Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-08-16| GIS, Mapy

OpenStreetMap zyskuje własne StreetView

Wczoraj (15 sierpnia) oficjalnie uruchomiono OpenStreetView – otwarte repozytorium zdjęć ulic powiązane z projektem kartograficznym OpenStreetMap.


OpenStreetMap zyskuje własne StreetView

Platforma została przygotowana przez firmę Telnav, która zajmuje się dostarczaniem rozwiązań bazujących na danych OSM. OSV ma być kontynuatorem podobnego projektu o tej samej nazwie, który zainicjowano jeszcze w 2009 roku.

Podstawowym elementem OpenStreetView jest strona internetowa (OpenStreetView.org), za pomocą której można przeglądać aktualne pokrycie zdjęciami ulic, zarządzać własnymi danymi, zgłaszać błędne fotografie czy wskazywać na nich widoczne znaki drogowe.

Oprócz tego w ramach OSV przygotowano aplikacje mobilne dla systemów Android oraz iOS. Dzięki nim za pomocą smartfonu lub tabletu można rejestrować obrazy ulic w trakcie jazdy czy spaceru oraz ładować je do zasobów projektu. Ciekawą funkcją programu jest możliwość integracji go z danymi dostarczanymi przez samochodowy interfejs OBD2, co pozwala poprawiać dokładność współrzędnych poszczególnych zdjęć np. przy kiepskiej dostępności sygnałów satelitarnych. Innym przydatnym narzędziem jest automatyczne rozpoznawanie znaków drogowych – wkrótce funkcja ta zostanie wzbogacona o opcję ostrzegania kierowcy o przekroczeniu prędkości, bazując właśnie na ograniczeniu rozpoznanym przez aplikację na obrazie z kamery.

W ramach projektu przygotowano również specjalną wtyczkę do programu JOSM – edytora danych OpenStreetMap. Na razie ma ona charakter testowy i pozwala wyłącznie na proste wyświetlanie zdjęć OSV, ale wkrótce jej możliwości mają się zwiększyć.

Dane OpenStreetView dostępne są na otwartej licencji Creative Commons, a aplikacje webowe i mobilne – na licencji LGPL. Twórcy OSV podkreślają, że niewątpliwą zaletą platformy jest nie tylko jej pełna otwartość, ale również ścisła integracja z OpenStreetMap – z obu przedsięwzięć można korzystać na podstawie tych samych danych logowania. Ważnym aspektem działania OpenStreetView jest ponadto pełna kontrola użytkownika nad swoimi zdjęciami. Gdy tylko tego będzie chciał, może je łatwo wykasować.

Aktualne pokrycie danymi OSV dla Warszawy i okolic

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS