wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-01-14| GNSS, Geodezja, GIS, Sprzęt, Software

Czy QGIS sprawdzi się w pomiarach GPS w terenie?

Jeżeli zależy nam na oszczędnościach przy wyborze oprogramowania pomiarowego, prędzej czy później zainteresujemy się QGIS-em dla Windows. W zastosowaniach desktopowych jego możliwości są powszechnie znane. Na co jednak pozwoli nam on w pracach terenowych? Czy wspomoże np. pomiary satelitarne?


Czy QGIS sprawdzi się w pomiarach GPS w terenie?

Krakowska firma NaviGate poddała testom możliwości pomiarowe najnowszej wersji QGIS-a (2.12.2 Lyon) z wtyczką GPS Tracker dla QGIS 2.x. W testach wykorzystano zewnętrzny odbiornik GNSS typu smart antenna, tj. Spectra Precision MobileMapper 300 (pozwalający na zapis pozycji z dokładnością do 1 cm). Zastosowanie wtyczki GPS Tracker umożliwia odczyt współrzędnych w czasie rzeczywistym, rejestrację punktów, linii i poligonów (w formacie SHP) oraz zapisywanie danych do tabeli atrybutów, wykonywanie wcięcia liniowego w przód oraz wyświetlanie aktualnej informacji o jakości pomiarów.

Spostrzeżenia po testach są następujące: połączenie zewnętrznego odbiornika GNSS z QGIS-em przebiega bezproblemowo, zapis pozycji przez wtyczkę w QGIS – również. Dopracować można jednak zapis danych do tabeli atrybutów. Niestety, nie zapiszemy w niej automatycznie informacji o jakości pomiarów (wartość PDOP, VRMS, HRMS, wysokość, liczba używanych satelitów itp.). Mocno ograniczona jest także możliwość ustawienia parametrów jakości pomiaru.

Podsumowując, do prowadzenia podstawowych pomiarów GIS-GNSS aplikację QGIS z wtyczką GPS Tracker można uznać za wystarczającą. Jeżeli jednak zależy nam na bardziej rozbudowanej funkcjonalności, kontroli jakości pomiarów oraz możliwości definiowania tabeli atrybutów, będziemy musieli poszukać odpowiedniego programu wśród aplikacji komercyjnych.

Więcej porad dotyczących pomiarów GNSS w QGIS można znaleźć w dziale Porad technicznych na stronie NaviGate.

Źródło: NaviGate


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Do Kierofca Bąbofca ...kłamać? a czy Fieldgenius i Survce to nie są programy napisane z myślą o pomiarach geodezyjnych? Polecam odwiedzić stronę producenta programu Survce: http://www.carlsonsw.com/support/information-reque st-form/ Znajdzie Pan/Pani tam informacje, że wersja demo umożliwia zapis 15 punktów i działa przez 30 dni.
 3 
odpowiedz zgłoś
Do QGIS fan... Rozumiem zachęcać, ale kłamać przy tym - wstyd. Co więcej świadczy to o nieznajomości tematu i ignorancji. Jak nie ma Pan/ Pani pojęcia o czym mówi, to lepiej niech się Pan/Pani nie wypowiada. A że jest wtyczka - OK, tylko bądźmy przy tym profesjonalistami.
 2 
odpowiedz zgłoś
Nie prawda Wersje demo FG i SCE nie są ograniczone czasowo, a jedynie co do ilości zapisanych punktów, a ich możliwości w porównaniu do wtyczki QGISa to niebo a ziemia.
 1 
odpowiedz zgłoś
GIS czy geodezja? Fieldgenius i Survce to programy do pomiarów geodezyjnych. Wersje demo są ograniczone czasowo i pozwalają jedynie na zapis niewielkiej ilości punktów. Za wersje pełne trzeba płacić. QGIS jak sama nazwa wskazuje jest oprogramowaniem dla GIS. Jeżeli ktoś pracuje w QGIS to jaki jest sens instalowania dodatkowego programu i przenoszenia danych skoro jest dostępna wtyczka do pomiarów umożliwiająca naniesienie wyników bezpośrednio na projekt w QGIS?
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
. A może ktoś poleci darmową apke na androida, która pokazuje naszą pozycje i do której można wrzucić plik shp/dgn/dxf?
odpowiedz zgłoś
"Jeżeli zależy nam na oszczędnościach przy wyborze oprogramowania pomiarowego" to ściągnijmy sobie wersję demo popularnego FieldGenius lub SurvCe, zainstalujmy na dowolnym kontrolerze i "do prowadzenia podstawowych pomiarów" (...) "można uznać za wystarczającą".
odpowiedz zgłoś
trochę jak dla mnie nie bardzo się zachowujecie że nie napisaliście kto jest autorem tej wtyczki i dla kogo powstała.Ale widać po raz kolejny będzie trzeba będzie troszkę pomóc ludziom dając im za darmo to co musieliby od was kupić - taka wtyczka to za małe konfitury żeby ktoś coś przemyślał więc będzie to coś innego :):) Też pozdrawiam. Serdecznie.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Jak zaznaczyliśmy, wtyczka umożliwia wyświetlanie parametrów jakościowych, jednak nie umożliwia ich zapisywania do tabeli atrybutów. Parametry jakościowe można zobaczyć na pierwszej zakładce w tej wtyczce. Cytowana przez Pana instrukcja o tym właśnie mówi. Z naszych testów wynika, że do podstawowych zastosowań QGIS GPS Tracker jest wystarczający, o czym więcej napisaliśmy w naszych Poradach technicznych (ostatni link w newsie). Pozdrawiamy i zachęcamy do testowania wtyczki z MobileMapper 300 :)
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
no tak firma smallgis partner ESRI która całkiem przypadkiem znajduje się pod tym samym adresem i która dystrybuuje płatne aplikacje napisała recenzję darmowego oprogramowania z której wynika że trzeba kupić płatne. Nie można zobaczyć parametrów dokładnościowych - to dziwne bo w instrukcji na stronie 4 jest napisane że można. http://www.gis-support.pl/wp-content/uploads/GPS-T racker-2-instrukcja-obslugi.pdf - może trzeba przeczytać instrukcje obsługi a nie "testować" żeby wyszło jak nam pasuje ?
 5 
 8 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS