wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-01| GIS

Premiera QGIS 2.14 Essen

Z internetu można już pobrać najnowszą wersję popularnej otwartej aplikacji QGIS. Jak zwykle, lista poprawek i nowych funkcji w programie jest długa.


Premiera QGIS 2.14 Essen

QGIS 2.14 Essen jest tzw. wersją LTR, czyli Long Term Release. Tego typu wydania charakteryzują się tym, że poza drobnymi poprawkami przez rok nie są w nich wprowadzane większe zmiany. Wersje LTR przeznaczone są więc przede wszystkim dla większych podmiotów, które potrzebują stabilnego programu i nie chcą co kilka miesięcy instalować jego nowych wersji ani przeprowadzać wśród swoich pracowników kolejnych szkoleń z ich obsługi.

Jeśli chodzi o ogólne zmiany w aplikacji, to zgodnie z zapewnieniami twórców wybrane funkcje QGIS-a powinny teraz chodzić wyraźnie szybciej, szczególnie w przypadku pracy na dużych zbiorach danych. Aplikacja potrzebuje ponadto znacznie mniej pamięci do otwarcia dużych wektorowych warstw.

Jednym z istotniejszych nowych narzędzi jest Trace digitising tool. To zaawansowana funkcja do digitalizacji obiektów z wykorzystaniem obiektów znajdujących się na innej warstwie. Funkcję tę można wykorzystać np. do tworzenia poligonów, bazując na danych o sieci drogowej. Jak zapewniają twórcy narzędzia, jest ono bardzo szybkie i proste w obsłudze.

Sporo zmian zaszło w etykietowaniu. QGIS 2.14. oferuje np. kartograficzny tryb etykietowania punktów. Polega to na nakładaniu etykiet zgodnie z określonym w literaturze priorytetem pozycji – jeśli nie wystąpią konflikty z innymi etykietami, program umieści je powyżej punktu po prawej stronie, a następne preferowane pozycje to: u góry po lewej, na dole po prawej itd. Ważna zmianą jest także to, że od teraz QGIS jako „przeszkodę” w renderowaniu etykiety traktuje nie sam obiekt punktowy, ale jego sygnaturę. Oznacza to po prostu, że aplikacja nie umieści już etykiet na sygnaturze.

Jeśli chodzi o wizualizację danych, ciekawą nowością jest generowanie symboli 2,5D, co jest przydatne np. do atrakcyjnej prezentacji warstwy budynków. Wprawdzie nowe narzędzie korzysta z funkcji istniejących już w QGIS, to jednak pozwala tworzyć tego typu prezentacje znacznie szybciej i łatwiej.

Ważna zmiana zaszła w aplikacji QGIS Server. Od teraz umożliwia ona łatwą publikację serwisów sieciowych WMS zgodnych ze specyfikacją INSPIRE.

Pozostałe zmiany w QGIS 2.14 Essen to m.in.:
• dodatkowe statystki dostępne w narzędziu do łączenia atrybutów,
• zunifikowana obsługa miar odległości i powierzchni,
• rozszerzona obsługa krzywych,
• lepsza obsługa danych o czasie,
• dodanie nowych wektorowych i rastrowych rozszerzeń do listy wyboru otwieranego pliku,
• powiększanie mapy do obiektu za pomocą prawego kliknięcia w tabeli atrybutów,
• możliwość większej kontroli użytkownika nad pozycją takich elementów, jak podziałka czy strzałka północy,
• wprowadzenie kilkunastu dodatkowych wyrażeń pozwalających tworzyć nowe funkcje,
• możliwość definiowania zmiennej grubości obiektów liniowych,
• dodanie przycisku pozwalającego odświeżyć tabelę atrybutów.

Dodajmy, że srebrnym sponsorem QGIS 2.14 jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a brązowym – QGIS Polska oraz firma GIS-Support.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS