wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-07-30| GIS, Mapy, Firma

Emapa odpowiada ws. korzystania z OpenStreetMap

Łódzka firma Emapa ustosunkowała się do zarzutów korzystania z danych OpenStreetMap niezgodnie z zapisami licencji.


Emapa odpowiada ws. korzystania z OpenStreetMap

O sprawie pisaliśmy na początku tego tygodnia. Przypomnijmy: polska społeczność OpenStreetMap zarzucała, że Emapa zaimportowała do swojego serwisu Emapi.pl dane o sieci kolejowej z OSM niezgodnie z zapisami licencji, na jakiej udostępniane są dane z tego otwartego projektu mapowego. Chodzi przez wszystkim o brak informacji na mapach, że dane pochodzą z zasobów OSM.

W przesłanym do redakcji Geoforum.pl stanowisku Emapa pisze:
„W związku z pojawiającymi się w internecie informacjami dotyczącymi wykorzystania danych kolejowych pochodzących z OpenStreetMap w serwisie Emapi.pl autorstwa Emapa S.A. pragniemy wyjaśnić, że rzeczywiście dane te zostały podczas niedawnej aktualizacji dodane do Emapi.pl. Dane te zostały zamieszczone zgodnie z zasadami licencji ODbl, a odpowiednia atrybucja została umieszczona w opisie źródeł danych: http://opis.emapi.pl/o-emapi/zasoby-mapowe/#zrodladanych, do którego link znajduje się również w prawym dolnym widoku mapy. Jednocześnie pragniemy przeprosić wszystkich zainteresowanych za opóźnienie w pojawieniu się w/w informacji.”

Z lektury forum polskiej społeczności OSM wynika, że nie wszystkich jej członków takie tłumaczenie usatysfakcjonowało. Część z nich zwraca uwagę, że informacja o wykorzystaniu danych OSM powinna być – tak jak w innych serwisach korzystających z tego projektu – widoczna w oknie mapy, a nie na jednej z podstron.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Przyzwoity Z czystej przyzwoitości powinni porozmawiać ze społecznością. Na pewno wypracowaliby wspólne porozumienie.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Licencja Tyle, że oni nadal łamią licencję. ODbL wymaga podania licencji danych (takiej informacji brak) oraz licencja wyraźnie mówi o tym, że cała baza musi być na ODbL.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
@AZ Ależ na swojej stronie mogą sobie pisać co chcą i wymyślać rożne swoje wymagania. Tylko, jeżeli podają, że "OpenStreetMap zawiera wolne dane, rozpowszechniane na licencji Open Data Commons Open Database License", to wszelkie ichniejsze ograniczenia wykraczające poza to co mówi licencja są bez znaczenia. To tak jakby napisać, że do swojej pracy stosuję licencję CC-BY czy CC-0 ale jednocześnie domagam się spełnienia jakiś dodatkowych, przez siebie wymyślonych warunków. Tu sytuacja jest zero-jedynkowa ? albo się publikuje na danej licencji i nie ma jakichkolwiek dodatkowych ale, albo się nie mówi, ze coś się daje na wolnej licencji.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
@Andrzej: http://www.openstreetmap.org/copyright - zachęcam do lektury. Stoi tam m.in.: "Przy przeglądaniu map elektronicznych, podziękowania powinny pojawić się w rogu mapy." Coś jest jeszcze niejasne?
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
"Forum polskiej społeczności OSM zwraca uwagę, że informacja o wykorzystaniu danych OSM powinna być ? tak jak w innych serwisach korzystających z tego projektu ? widoczna w oknie mapy, a nie na jednej z podstron". Śmiechu warte takie "wymogi" ? licencja dopuszcza taki sposób informowania. Jakiekolwiek zaostrzanie wymagań względem tych zapisanych licencji przez "społeczność OSM" jest śmieszne.
 9 
 4 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS