Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-08-11 | GIS, Teledetekcja

Dron liczy straty w lesie

Pod koniec czerwca przez województwo łódzkie przetoczyły się silne wiatry, które łącznie zniszczyły ponad 160 tys. m sześc. drewna. W Nadleśnictwie Opoczno, gdzie wiatr uszkodził aż 120 tys. m sześc., w szacowaniu strat po raz pierwszy pomaga bezzałogowa maszyna latająca.


Ilustracja: Dron liczy straty w lesie

Dzięki fotografiom z drona bez wchodzenia do stwarzającego zagrożenie lasu można szybko i dokładnie ocenić uszkodzony obszar. Do tej pory straty w połamanym drzewostanie były wyliczane metodą szacunków brakarskich. Do lasu, w którym drzewa zostały uszkodzone przez silny wiatr, wchodzili leśnicy i szacunkowo obliczali masę i rodzaj uszkodzonego drewna. Jednak praca ta była bardzo niebezpieczna, w każdej chwili na ludzi mogły się przewrócić uszkodzone drzewa lub spaść połamane konary. Wykorzystanie drona przyspieszy szacowanie szkód oraz pozwoli szybciej i bardziej precyzyjnie wyliczyć masę zniszczonego drewna.

Zdjęcia z drona posłużyły do opracowania ortofotomapy. Wykorzystując ją, można łatwiej obliczyć uszkodzoną masę drewna i zlokalizować powierzchnię. Opracowanie to przyśpiesza ponadto proces usuwania uszkodzonych drzew, zapobiegając pożarom i rozprzestrzenianiu się szkodników. Ortofotomapa służy również do planowania przebiegu nowych dróg oraz analiz z zakresu stanu posiadania.

W Nadleśnictwie Opoczno zdjęcia są wykonywane za pomocą drona Trimble UX5. Urządzenie waży zaledwie 2,5 kg, zostało wyposażone w aparat cyfrowy o wysokiej rozdzielczości i porusza się na wysokości 300 m.

By fotografie były dobre jakościowo, naloty są wykonywane tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych. Podczas jednego nalotu urządzenie fotografuje obszar około 1 km kw. W Nadleśnictwie Opoczno ortofotomapą objęto 1400 ha.

Hanna Bednarek-Kolasińska (RDLP w Łodzi)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Panie Użytkowniku... Podejrzewam, że miał Pan styczność z fotogrametrią niskopułapową tylko w wydaniu automatycznym.Popularne oprogramowanie,wrzucamy zdjęcia,3 ikonki kliknięte i mamy DSM,orto,teksturowany model 3D,a jak klikniemy czwartą to i DTM.Jeśli porównujemy takie produkty(a te wymienione do takich należą) do profesjonalnych fotogrametrycznych rozwiązań to ocena może być jedna.Proszę wziąć pod uwagę to,że algorytmy stosowane w popularnym oprogramowaniu to rozwiązania z zakresu wizji komputerowej wykorzystane do fotogrametrii z uwagi na cenę oprogramowania.Ja uważam,że UAV to świetna technologia do opracowań max 3-5km2.Dalej robią się schody.Nikt rozsądny nie będzie robił ortofotomapy województwa z 2kg quadkoptera.NMT dla małego obszaru wykonanie zgodnie ze sztuką zawsze będzie dokładniejsze z drona niż z samolotu.Decyduje skala zdjęć.To matematyka.A modele stereo to też nie magia-mnie uczyli tego na studiach już ponad dekadę temu gdy aparaty cyfrowe miały niewyobrażalną wtedy rozdzielczość 1Mpix.
  
tak teorię już znamy, powerpointy też proszę wklejać linki z ortofotomapami, które powstały na podstawie zdjęć z kilku dni nalotów - mogą być lasy, miasta czy inne lokalizacje. Było już wiele przykładów jak ŚDM, nadleśnictwa, gminy czy miasta. Nie widziałem żadnego opracowania, które by chociaż przyzwoicie wyglądało. Abstrahując od dokładności. Bajki o pracy na modelu stereo czy generowaniu wiarygodnego NMT z dronów to proszę opowiadać dzieciom na dobranoc bo szkoda czasu to czytać. To dobra technologia, żeby coś na szybko opracować dla małego obszaru ale kilka dni nalotów i tysiące sklejane w coś ortopodobnego to jak kłucie słonia szpilkami. Można go zabić tylko czy dobrze dobrano technologię w celu realizacji zamierzeń?
  
 2 
c.d. odp. Jeśli zaś chodzi o radiometrię,to w tym zakresie oczywiście nierozsądne byłoby twierdzić,że 2 dni opracowania ze zmiennymi warunkami pogodowymi (choćby zachmurzenie) są w stanie konkurować z kilkudziesięcioma minutami,gdzie można przyjąć,że warunki są niezmienne.Radiometria zdecydowanie na korzyść załogowej fotogrametrii! Moim zdaniem drony to doskonała szansa szczególnie dla małych firm.Poza kosztami utrzymania samolotu załogowego jest jeszcze kwestia zakupu profesjonalnych kamer fotogrametrycznych,systemów INS itd.Na profesjonalny samolot załogowy stać niewiele firm w Polsce.Na drona myślę,że w zasadzie każdą firmę geodezyjną.Moim zdaniem to technologie,które na rynku się uzupełniają. Prezentowane zastosowanie wymaga już dyskusji i zastanowienia się, która z nich jest lepsza z puntu widzenia zamawiającego. Zakładam, że bezzałogowiec został przez RDLP wybrany niebezpodstawnie.
    1 
 2 
c.d. odp. Przy czym,nie wykluczam,że biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju rynku,znalazła by się firma,która zrealizuje takie zlecenie.Jeżeli ma Pan doświadczenia w tym zakresie,na podstawie których stwierdza,że byłoby to tańsze rozwiązanie-nie podważam tej opinii.Geomertia opracowania bardzo zależy od wiedzy i doświadczenia osoby wykonującej to opracowanie.Niestety,pomimo pozornej łatwości opracowania (mam na myśli popularne oprogramowanie do opracowań z dronów) są to opracowania trudniejsze niż opracowania klasycznej fotogrametrii.Szczególnie na dużych obszarach,czy trudnych obiektach.To również oparte jest o moje doświadczenie w obu omawianych dziedzinach.Opracowanie wymaga dużo uwagi,ale fotogrametra doświadczony w opracowaniach niskopułapowych będzie w stanie uzyskać wyniki porównywalne,a nawet lepsze od tych jakie proponuje fotogrametria załogowa.Ale podkreślam duże znaczenie ma charakterystyka opracowywanego obiektu.
    1 
 2 
Odpowiadając na zadane pytanie oprę się na własnych doświadczeniach.14km2 to dużo i ilość zdjęć będzie rzeczywiście duża.Nieco ponad 2 lata temu wykonywałem nalot na obszarze 10km2.Piksel wynikowy 6cm.Nalot trwał 1 dzień - 10 misji każda nieco ponad 1km2.14km2 to 2 dni pracy dla jednej osoby dojazd,nocleg i wyżywienie.Kwestia marży zależna jest od podmiotu,który takie zadanie wykonuje.Ja jestem zdania,że drony wkrótce staną się podstawowym narzędziem geodety zatem można przyjąć,że kosztem będzie dniówka pracy geodety,koszty amortyzacja sprzętu.Oczywiście nie można powiedzieć,że dron lata za darmo.Ja jestem zdania,że może znacząco ułatwić pracę geodety,a teza taka stąd,że sam jestem geodetą i wykorzystuję tę technologie od kilku lat.Ale wracając do odpowiedzi.14km2 to dla załogowych samolotów jeszcze mało.Z moich rozmów z osobami pracującymi w firmach fotolotniczych wynika,że taki obszar mógłby być opracowany,ale niejako "przy okazji" co w zasadzie wyklucz opisanego opracowania.
    1 
 2 
porównanie 2 i jeszcze jedno pytanie czy jakość opracowania (geometria i radiometria) opracowania kilku tysięcy zdjęć wykonanych w ciągu kilku godzin czy kilkuset zdjęć wykonanych w ciągu kilkudziesięciu minut jest porównywalna? Panie Łukaszu, proszę o szczerość. Oczywiście pamiętam cały czas o ekonomi, moim zdaniem, jednak na korzyść, załogowców.
  
porównanie ok, 14 km2, pytanie do fachowca: Ile będzie kosztował nalot dronem 14 km2, jaki piksel i jaki czas? Cały czas budowana jest świadomość iż drony latają za darmo a samoloty załogowe kosztują dziesiątki tysięcy. Praktyka mówi iż już przy takiej wielkości obiektu załogowce są tańsze od dronów. Liczę na odpowiedź ...
  
 1 
grzyby, ocet i promy kosmiczne... Kilka zdań komentarza.Owszem można zastanawiać się nad zasadnością przeglądania 1400 zdjęć w stereo.Faktycznie to duży obszar, choć jeśli zestawimy to z bieganiem po lesie z GPS-mam wątpliwości co będzie szybsze i co da bardziej miarodajny wynik.Wykorzystanie samolotu do nalotu na 14km2 z kolei może nie być uzasadnione ekonomicznie.Wszystko zależy od tego, czego oczekuje klient i nie jest to wyważanie otwartych drzwi tylko zastosowanie nowych rozwiązań do dobrze znanych zadań.Kolejna rzecz to "idealne warunki".Są one niezbędne do wykonania opracowań precyzyjnych,gdzie rolę odgrywają pojedyncze centymetry.W omawianym przypadku mówimy o szacowaniu.Stereo daje dużo więcej informacji i nie wymaga wcale "idealnych warunków".Drony są modne rzeczywiście,co nie zmienia faktu,że dają duże możliwości w obszarze między geodezją, a fotogrametrią lotniczą.Opracowania z dronów też mogą być zrobione w profesjonalny sposób istotna jest wiedza i doświadczenie wykonawcy.
  
 3 
poprzednicy co a zakute łby
  
a ja słyszałam, że już z drona można grzyby obserwować, jak rosną. lecisz takim dronem i patrzysz, jak ci prawdziweczki rosną w ściółce. szkoda tylko, że jeszcze drony zalewy octowej nie robią do tych grzybków.
  
 1 
innowacyjność ? już w poprzedniej dekadzie straty w wiatrołomach liczone były na podstawie zdjęć lotniczych. Szybkie wykonanie bez względu na wiatr (który drona zdmuchnie), mała ilość zdjęć i profesjonalne opracowania.. wyważanie otwartych drzwi
  
 3 
do poprzednika obserwacja stereoskopowa na tak dużym obszarze na tych kilku czy kilkunastu tysiącach zdjęć z drona? Gdyby tak jeszcze były wykonanie w perfekcyjnych warunkach (kąty, oświetlenie, osnowa). Tak wiemy z prezentacji, że wszystko jest możliwe. Gorzej w praktyce. Drony modna sprawa. Pisze się o nich coraz większe bajki sprowadzając technologię na poziom promu kosmicznego... Fakt jest taki, że to płyta styroduru, części od Chińczyka kupione w sklepie modelarskim, aparat za tysiaka itd.
    1 
 6 
Obróbka zdjęć wcale nie zajmuje tak wiele czasu. Nie przesadzajmy, spacer i rzetelne szacowanie szkód na obszarze 14km2 z pewnością zajmie zdecydowanie więcej czasu. Wykorzystanie GPS na terenach leśnych to też raczej wątpliwe podejście. Oczywiście metod od dawna stosowanych w pracy leśników nie trzeba rewolucjonizować tylko dlatego, że są drony. Natomiast dlaczego nie wykorzystać tego jako narzędzia ułatwiającego pracę? Fotomozaiki dają wiele informacji takich, które są praktycznie nieosiągalne z perspektywy człowieka. Jeśli zdjęcia zrobione dobrze i dobrze wyrównane, można wykorzystać obserwację stereoskopową, a to znacząco podniosłoby jakość informacji pozyskanych z BSP. Problem w tym, że mało kto o tym wie i umie z tego skorzystać.
    3 
 5 
??? Nalot robi się szybko to fakt ale obróbka zdjęć i czyszczenie modelu to bardzo długi proces. Zamiast wyciągać GPS krokami by to pomierzyli i by było. Kto z tego zrobi jakieś analizy, w jakim programie, to ja się pytam kto?
    2 
 2 
to tylko marketing o dronach ;) z tego co widziałem na miejscu to leśnicy sporą część sprzątnęli, zabezpieczyli zanim udało się wykonać kompletne zdjęcia. Obszar szkód był dość jednolitą powierzchnią. Wystarczy przejść z GPS i mieć wynik w ciągu jednego dnia a szacowania i tak nikt nie zastąpi, można jedynie wspierać ten proces czy mieć fajny podkład pod mapę czy wizualizacje. Zdjęcia ładne, ale nie przesadzajmy z tą innowacyjnością. To tylko zdjęcia... Miejmy szacunek do szacunku brakarskiego. Darz Bór!
    1 
 4 



zobacz też:

Topolyst: nowość do obróbki danych z dronów

Należąca do GeoCue Group firma AirGon wypuściła aplikację Topolyst przeznaczoną do zaawansowanej...

AGH uruchamia studia podyplomowe o dronach

W roku akademickim 2016/2017 Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej...

Nowość o dronach

Nakładem Wydawnictwa „KaBe” ukazała się książka „Drony – teoria i praktyka”. Autorami publikacji są:...

22. Przystanek Woodstock na mapie cyfrowej

W tym roku firma Esri Polska opracowała interaktywną mapę terenu imprezy (Kostrzyn nad Odrą, 14-16 lipca)...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
tylko 0,2% powierzchni Polski leży na wysokości powyżej 1000 metrów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kasper Weigel (1880-1941)

Kasper  Weigel  (1880-1941)
Urodził się w 1880 roku we Lwowie. W 1898 roku ukończył tamtejsze gimnazjum i rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Wodnej Politechniki Lwowskiej. Po uzyskaniu dyplomu inżyniera (1903 r.) rozpoczął pracę w kolejnictwie (budowa tuneli na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
121
W literaturze chińskiej pojawiają się pierwsze wzmianki o zjawisku magnetyzmu.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama