Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-29| GIS, Mapy, Software

Dziesiątki nowości w QGIS 2.12

Z internetu można już pobrać najnowszą wersję QGIS – jednej z najpopularniejszych otwartych i bezpłatnych aplikacji GIS-owych. W wydaniu 2.12 „Lyon” nie tylko naprawiono różne błędy, ale również dodano wiele nowych narzędzi.


Dziesiątki nowości w QGIS 2.12

Wśród ważniejszych zmian autorzy oprogramowania wymieniają warunkowe formatowanie tabeli atrybutów. Funkcja pozwala np. pokolorować komórki w tabeli na określony kolor, gdy zapisana w nich wartość przekroczy zadany próg. Nowy QGIS umożliwia ponadto tworzenie reguł dla etykiet. Dzięki temu można na przykład uzależnić wielkość czcionki użytej dla nazwy kraju od jego powierzchni.

Twórcy QGIS-a zwracają również uwagę na udoskonalone narzędzia do digitalizacji, które teraz pozwalają na wprowadzanie krzywych i łuków. By było to możliwe, należy jednak używać formatów obsługujących tego typu dane. Ciekawostką jest wprowadzenie „skórek”, czyli różnych styli graficznego interfejsu użytkownika. Na razie standardowo dostępne są dwie – domyślna oraz nocna (rys. poniżej).

Przydatną nowością jest ponadto wtyczka Geometry Checker, która wyszukuje na warstwach wektorowych różne typy błędów i – gdy to możliwie – automatycznie je poprawia. Plugin należy uruchomić ręcznie, wchodząc do managera wtyczek.

To tylko wybrane nowości w QGIS 2.12. Program oferuje ponadto nowe i udoskonalone narzędzia do autentykacji, wizualizacji, analizy i zarządzania danymi, etykietowania, tworzenia wydruków map oraz programowania. Pełna lista zmian dostępna jest na stronie projektu.

Dodajmy, że prace nad QGIS 2.12 były wspierane przez polskie podmioty. Srebrnym sponsorem tego wydania była Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a brązowymi – QGIS Poland, GIS-Support oraz Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS