wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-01-14| GNSS, Geodezja, GIS, Sprzęt, Software

Czy QGIS sprawdzi się w pomiarach GPS w terenie?

Jeżeli zależy nam na oszczędnościach przy wyborze oprogramowania pomiarowego, prędzej czy później zainteresujemy się QGIS-em dla Windows. W zastosowaniach desktopowych jego możliwości są powszechnie znane. Na co jednak pozwoli nam on w pracach terenowych? Czy wspomoże np. pomiary satelitarne?


Czy QGIS sprawdzi się w pomiarach GPS w terenie?

Krakowska firma NaviGate poddała testom możliwości pomiarowe najnowszej wersji QGIS-a (2.12.2 Lyon) z wtyczką GPS Tracker dla QGIS 2.x. W testach wykorzystano zewnętrzny odbiornik GNSS typu smart antenna, tj. Spectra Precision MobileMapper 300 (pozwalający na zapis pozycji z dokładnością do 1 cm). Zastosowanie wtyczki GPS Tracker umożliwia odczyt współrzędnych w czasie rzeczywistym, rejestrację punktów, linii i poligonów (w formacie SHP) oraz zapisywanie danych do tabeli atrybutów, wykonywanie wcięcia liniowego w przód oraz wyświetlanie aktualnej informacji o jakości pomiarów.

Spostrzeżenia po testach są następujące: połączenie zewnętrznego odbiornika GNSS z QGIS-em przebiega bezproblemowo, zapis pozycji przez wtyczkę w QGIS – również. Dopracować można jednak zapis danych do tabeli atrybutów. Niestety, nie zapiszemy w niej automatycznie informacji o jakości pomiarów (wartość PDOP, VRMS, HRMS, wysokość, liczba używanych satelitów itp.). Mocno ograniczona jest także możliwość ustawienia parametrów jakości pomiaru.

Podsumowując, do prowadzenia podstawowych pomiarów GIS-GNSS aplikację QGIS z wtyczką GPS Tracker można uznać za wystarczającą. Jeżeli jednak zależy nam na bardziej rozbudowanej funkcjonalności, kontroli jakości pomiarów oraz możliwości definiowania tabeli atrybutów, będziemy musieli poszukać odpowiedniego programu wśród aplikacji komercyjnych.

Więcej porad dotyczących pomiarów GNSS w QGIS można znaleźć w dziale Porad technicznych na stronie NaviGate.

Źródło: NaviGate


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS