Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-07-18| GIS, Mapy, Software

Dziesiątki nowości w QGIS 2.16

Nødebo – tak ochrzczono najnowsze wydanie popularnej otwartej aplikacji QGIS. Co nowego w niej znajdziemy?


Dziesiątki nowości w QGIS 2.16

Nazwa tej wersji wzięła się od duńskiej miejscowości, w której we wrześniu 2015 r. odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona temu programowi.

QGIS 2.16 nie jest tzw. wydaniem długoterminowym (LTR – Long Term Release) – jest nim za to poprzednia wersja 2.14. Tego typu produkty charakteryzują się tym, że poza drobnymi poprawkami przez rok nie są w nich wprowadzane większe zmiany. Wersje LTR przeznaczone są więc przede wszystkim dla większych podmiotów, które potrzebują stabilnego programu i nie chcą co kilka miesięcy instalować jego nowych wersji ani przeprowadzać wśród swoich pracowników kolejnych szkoleń z ich obsługi.

Jak zwykle lista zmian w nowej wersji QGIS-a jest bardzo długa. Udoskonalono np. powiększanie i pomniejszanie mapy – by to zrobić, wystarczy przytrzymać klawisz Ctrl i zaznaczyć kursorem interesujący nas fragment mapy. Program pozwala ponadto na zmianę powiększenia, ale bez zmiany skali mapy.

QGIS 2.16 wzbogacono również o rozbudowany edytor gradientów, dzięki któremu tworzenie nawet złożonych skal barwnych ma być znacznie łatwiejsze. Poprawiono także wybór koloru oraz dodano skróty klawiszowe usprawniające zaznaczanie i odznaczanie obiektów na mapie.

Nowością związaną z symbolizacją jest m.in. narzędzie do przekształcania obiektów liniowych do postaci strzałek. Możliwości wizualizacji danych zwiększa ponadto nowa opcja „filled marker” – pozwala ona np. na stworzenie sygnatury z wypełnieniem gradientowym. Równocześnie bibliotekę prostych symboli rozbudowano o kilka nowych kształtów (półkole, 1/3 czy 1/4 koła). Użytkownicy zyskali również opcję wizualizacji obiektów bez użycia żadnego symbolu. Jest ona przydatna, np. gdy chcemy wyświetlić wyłącznie etykiety. Z kolei jeśli jako symbolu używamy czcionki, od teraz możemy zdefiniować również jej obrys. Kolejna nowość to Style Dock – narzędzie, które pozwala na podgląd „na żywo” zmian wprowadzanych w stylu warstwy.

W module wydruku mapy znajdziemy nowe narzędzia do rysowania poligonów oraz polilini. Od nowej wersji pozwala on również wprowadzać względne adresy URL. Ułatwiono ponadto wykorzystanie HTML-a przy tworzeniu etykiet. Istotną zmianą jest automatyczne generowanie pliku wydruku z georeferencją, o ile pozwala na to format danych (np. TIFF czy PDF).

Nowe wydanie QGIS-a umożliwia również dynamiczne generowanie cieniowania na podstawie numerycznego modelu terenu (fot. poniżej). Istotne udoskonalenia znajdziemy także w narzędziach do: digitalizacji, etykietowania czy pracy na tabelach atrybutów. Jak w każdym wydaniu, zmiany objęły także obsługiwane formaty danych. I tak, QGIS 2.16 pozwala np. na kopiowanie i wklejanie obiektów GeoJSON oraz pracę na obserwacjach GLONASS. W programie poprawiono ponadto obsługę plików DXF oraz sieciowych usług pobierania WFS. Aplikację można również podłączyć pod usługi ArcGIS REST – ArcGIS Feature oraz ArcGIS Map, będące w świecie Esri odpowiednikami odpowiednio serwisów WFS i WMS. Co więcej, QGIS 2.16 pozwala tworzyć warstwy w otwartym standardzie GeoPackage, który ma zastąpić popularny format shapefile.

Dodajmy, że wśród sponsorów QGIS 2.16 znalazły się trzy polskie podmioty: QGIS Polska oraz firmy GEPOL z Poznania i GIS-Support z Lublina.

Pełna lista zmian w QGIS 2.16

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama