan-Landsat-2015, który przy rozdzielczości 30 metrów zajmuje około 25 TB. Cały proces obróbki danych wykonano w centrum superkomputerowym w czeskiej Ostrawie.

Udany eksperyment otwiera drogę do analogicznego przetwarzania danych z konstelacji Sentinel. Zdaniem naukowców z DLR wynikowe dane znajdą wiele praktycznych zastosowań: od zarządzania kryzysowego, poprzez zarządzanie zasobami środowiska, po jego monitoring.

Zbiór TimeScan-Landsat-2015 dostępny jest na prowadzonej przez EOC platformie Urban Thematic Exploitation Platform (U-TEP). Już wkrótce powinna ponadto zostać uruchomiona internetowa przeglądarka tych danych.

Źródło: DLR, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS