Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-01-21| GIS, Software

Kiedy będzie QGIS 3.0?

Popularne darmowe i otwarte GIS-owe oprogramowanie QGIS już od ponad dwóch lat rozwijane jest w serii 2.x. Czy planowana jest duża zmiana i przejście do wersji 3.0? Twórcy programu uchylili niedawno rąbka tajemnicy.


Kiedy będzie QGIS 3.0?

Jak wyjaśniają na blogu poświęconym temu projektowi, zgodnie z zasadami wersjonowania przejście do wydania 3.0 oznacza bardzo poważną decyzję, przede wszystkim wiąże się ze znaczną ingerencją w API. Od czasu do czasu taki krok jest konieczny, choćby po to, by dostosować program do postępu technologicznego. Dla twórców aplikacji oznacza to jednak mnóstwo pracy i konieczność pozyskania dodatkowych pieniędzy, a dla użytkowników QGIS-a – m.in. utratę kompatybilności tego oprogramowania z wieloma wtyczkami.

Jak wynika z wpisu na blogu QGIS, twórcy oprogramowania coraz bardziej dojrzewają do rozpoczęcia prac nad wersją 3.0. Wśród argumentów przemawiających za tym krokiem wymieniają m.in. fakt, że z biegiem czasu niektóre decyzje dotyczące architektury programu okazały się nietrafione. Modyfikacja tych elementów wymagałaby jednak wspomnianej ingerencji w API. Poza tym twórcy QGIS-a uważają za konieczne oparcie tej aplikacji na nowszych bibliotekach programistycznych (Qt5 i PyQt5) oraz języku programowania Python w wersji 3.0 (w miejsce obecnej 2.7).

Kiedy więc możliwa jest premiera QGIS 3.0? Twórcy programu nie chcą podawać konkretnych terminów, bo praca nad tym wydaniem jest uzależniona m.in. od pozyskania środków finansowych na ten cel. Według jednej z propozycji zgodnie z dotychczasowym porządkiem pod koniec lutego br. ukaże się wersja 2.14, a po kolejnych 4 miesiącach – 2.16. Następnie skupiono by się nad wydaniem 3.0, które ukazało by się po 8 miesiącach, a więc za nieco ponad rok

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS