wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-01-01| GIS, Mapy, Software

Jeszcze lepsza jazda z danymi OSM

OpenRouteService, opracowania na Uniwersytecie w Heidelbergu usługa umożliwiająca wyznaczanie trasy na podstawie danych OpenStreetMap, została wzbogacona o nowe możliwości.


Jeszcze lepsza jazda z danymi OSM

Kierowcy poruszający się po Niemczech ucieszą się z funkcji prezentacji informacji o natężeniu ruchu. Dane te, aktualizowane co 5 minut, udostępnił projektowi ORS Federalny Instytut Drogownictwa (BASt). Na mapie dostępnej na stronie OpenRouteService.org są one wizualizowane w formie kolorowych segmentów dróg oraz sygnatur reprezentujących miejsca wypadków.

W OpenRouteService 3.0 rozbudowano ponadto opcje wyznaczania trasy. Od teraz kierowcy mogą unikać tuneli, rowerzyści – utwardzonych dróg, a piesi – schodów. By usprawnić działanie serwisu, zrezygnowano ponadto z technologii OpenLayers na rzecz oprogramowania Leaflet 1.0. Spowodowało to nie tylko zmianę stylu mapy, ale także umożliwiło dodanie kilku nowych funkcji, jak np. generowanie profili terenu.

Interesującą nową funkcją jest dodanie narzędzi do wyznaczania tras dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Twórcy usługi zastrzegają jednak, że ma ona jeszcze charakter testowy, tym bardziej że w zasobach OSM jest wciąż niewiele informacji niezbędnych do poprawnego działania tego rozwiązania (obniżone krawężniki, podjazdy itp.).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS