|2016-03-01|
GIS
Premiera QGIS 2.14 Essen
Z internetu można już pobrać najnowszą wersję popularnej otwartej aplikacji QGIS. Jak zwykle, lista poprawek i nowych funkcji w programie jest długa.
QGIS 2.14 Essen jest tzw. wersją LTR, czyli Long Term Release . Tego typu wydania charakteryzują się tym, że poza drobnymi poprawkami przez rok nie są w nich wprowadzane większe zmiany. Wersje LTR przeznaczone są więc przede wszystkim dla większych podmiotów, które potrzebują stabilnego programu i nie chcą co kilka miesięcy instalować jego nowych wersji ani przeprowadzać wśród swoich pracowników kolejnych szkoleń z ich obsługi.
Jeśli chodzi o ogólne zmiany w aplikacji, to zgodnie z zapewnieniami twórców wybrane funkcje QGIS-a powinny teraz chodzić wyraźnie szybciej, szczególnie w przypadku pracy na dużych zbiorach danych. Aplikacja potrzebuje ponadto znacznie mniej pamięci do otwarcia dużych wektorowych warstw.
Jednym z istotniejszych nowych narzędzi jest Trace digitising tool . To zaawansowana funkcja do digitalizacji obiektów z wykorzystaniem obiektów znajdujących się na innej warstwie. Funkcję tę można wykorzystać np. do tworzenia poligonów, bazując na danych o sieci drogowej. Jak zapewniają twórcy narzędzia, jest ono bardzo szybkie i proste w obsłudze.
VIDEO
Sporo zmian zaszło w etykietowaniu. QGIS 2.14. oferuje np. kartograficzny tryb etykietowania punktów. Polega to na nakładaniu etykiet zgodnie z określonym w literaturze priorytetem pozycji – jeśli nie wystąpią konflikty z innymi etykietami, program umieści je powyżej punktu po prawej stronie, a następne preferowane pozycje to: u góry po lewej, na dole po prawej itd. Ważna zmianą jest także to, że od teraz QGIS jako „przeszkodę” w renderowaniu etykiety traktuje nie sam obiekt punktowy, ale jego sygnaturę. Oznacza to po prostu, że aplikacja nie umieści już etykiet na sygnaturze.
Jeśli chodzi o wizualizację danych, ciekawą nowością jest generowanie symboli 2,5D, co jest przydatne np. do atrakcyjnej prezentacji warstwy budynków. Wprawdzie nowe narzędzie korzysta z funkcji istniejących już w QGIS, to jednak pozwala tworzyć tego typu prezentacje znacznie szybciej i łatwiej.
Ważna zmiana zaszła w aplikacji QGIS Server. Od teraz umożliwia ona łatwą publikację serwisów sieciowych WMS zgodnych ze specyfikacją INSPIRE.
Pozostałe zmiany w QGIS 2.14 Essen to m.in.: • dodatkowe statystki dostępne w narzędziu do łączenia atrybutów, • zunifikowana obsługa miar odległości i powierzchni, • rozszerzona obsługa krzywych, • lepsza obsługa danych o czasie, • dodanie nowych wektorowych i rastrowych rozszerzeń do listy wyboru otwieranego pliku, • powiększanie mapy do obiektu za pomocą prawego kliknięcia w tabeli atrybutów, • możliwość większej kontroli użytkownika nad pozycją takich elementów, jak podziałka czy strzałka północy, • wprowadzenie kilkunastu dodatkowych wyrażeń pozwalających tworzyć nowe funkcje, • możliwość definiowania zmiennej grubości obiektów liniowych, • dodanie przycisku pozwalającego odświeżyć tabelę atrybutów.
Dodajmy, że srebrnym sponsorem QGIS 2.14 jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a brązowym – QGIS Polska oraz firma GIS-Support.
JK