wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-11-30| Geodezja, GIS, Firma, Instytucje

Dyskusji o zasilaniu PRG ciąg dalszy

„Pani nie jest odpowiedzialna za poprzednie działania, ale jeśli zaczyna się Pani z tymi działaniami solidaryzować i je kontynuować, to za chwilę również Pani będzie miała w tym swój udział” – pisze Waldemar Izdebski w liście otwartym do p.o. głównego geodety kraju Aleksandry Jabłonowskiej.


Dyskusji o zasilaniu PRG ciąg dalszy

To kolejna odsłona korespondencji dotyczącej zasilania danymi adresowymi Państwowego rejestru granic (PRG) przez gminy, które korzystają z oprogramowania iMPA stołecznej firmy Geo-System (a używa go ponad 1,7 tys. urzędów). W piśmie z 24 listopada p.o. GGK zwraca uwagę, że pliki przekazywane przez tę spółkę z upoważnienia gmin zawierają błędy. Przede wszystkim w trakcie aktualizacji zmieniany jest identyfikator poszczególnych obiektów. Poza tym błędy polegają na niewypełnieniu: • dla miejscowości identyfikatora obiektu w rejestrze TERYT – system SIMC, • dla ulicy identyfikatora obiektu w rejestrze TERYT – Centralny katalog ulic.

Aleksandra Jabłonowska podkreśla jednocześnie, że zgłoszone przez GUGiK do gmin problemy w danych nie wynikają z działania usługi aktualizacji PRG. Mechanizm ten nie ingeruje bowiem w dane źródłowe przekazywane w formacie GML. Apeluje jednocześnie do firmy Geo-System o wznowienie procesu aktualizacji adresów wstrzymanego w sierpniu br. z powodu – jak uzasadniał Waldemar Izdebski – bałaganu w PRG.

P.o. GGK odniosła się także do zarzutu Waldemara Izdebskiego dotyczącego wad opracowanej przez GUGiK aplikacji adresowej. „Nie zgadzamy się z taką oceną – nie ma ona żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Użytkownicy aplikacji i uczestnicy szkoleń bardzo wysoko ją oceniają (ponad 90% badanych ocenia ją na poziomie dobrym i bardzo dobrym). Takie same – wysokie oceny aplikacji – potwierdzają również inne niezależne źródła” – pisze Aleksandra Jabłonowska.

„Po raz kolejny została Pani wprowadzona w błąd i podpisała kompromitujące GUGiK pismo, przygotowane przez specjalistów od PRG, odziedziczonych po poprzednim GGK” – ripostuje prezes Geo-Systemu. Powołując się na konkretne przepisy, podkreśla, że przekazywane przez jego firmę pliki GML były poprawne, a problemy wynikały z własnych i niezgodnych z prawem interpretacji GUGIK, jakie miały miejsce przy włączaniu plików GML do rejestru PRG. „Dostarczaliśmy poprawne bazy gminne, a GUGiK zrobił z nich śmietnik i dodatkowo pisał do gmin pisma podważające nasz profesjonalizm w kwestii adresów” – pisze Waldemar Izdebski.

„Pani nie jest odpowiedzialna za poprzednie działania, ale jeśli zaczyna się Pani z tymi działaniami solidaryzować i je kontynuować, to za chwilę również Pani będzie miała w tym swój udział. To przecież już za Pani kadencji przedstawiciele GUGiK dzwonią do gmin i próbują namawiać je, aby wypowiadały nam umowy i cofały upoważnienia do zasilania PRG” – podsumowuje prezes Geo-Systemu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
golem teraz czas na gugik, żeby poprawili usługi nomen omen INSPIRE.
odpowiedz zgłoś
Po pierwsze zrozum cudzysłów. Po drugie rozumiem że geo-system jest właścicielem postgisa, php, peara i reszty bo tak się składa że nazywa to razem aplikacją. Geo-Systemowi dziękuję za poprawę usługi, czekam na poprawę miejscowości. Sfrustrowanym hejterow życzę spokoju.
odpowiedz zgłoś
golem 4 błędy impa. Proszę, jak widać ludzie potrafią zareagować na zgłaszane uwagi. Moim zdaniem,i tak większość błędów w testerze inspire jest z tyłka, ale sprawdziłem i wyobraź sobie, że http://inspire-tester.neogeo-online.net/?uri=http: //www.punktyadresowe.pl/cgi-bin/wms/302503? zwraca tylko 4 błędy:) Dla porównania sprawdziłem INSPIRE działki katastralne nadaj 22 błędy, bez zmian. Geo-Info 23 błędy. I pozdrawiamy Wrocław też również 20 błędów;)
 1 
odpowiedz zgłoś
cytat ~golem 2016-11-30 17:08:59 >mojej "apki" używa jakieś kilkadziesiąt milionów ludzi na świecie< Jesteś autorem czy kłamiesz ? Masz prawa autorskie czy jesteś tylko uzytkownikiem uzurpującym prawa do nieswojego oprogramowania.
odpowiedz zgłoś
najbardziej zabawne że to coś co niektórzy nazywają "apka" której używam jest częścią rozwiązania geo-systemu aż dziw że nie widzą tych błędów :)
 1 
odpowiedz zgłoś
oczywiście atak personalny - czego tu się jeszcze spodziewać. Naprzód hufce. :):)
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
@golem Niestety nic nie napisałeś, zadnej "apki" a tym bardziej programu. Twoje wypowiedzi są jak zwierzenia eunucha o podbojach seksualnych. Może kiedyś napiszez genialną "apkę" ale jeszcze długa droga przed tobą.
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
powiem pod pewnymi warunkami. Patrz poniżej.
 2 
odpowiedz zgłoś
golem niczym naczelnik Mieczysław Klonisz - "wiem, ale nie powiem"
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
prośba ma to do siebie że można ją spełnić lub nie. Nie myl prośby z żądaniem. Wpłać 500 zł na Owsiaka to Ci napiszę co to za aplikacja i skąd się wzięło wyliczenie. Potwierdzenie przelewu z informacją że przelew wyszedł z twojego kontaumieść na forum. Tytuł wpłaty: zasilenie Fundacji gmlem z geoforum.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
Ponawiam prośbę Golemie pokaż swoją "apke" dla milionów użytkowników. Może nie zauważyłeś poprzedniej prośby ? Taki sukces należy propagować. Jeszcze raz pozdrawiam
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
ah inspire matko Unio, dałaś nam Inspire teraz daj nam cierpliwość do dzieci Inspire. Uczą się w szkole GMLa, ale języka polskiego ni w ząb nie "umiejo"
odpowiedz zgłoś
wmsfan to nie ja to ludzie lub inne firmy. Taka wartość dodana do tej rozmowy :)
 1 
odpowiedz zgłoś
ideą inspire jest nie pisanie sobie aplikacji z delayem 60s. Ideą inspire jest używanie standardów a nie tworzenie własnych niestandardowych rozwiązań. Jeśli punktyadresowe ilekroć ktoś zgłosi ulicę bez terytu będa wstrzymywać wydanie wsyzstkich danych z gminy to dostepność tych danych będzie taka sobie. Sugestia jest taka żeby zawiesić wydanie obiektu bez terytu a nie całości danych. Też was pozdrawiam.
 1 
odpowiedz zgłoś
inspire tester Widzę, że wcześniej sprawdzałeś też WMSy z Geo-Info i one mają jeszcze więcej błędów ;) Ba, serwisy Geoportalu też nie są zgodne - co ciekawe "INSPIRE ? działki katastralne" jest mniej zgodny z INSPIRE (22 błędy) niż "Dane o charakterze katastralnym" (10 błędów) hehe... Generalnie nie powinno być tych błędów, natomiast czepianie się i robienie sensacji, że gdzieś tam brakuje adresu e-mail albo słowa kluczowego - zieew
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
golem no cośty, taki jesteś haker, ta twoja aplikacja dla milionów nie może sobie ustawić delay 60s? Napisz skrypcik i bądź bohaterem domu.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
zgodziłbym się gdyby nie to że to co zarzuca Izdebski GUGiKowi czyli namawianie do rezygnacji nie było tym co można znaleźć na jego stronie. Dokument pdf bedący wzorcem rezygnacji z usług systemu GUGiK. Nazwa 2015.wzor_wypowiedzenia_porozumienia.pdf
 1 
odpowiedz zgłoś
do golem wszystko się zgadza, w czwartek wprowadzono nową ulicę w Nowym Dworze Mazowieckim i została zgłoszona do GUS celem uzyskania id ULIC. Dopiero ULIC został nadany i dziś przypisany do ulicy i dzięki temu możesz teraz pobrać GMLa. Pozdrawiamy serdecznie!
 2 
odpowiedz zgłoś
Wracając do tematu, myślę, że to nadal klient ma zawsze rację, ten klient wybrał GEO-SYSTEM ile razy? - 1700? A ile razy klient wybrał GUGiK? GUGiK powinien sprawdzać, jak zadanie realizują gminy i co przekazuje GEO-SYSTEM, ale nie powinien był wkraczać w nie swoje kompetencje i nie powinien był zajmować się przedsięwzięciem biznesowym.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
to teraz trochę matematyki: skoro Geo-System udostępnia dane z opóźnieniem 60s to pobranie 926 gmin zabierze: 20 minut czy 1 godzinę czy 16 godzin (klikania) ?
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
przyłączam się do hejtu usługi geo-system są nieświeże i podłej jakości. Korzystam Z nich bo muszę ale niemal się brzydzę. zdecydowanie wolałbym korzystać z takich usług z GUGiK. Jak już będą to będę korzystał.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
ps. dobra kawa. Nowy Dwór Mazowiecki - Istnieje ulica lub ulice (1) dla ktorych nie uzupełniono pola Nazwa GUS lub ULIC. Przy próbie pobrania tyle widzę. Pewnie też tak ma być ?
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
trzeba uważać panie Waldku pan uważa bo niedługo dostanie pan fakturę za usługi testowania usług
 2 
odpowiedz zgłoś
to teraz o jakości usług WMS - http://inspire-tester.neogeo-online.net/?uri=http: //www.punktyadresowe.pl/cgi-bin/wms/302503?
 1 
odpowiedz zgłoś
:))) powiedział człowiek który cytuje piękne cytaty a potem wyzywa ludzi od baranów o północy na forum
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
tak w takim razie jutro wstanę sobie rano spokojnie wypiję kawę i będę rozkoszował się spokojem wiedząc że się zarzynasz. Inwektywy które z siebie wyrzucasz sprawiają że będę to robił z radością wiedząc że się frustrujesz od rana byle #$%!!ołą. Współczuję twoim dzieciom takiego ojca. Dobranoc.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
golem 1. skoro nie jesteś z gugik to czemu bierzesz do siebie synków od unijnej kasy? Przecież stoisz obok. 2. skoro nie jesteś z gugik to jesteś jedynym sprawiedliwy, który szuka terminów kontroli PRG, ciesząc się, że prezes będzie płakał, że to jego kontrolują. I nie, oczywiście, że nie jestem twoim ojcem, na szczęście. Moje dzieci nie są darmozjadami.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Nie wiem jaki urząd jest o tej porze otwarty. Nie wiem co mam niby mieć wspólnego z GUGiKiem jak pokazuję gdzie Geo-System dał ciała w danych które udostępnia. Nie bardzo rozumiem dlaczego utożsamiasz wszystko z GUGiKiem. Wiedza o datach jest dostępna w zamówieniach publicznych GUGiKu na które zwróciłem uwagę po jakże dramatycznym piśmie prezesa GeoSystemu jaki jest biedny bo ktoś śmie go kontrolować. Chcesz sobie kogoś piętnować to piętnuj ale nie jesteś baranie moim ojcem żeby mówić do mnie synku. Ten stopień poufałości możesz sobie stosować do swojej starej. Szczerość za szczerość.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
golem nie, wręcz przeciwnie, na geoforum na pewno są ludzie z geo-system, nawet 90% trafię które to wpisy, ale mnie już od 3 lat wkurza działanie gugiku, który nie dość, że w pełni świadomie dał tyłka w projektach i ratuje to kolejnymi strzałami w kolano, to przy każdej okazji stosuje argument a u was murzynów biją. I gdyby ten gugik był spółką zoo to proszę, bawcie się, ale nie za moje, bo ja muszę nazapierdzielać się na zusy vaty, i jeszcze na was, rzeszę darmozjadów, którzy w ciepełku sobie w imieniu urzędu komentują na forum. I będę to do bólu piętnował. A czemu jesteś z gugiku? To bardzo proste, że zacytuję: "Przy okazji możesz się dowiedzieć jak wygląda raport Planu SA na temat Emuia. Powinien być gotowy do 15 grudnia tego roku." To nie jest wiedza szeregowca, wykładowcy akademickiego czy firmy X. Więc nie pitol głodnych kawałków.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
@golem "zniknął" - golmie "zniknął", nie ekscytuj się tak bardzo, bo błędy popełniasz.
 1 
odpowiedz zgłoś
chcesz powiedzieć że Geo-System znany z dużej aktywności na geoforum i posądzający wszystkich oponentów o bycie pracownikami GUGiK nagle znikł i w jego miejsce całkowicie przypadkiem pojawili się niezwiązani z Geo-Systemem ludzie posądzający innych o bycie pracownikami GUGiK. Tak ? Ciekawe :):)
 2 
odpowiedz zgłoś
golemie cierpisz najwidoczniej na manię wielkości. Przeczytaj komentarze, zetrzyj bielmo z oka, nie wszyscy komentatorzy to pracownicy geo-systemu. Do poprzedniego posta dodam jeszcze , że w wolnym czasie wymyśliłem w czynie społecznym nazwę, dla twojej nowej spółki zoo jak już zwolnisz się z gugik: ego-system. To tak żebyś mógł dalej konkurować, ale ważne by oddać ducha twojej działalności.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
jedno małe oświadczenie i cały Geo-System postawiony na nogi. Ciekawe o czym to świadczy.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
zgadzam się ostatecznie powinien decydować rachunek ekonomiczny, najlepiej liczony z punktu widzenia realizacji obowiązku prowadzenia EMUIA przez gminy. To chyba łatwo policzyć biorąc pod uwagę dwa rywalizujące modele rozwiązań techniczno-organizacyjnych. Można wliczyć i zarobki golema. Ktoś się podejmuje? Bez demagogii i hejtu na tych których akurat się nie lubi.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@darmozjadom dziękuję całkowicie się zgadzam. Niech taki "golem" pokaże co zrobił sam i co służy ludziom, a nie ile kasy przerobił na słomianych projektach.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
tak i wszystko jasne skoro pracownik GUGiK stawia na równi ze spółką z o.o. to czas najwyższy zamknąć ten bałagan, sorry ale nie za moje pieniążki. Zwolnijcie się golemy, załóżcie spółkę tak jak Izdebski i wspólnicy i działajcie na wolnym rynku. Jak nie to baj baj darmozjady, nie za moje. Dostali synki kieszonkowe z unii i dokazują. A pieniążki zaraz się skończą i co wtedy?
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
@J.N. To zwolennik QGiSa bo typowe problemy z GML raportował. A co by milosnik qgisa powiedział żeby go wdrozyc w GUGiK zamiast kupować masę drogich programów.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Pochwal się golenie swoją apką, kilkadziesiąt milionów to naprawdę bardzo dobry wynik i warto ją pokazać czytelnikom geoforum. Z mojej strony nie jest to złośliwość, ale chęć poznania czegoś co osiągnęło sukces. Pozdrawiam
 3 
odpowiedz zgłoś
kolego zarówno GUGiK jak i Geo-System działa za pieniądze publiczne (gmin). Masz rację czas powiedzieć sprawdzam jeśli idzie o jakość danych adresowych prowadzonych przez obie te instytucje. Niech tylko krupier się zmieni na bardziej zorientowanego a to już za chwilę. :)
 3 
odpowiedz zgłoś
Trochę to śmieszne... Bawi mnie hejt osób broniących rozwiązania GUGiK świetnie wyglądające na posterach i powerpoincie. W opozycji jest coś co działa. Drodzy Państwo nie dziwię się, że nerwy są, pokerek - na stole parenaście baniek i ktoś powiedział sprawdzam, ...
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
geodezja, kartografia, poligrafia w latach 70 to miało sens. Dziś nie ma nic wspólnego, bo ma tyle wspólnego co kartografia z informatyką - programowanie to jedno, a sztuka kartograficzna to drugie. Jeśli są osoby łączące te dwie dziedziny to super, są ekspertami, ale spokojnie może dwóch specjalistów z tych dziedzin współpracować. Tak samo jest dziś z geodezją i kartografią. Geodezja dostarcza dane, a kartografia je wizualizuje, na dowolnych zasadach. Oddzielić i współpracować, bo tak zawsze będzie geodezja musiała robić "zgodnie z kartografią", a nie od tego jest.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
Przepraszam Brawo też jestem za "Ludzie wybitni rozmawiają o problemach, ludzie przeciętni o wydarzeniach, ludzie mali o swoich bliźnich." (Jules Romains) i przepraszam wszystkich za mój poprzedni wpis. Nie wolno się zniżać do takiego poziomu
 1 
odpowiedz zgłoś
tak Tak to prawda Kazek, dzisiaj mamy Stefana, jest Aneta, jest Michał, Adam i Piotrek - będzie dobrze :)
odpowiedz zgłoś
Jak już oddzielicie Geodezję od Kartografii to przyjdzie czas na oddzielenie geo od dezji, na potem to już tylko zostanie oderwanie De od zji. Oto Polska właśnie.
 5 
odpowiedz zgłoś
o super, dzięki wczoraj golem machnął tekstem, ale zabrakło autorstwa.
odpowiedz zgłoś
Rozmowa: "Ludzie wybitni rozmawiają o problemach, ludzie przeciętni o wydarzeniach, ludzie mali o swoich bliźnich." (Jules Romains)
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
jest pewna grupa której zawdzięczamy ten stan rzeczy. "To jak Witek?" - zapytał Jacek
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Obiektywnie rzecz biorąc, to cała dziesiejsza geodezja to "szit"
 4 
odpowiedz zgłoś
@golem Też się zgadzam, że standard to standard, jednak sdi to zbiór standardów powstających w rożnym czasie i często, mówiąc delikatnie ze sobą nikompatybilnych. Jeżeli chodzi o identyfikatory obiektów w ramach iip to trzeba brać również pod uwagę rekomendacje wynikające z dokumentów i INSPIRE - formalnie zgodnie z ustawa o iip musza być stosowane - a tam właśnie jest wskazane jak kodować odwołania do obiektów, GML:identifier oraz gml:id. Co do Semantic Web to dotknie nas to wcześniej niż za 15 lat ... po prostu w tym kierunku rozwiązania się sieć WWW.
odpowiedz zgłoś
A u nas robimy wszystko bez problemu i z wszystkiego korzystamy, a rozporządzenie to widzieliśmy nie jedno i nie robia na nas wrażenia,my ciągle swoje, gps-y na ramiona i robić mapy,robić.
odpowiedz zgłoś
Expercie standard to standard. Własne interpretacje standardu i "obecnie stosowane praktyki" to nie standard. Włączając w to tak mądre słowa kolegów z Wrocławia jak semantic web, deferowalność i inne. URI to URI. PRG nie posiada prawidłowych linków odwołują się bowiem do elementów których nie ma, a które są sztucznie wytworzone. I tyle mogę okiem praktyka odpowiedzieć. Zanim polecimy w kosmos może byśmy zaczęli od wynalezienia koła. Np od poprawy identyfikatorów w gml:id czy wystawieniu danych zgodnych ze schematem z rozporządzenia. A maszynowym zrozumieniem kontekstu zajmijmy się jak już to będzie zrobione. Czyli za 15 lat w tym tempie. Pozdrawiam.
odpowiedz zgłoś
Młody geodeto, a od czego chcesz tę kartografię "oddzielać?
odpowiedz zgłoś
Mój skromny głos Obserwuję te potyczki Pana Izdebskiego z GUGiK od samego początku i najpierw trochę sympatyzowałem z GUGiK bo miałem wrażenie, że jest niesłusznie atakowany. Teraz jednak wyraźnie widzę, że to I. ma rację, bo stworzył coś w skali kraju czego centralnemu urzędowi się nie udało mimo wydania ogromnych środków. Na przestrzeni lat widać, że Izdebskiemu przybywa ciągle wdrożeń, a GUGiKowi jedynie zmarnowanych pieniędzy.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
@Usługa pobierania Chodziło mi oczywiście o WFS :)
odpowiedz zgłoś
Usługa pobierania Czy ktoś może wie jak narzędzie GeoSystemu publikuje obowiazkową dla każdej gminy usługę pobierania np. WMF. Prosił bym o adres opearcji GetCapabilities
odpowiedz zgłoś
@golem Widzisz problem jest o wiele bardzie złożony i obszerny do dyskusji w komentarzach ;) Zgodnie z obecnie stosowanymi praktykami, w przypadku referencji na inny obiekt xlink:href powinien wskazywać na jego unikalny identyfikator w ramach IIP. Zaleca się aby ten identyfikator był kodowany jako URI (a właściwie URL). Ten URL niekoniecznie musi być dereferowalny. Dererferowalność identyfikatorów to już temat Sematic Web i kolejny krok rozwoju. Z tego też względu PRG jest "zrobione" prawidłowo. Problem z GML w EMUiA jest taki, że zdecydowano się na pewien standard ale nie zdefiniowano wszystkich aspektów jego stosowania. "Wykorzystując" luki Wykonawcy np. GeoSystem stosują własne jego interpretacje a GUGUGiK nie ma podstaw aby to egzekwować. Inna sprawa, że sam też stosuje własne interpretacje.
odpowiedz zgłoś
@Stary geodeto A ty z czego wyżywasz? W administracji chyba dobrze zarabiasz i masz czas na jątrzenie na forum. Oczywiście, że najlepiej kartografię oddzielić, bo mieszają dużo, a odpowiedzialności ZERO!
 11 
 1 
odpowiedz zgłoś
Nie zrozumiałeś niczego. Geodezja i kartografia to dwie strony medalu - nierozłączne. Natomiast problem w tym, że u nas miernictwo utożsamia się z geodezją. Pora pojąć, że to nie to samo. I również to, że z samego miernictwo już "się nie wyżyje".
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
stary geodeto tylko przyklasnąć, rownież jestem za odłączeniem kartografii od geodezji. Dzis to jest takie mydło i powidło, że brakuje jeszcze poligrafii do szczęścia. Niech główny geodeta kraju zajmie się geodezją, a główny kartograf kartografią. A druga rzecz to powinni od razu zdjąć geodezję w województwach i nazwać te wydziały ds projektów unijnych prawidłowymi nazwami, bo to rownież wprowadza w błąd.
 9 
 2 
odpowiedz zgłoś
Pozostaje nadzieja, że nowy GGK podejmie temat zmian w geodezji i kartografii, które są niezbędne. I chyba już pora uświadomić sobie, że miernictwo to nie to samo, co geodezja, nie mówiąc o kartografii.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
śmieszna sprawa z tym prawem. no bo są w zapisach prawa te ulice czy ich nie ma? W rozporządzeniu o prg przeszukałem pdfa przez ctrl f i jedyne słowo ulic występuje jako element składowy nazwy rejestru. Wygląda to tak jakby Witek nie zwrócił na to uwagi.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
musisz usiąść, dużo pracować i też będziesz coś mógł na niektóre tematy powiedzieć. Na razie niewiele mądrego napisałeś. Ale cóż wybaczam Ci. Żyjesz życiem innych.
odpowiedz zgłoś
Szanowni Państwo, widzę, że jak tylko coś wymaga odrobiny wysiłku, sprawia geodetom (jeszcze geodetom?) trudność. Zatem może lepiej geodezję i kartografię zostawić geodetom i kartografom. Ci z pewnością poradzą siebie także z punktami adresowymi, które są potrzebne, żeby nie powiedzieć - niezbędne - do funkcjonowania wielu podmiotów publicznych i niepublicznych. Jeśli nawet - z całym szacunkiem - ktoś tego nie rozumie, to może przynajmniej niech powstrzyma się od autorytarnych stwierdzeń. Btw. dawno nie było listów otwartych, ale z tego, co tu czytam, wygląda, że nie wszystko jest takie, jakim mogłoby się wydawać.
 5 
odpowiedz zgłoś
golem człowiek orkiestra, wie co pani po zrobi, jak będzie po kontroli planu jakie terminy, cytaty z rękawa sypie, ekspert nr 2 od gmli i od narzędzi, których używają miliony. I taki człowiek gnije w administracji, ja na miejscu prezesa jednego czy drugiego brałbym go w ciemno.
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
do bezrobotny geo-system to prywaciaż więc kokosów na bank nie ma, ale polecam ci posadę w rządówce. Ja nie narzekam, jest etat, stanowisko ds. wsparcia systemów teleinformatycznych, tak oficjalnie, ale oczywiscie więcej zadań jest do zrobienia;) Jak coś daj namiar to mogę podpytać czy w związku z działaniami geo-systemu nie potrzebują dodatkowej osoby.
odpowiedz zgłoś
płaca Swoją drogą ciekawe ile w firmie Pana prezesa płacą specjalistą od czarnego pijaru.. W sumie hejtować umiem to może bym się nadał. Tylko kurcze chyba praca 24h/dobe, bo na geoforum trzeba odpowiadać w nocy o północy.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
niekoniecznie się zgodzę https://www.w3.org/TR/xlink/#link-locators To co mamy np w PRG powoduje że narzędzia globalne mogą na elementach typu komponent wysłać ileśtam milionów odpytań serwera gugik o elementy których tam nie ma przy czytaniu danych. Pewnie się GUGiK ucieszy...
odpowiedz zgłoś
@leszek piszczek A słyszałeś o geoinformatyce ... tak się składa, ze w naszym kraju to branża geodezyjna lata temu zainicjowała jej rozwój.
 5 
odpowiedz zgłoś
@golem Ale zgodnie ze standardem xlink:href powinien być właśnie URL-em. Może być odwołaniem lokalnym (dopuszczenie GML) ale to znowu jest sprzeczne z rozporządzeniami i wytycznymi technicznymi do ustawy o IIP a wiec obowiązuje tez dla emuia :)
odpowiedz zgłoś
to jest geodezja? Ta cała dyskusja o nazwach miejscowości, ulic, porach adresowych i do tego gmle tyle mają wspólnego z geodezją co nic. Na siłę te głupoty dopisano geodezji tylko po to by wyczesać kasę. Oby jak najszybciej te emuia i inne emu przeszły do Pani Minister od cyfryzacji. A nam geodetom dajcie już spokój z tą całą dyskusją o niczym! W ogóle po co tym zajmuje się GGK, jeśli numeracja nieruchomości i nazwy ulic to kompetencje gmin? Przecież jest tyle ważniejszych problemów z naprawdę geodezyjnym aplikacjami to GGK się nie zajmie. Chyba że jest obawa, że na geodezji się znamy i trudno by było wciskać bzdety?
 8 
 10 
odpowiedz zgłoś
Ekspercie każ im lokalne linki zapisać xpathem to ci dopiero będzie radość przy czytaniu :)
 1 
odpowiedz zgłoś
@widzebiznes @widzebiznes W przykładzie https://zapodaj.net/65a3791ec7555.png.html#code: nieprawidłowe kodowanie srsname oraz xlink:href ... to tak na szybko ;) To ze sytem GUGiK czyta te dane to nie znaczy ze są one interoperacyjne i systemy nie znające interpretacji GUGiK i GeoSystemu sobie z tym poradzą a właśnie taka jest idea IIP i danych udostępnianych przez gminy.
 1 
odpowiedz zgłoś
mojej "apki" używa jakieś kilkadziesiąt milionów ludzi na świecie ale widać też pewnie jest zła bo nie pasuje do danych Geo-Systemu. Oczywiście że zaraz tak zwany generator bedzie poprawiany żeby enklawy były ok. :)
 2 
odpowiedz zgłoś
@golem jak widziałem, to zdjęcie jest całkiem aktualne chyba nie musisz wysyłać nowego
odpowiedz zgłoś
@golem coś Twoja apka źle GML przeczytała, bo u mnie jest ok.
odpowiedz zgłoś
melon a może chcesz na tą drukarenkę jakiś ładniejszy wydruk mogę ci to zaraz załatwić. Z pozdrowieniami :):)
 1 
odpowiedz zgłoś
pan prezes neguje pobieranie ulic. Nie zauważa że GML jest jednym pełnym obiektem tylko uważa że należy brać punkty adresowe. Skoro tak to miejscowość ma wartość nic i ulica ma wartość nic. Odwołuje się do czegoś czego nie ma. Przecież nie można według prezesa prawnie brać ulic. A propos jednostki administracyjne odwołują się do miejscowości których nie ma. Ale to też pewnie nic.
odpowiedz zgłoś
nie ma takiej opcji z niezależnych źródeł wiem, że cała tablica jest zajęta twoim zdjęciem "tego klienta nie obsługujemy". podobno drukowanym na tej drukarence
odpowiedz zgłoś
@golem Co to znaczy miejscowość ma wartość "nic". Z tego co widzę to jest to link do innego obiektu. Czytam atrybut href i jeśli tylko obiekt jest w tym samym pliku to wszystko jest w porządku - znajduje go po gml:id i mogę pobrać wszystkie jego atrybuty. Nie wiem co miałby taki wpis przechowywać żeby nie być pusty - nazwę? Tylko po co. Jest odnośnik i wystarczy. Tu jest dobry opis z przykładem: http://geoinformatyka.com.pl/jak-wczytac-powiazani a-xlink-zawarte-w-danych-xmlgml-bdot10k-i-bdoo-w-q gis/
odpowiedz zgłoś
link nr 2 tak wyglądają przykładowe miejscowości w plikach gml https://zapodaj.net/5f674ade8a4c7.png.html
 1 
odpowiedz zgłoś
. "dodatkowo pisał do gmin pisma podważające nasz profesjonalizm" jestem w stanie w to uwierzyć, bo na poziomie lokalnym urzędnicy codziennie podważają wiedzę geodetów....:(
odpowiedz zgłoś
ależ proszę https://zapodaj.net/65a3791ec7555.png.html#code tutaj miejscowość ma wartość nic oraz ulica ma wartość nic z numerem 10. Odwołuje się do obiektów miejscowości i ulicy. Których nie poznasz jak nie masz takich obiektów. Wydrukujcie sobie na na tej swojej drukarence OKI i powieście w widocznym miejscu w firmie.
 2 
odpowiedz zgłoś
@ ekspert nasuwa się pytanie: jakie są błędy formalne? Wszystko źle, ale zobaczmy statystykę zasileń PRG ile procent było realizowane przez Geo-System? 90-95%? Skoro dane wchodziły, przechodziły walidację i były zasilane to znaczy, że jednak te błędy, jeśli są to nie takie jak je rysujesz. I pytanie, czy w takim razie oferujesz swoje usługi w zakresie dokształcenia urzędu i firmy?
 2 
odpowiedz zgłoś
fajna dyskusja zaraz i tak ktoś mi przylepi łatkę pracownika gs, ale jak tak czytam to się zastanawiam, czy to państwo stoi na prawie, czy na widzimisię twórców? Skoro w przepisach są wpisane adresy, bez ulic to można podawać różne powody i przyczyny, rację ma pan prezes I. Może golemy powinny wyciągnąć wnioski i zmienić prawo, tak żeby było tam wpisane adresów i ulic, wtedy nie byłoby tej dyskusji. Przypominam, że nie tak dawno na tym forum pisano o pewnej geodetce z Puław, która została ukarana bo zrealizowała prace niezgodnie z prawem. Czy zatem gugik nie musi się do tego prawa stosować, bo ktoś napisał, że ulice są w egib? A co one tam robią? Polecam do argumentacji dołożyć rozporządzenie KRI i pan prezes może spokojnie kliknąć szach-mat. Systemy nie mogą spełniać wymagań, jeśli te wymagania nie są zdefiniowane w KRI.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
GML Tak się składa, ze widziałem GML GeoSystemu i z przykrością stwierdzam, ze ma sporo błędów formalnych. Żeby być jednak sprawiedliwy wymagania GUGIK tez są obciążone błędami. Niestety tak jest jak zarówno urząd jak i firma nie maja wiedzy na temat GML i standardów ISO 19100.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
do narodu apel do narodu - nazywaj rzeczy po imieniu, pisać głupoty to może pierwszoklasista, a kłamać i szkalować firmę pod pseudonimem goluma będąc ukrytym to już tylko bardzo nieliczni.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
~golem 2016-11-30 15:13:28 Pytanie 1: a do której grupy ty się zaliczasz w/g cycatu? Pytanie 2: którego GMLa pobrałeś i masz w nim 15? Łatwo tak anonimowo pisać głupoty, chociaż cała Polska była świadkiem, jak z HP przechodziłeś do GGK w listopadzie.
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
golem piszesz opowieści, cytujesz, roztaczasz wizje wielkiej Polski, ale co z ta podstawią prawną? Aż się dziwie, że IZdebski tyle czasu o ty nie wspominał, bo dla mnie to od razu było dziwne.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
ja wszystko wie o wszystkich więc mi nie potrzebna wiedza o miejscowościach i ulicach, ja decyduję o tym kto gdzie mieszka.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
taka strata Impreza w Jachrance - wydana kasa już się wydawało że będzie po naszemu a tu znowu nie ... co za strata
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
dla twojej wiadomości np w schemacie EGiB występuje referencja do id ULIC w Emuia. Organ który pisze do Geo-Systemu to Główny Geodeta Kraju odpowiedzialny za całość zasobu geodezyjnego a nie tylko punkty adresowe. Jeśli zwraca uwagę na identyfikatory to widać jest jakiś problem nie tylko na poziomie tak absorbujących pana Prezesa danych PRG ale i innych danych które powinny być wiązane do całości zasobu którego częścią jest emuia. EMUiA to ewidencja Miejscowości, Ulic i Adresów dla przypomnienia. I na koniec cytat - "Ludzie wybitni rozmawiają o problemach, ludzie przeciętni o wydarzeniach, ludzie mali o bliźnich".
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
golum tak się teraz tłumaczą przedstawiciele urzędów? Podejrzanie dużo wiesz o działalności gugik.
 7 
 2 
odpowiedz zgłoś
hahaha Ściągnij sobie gml z Geo-Systemu i popatrz na dane. Adres o miejscowości nic i ulicy nic 15 coś by Ci mówił ? Rozumiem że dane mają być zasilanie w takiej formie i tak będzie lepiej ? :):)
 3 
odpowiedz zgłoś
@golum to daj rozporządzenia do przeczytania prawnikowi, ciekawe czy potwierdzi Twój wywód?
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
tak sobie czytam Pani p.o. GGK działa nie po myśli pana Prezesa - szkoda i jak przykro. A może to jednak GUGiK ma rację ? Dlaczego Pan Prezes zakłada, że Pani p.o. GGK jest naiwna i daje się wprowadzać w błąd. Ja wierzę w panią p.o. GGK i mam nadzieję, że to świadome decyzje i świadomie podpisywane pisma. Po co ta presja !!!!
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
dla równowagi Panu Prezesowi Izdebskiemu odpowiem że nie jest tak że dane punktów żyją sobie własnym życiem w jego plikach gml. Adres czyli punkt składa się z odniesienia do miejscowości i czasem do ulicy czyli żeby poznać adres posiadający ulicę musi być w gml obiekt typu ulica o identyfikatorze do którego się odwołuje i miejscowość z identyfikatorem do którego się odwołuje dany punkt adresowy. Nie da się zaimportować punktów z GML bez ulic i miejscowości jeśli są do nich wiązania w obiekcie AD_PunktAdresowy.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
zadaj pytanie w trybie dostepu do informacji to się dowiesz o jakich źródłach pisze pani Jabłonowska. Przy okazji możesz się dowiedzieć jak wygląda raport Planu SA na temat Emuia. Powinien być gotowy do 15 grudnia tego roku. Pani prezes zaś sugeruję zajrzeć do PRNG - i ocenić na podstawie kryteriów prawnych zgodność jego lokalnych id z powołaną ustawą i zapisami prawnymi - od siebie dodam że w ustawie jest też mowa o unikalności lokalnego id. Pozdrawiam strony sporu patrząc na dane które jak rozumiem ten spór nie poprawia i nie poprawi.
 3 
odpowiedz zgłoś
inne niezależne źródła Marcin z HP to niezależne źródło? Czy może chodzi o Pana Jacka, który od sierpnia jest niezależny?
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
98 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS