wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-12-23| Geodezja, GIS, Instytucje

CODGiK przesyła uwagi gminom, a gminy się dziwią

Mamy kolejną odsłonę sporu między GUGiK i firmą Geo-System o zasilanie Państwowego rejestru granic (PRG) gminnymi danymi adresowymi. Tym razem podległy Urzędowi CODGiK domaga się od gmin korzystających z oprogramowania tej stołecznej spółki uzupełnienia PRG o obiekty… które nie istnieją.


CODGiK przesyła uwagi gminom, a gminy się dziwią

Jak alarmuje Waldemar Izdebski, część samorządów otrzymała od Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej e-maile, w których urzędnicy zwracają się o uzupełnienie braków w swojej ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Sęk w tym, że – jak twierdzi prezes Geo-Systemu – korespondencja ta zawiera nieprawdziwe i niesprawdzone informacje.

Przykładem jest e-mail do gminy Wojsławice, w którym CODGiK wskazuje, że otrzymał zgłoszenie dotyczące błędów dotyczące braku ulicy Chełm w miejscowości Kolonia Partyzancka, w sytuacji gdy takiej ulicy w rzeczywistości nie ma. Co więcej, prawidłowa nazwa miejscowości powinna brzmieć Partyzancka Kolonia. „Skąd się więc wzięła w PRG? My też nie wiemy, a moje stwierdzenie, że z rejestru PRG uczyniono śmietnik jest tu bardzo adekwatne” – komentuje Waldemar Izdebski.

Podobnie jest w gminie Urzędów. W jej przypadku CODGiK sygnalizuje brak miejscowości Okręglica, w sytuacji, gdy taki obiekt również nie istnieje.

W listach rozsyłanych do gmin CODGiK zaznacza, że w przypadku gdyby w wyniku dokonanej przez samorząd weryfikacji okazało się, że uwagi są nieuzasadnione, należy poinformować o tym ośrodek. „To tylko potwierdza brak profesjonalizmu w działaniu i przede wszystkim wyraźny brak szacunku dla pracy pracowników gmin, którzy muszą się później z takimi informacjami borykać, wyjaśniać i tłumaczyć władzom” – komentuje Waldemar Izdebski. Jak przypuszcza, listy do gmin mogą być związane z przetargiem GUGiK na weryfikację PRG. Jeśli tak, to istnieje uzasadniona konieczność bliższego przyjrzenia się wykonanym pracom przed wypłatą wynagrodzenia – twierdzi prezes Geo-Systemu.

W rozmowie z Geoforum.pl wiceprezes firmy Zbigniew Malinowski informuje, że na razie do Geo-Systemu dotarły od gmin pojedyncze maile o podobnej treści. Istnieje jednak obawa, że w najbliższym czasie mogą być rozesłane kolejne, podobnie jak to się stało w lipcu br. By temu zapobiec, firma wystosowała więc do p.o. głównego geodety kraju Aleksandry Jabłonowskiej pisemną interwencję.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS