wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-08-11| GIS, Teledetekcja

Dron liczy straty w lesie

Pod koniec czerwca przez województwo łódzkie przetoczyły się silne wiatry, które łącznie zniszczyły ponad 160 tys. m sześc. drewna. W Nadleśnictwie Opoczno, gdzie wiatr uszkodził aż 120 tys. m sześc., w szacowaniu strat po raz pierwszy pomaga bezzałogowa maszyna latająca.


Dron liczy straty w lesie

Dzięki fotografiom z drona bez wchodzenia do stwarzającego zagrożenie lasu można szybko i dokładnie ocenić uszkodzony obszar. Do tej pory straty w połamanym drzewostanie były wyliczane metodą szacunków brakarskich. Do lasu, w którym drzewa zostały uszkodzone przez silny wiatr, wchodzili leśnicy i szacunkowo obliczali masę i rodzaj uszkodzonego drewna. Jednak praca ta była bardzo niebezpieczna, w każdej chwili na ludzi mogły się przewrócić uszkodzone drzewa lub spaść połamane konary. Wykorzystanie drona przyspieszy szacowanie szkód oraz pozwoli szybciej i bardziej precyzyjnie wyliczyć masę zniszczonego drewna.

Zdjęcia z drona posłużyły do opracowania ortofotomapy. Wykorzystując ją, można łatwiej obliczyć uszkodzoną masę drewna i zlokalizować powierzchnię. Opracowanie to przyśpiesza ponadto proces usuwania uszkodzonych drzew, zapobiegając pożarom i rozprzestrzenianiu się szkodników. Ortofotomapa służy również do planowania przebiegu nowych dróg oraz analiz z zakresu stanu posiadania.

W Nadleśnictwie Opoczno zdjęcia są wykonywane za pomocą drona Trimble UX5. Urządzenie waży zaledwie 2,5 kg, zostało wyposażone w aparat cyfrowy o wysokiej rozdzielczości i porusza się na wysokości 300 m.

By fotografie były dobre jakościowo, naloty są wykonywane tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych. Podczas jednego nalotu urządzenie fotografuje obszar około 1 km kw. W Nadleśnictwie Opoczno ortofotomapą objęto 1400 ha.

Hanna Bednarek-Kolasińska (RDLP w Łodzi)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS