Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-03-01| GIS

Premiera QGIS 2.14 Essen

Z internetu można już pobrać najnowszą wersję popularnej otwartej aplikacji QGIS. Jak zwykle, lista poprawek i nowych funkcji w programie jest długa.


Premiera QGIS 2.14 Essen

QGIS 2.14 Essen jest tzw. wersją LTR, czyli Long Term Release. Tego typu wydania charakteryzują się tym, że poza drobnymi poprawkami przez rok nie są w nich wprowadzane większe zmiany. Wersje LTR przeznaczone są więc przede wszystkim dla większych podmiotów, które potrzebują stabilnego programu i nie chcą co kilka miesięcy instalować jego nowych wersji ani przeprowadzać wśród swoich pracowników kolejnych szkoleń z ich obsługi.

Jeśli chodzi o ogólne zmiany w aplikacji, to zgodnie z zapewnieniami twórców wybrane funkcje QGIS-a powinny teraz chodzić wyraźnie szybciej, szczególnie w przypadku pracy na dużych zbiorach danych. Aplikacja potrzebuje ponadto znacznie mniej pamięci do otwarcia dużych wektorowych warstw.

Jednym z istotniejszych nowych narzędzi jest Trace digitising tool. To zaawansowana funkcja do digitalizacji obiektów z wykorzystaniem obiektów znajdujących się na innej warstwie. Funkcję tę można wykorzystać np. do tworzenia poligonów, bazując na danych o sieci drogowej. Jak zapewniają twórcy narzędzia, jest ono bardzo szybkie i proste w obsłudze.

Sporo zmian zaszło w etykietowaniu. QGIS 2.14. oferuje np. kartograficzny tryb etykietowania punktów. Polega to na nakładaniu etykiet zgodnie z określonym w literaturze priorytetem pozycji – jeśli nie wystąpią konflikty z innymi etykietami, program umieści je powyżej punktu po prawej stronie, a następne preferowane pozycje to: u góry po lewej, na dole po prawej itd. Ważna zmianą jest także to, że od teraz QGIS jako „przeszkodę” w renderowaniu etykiety traktuje nie sam obiekt punktowy, ale jego sygnaturę. Oznacza to po prostu, że aplikacja nie umieści już etykiet na sygnaturze.

Jeśli chodzi o wizualizację danych, ciekawą nowością jest generowanie symboli 2,5D, co jest przydatne np. do atrakcyjnej prezentacji warstwy budynków. Wprawdzie nowe narzędzie korzysta z funkcji istniejących już w QGIS, to jednak pozwala tworzyć tego typu prezentacje znacznie szybciej i łatwiej.

Ważna zmiana zaszła w aplikacji QGIS Server. Od teraz umożliwia ona łatwą publikację serwisów sieciowych WMS zgodnych ze specyfikacją INSPIRE.

Pozostałe zmiany w QGIS 2.14 Essen to m.in.:
• dodatkowe statystki dostępne w narzędziu do łączenia atrybutów,
• zunifikowana obsługa miar odległości i powierzchni,
• rozszerzona obsługa krzywych,
• lepsza obsługa danych o czasie,
• dodanie nowych wektorowych i rastrowych rozszerzeń do listy wyboru otwieranego pliku,
• powiększanie mapy do obiektu za pomocą prawego kliknięcia w tabeli atrybutów,
• możliwość większej kontroli użytkownika nad pozycją takich elementów, jak podziałka czy strzałka północy,
• wprowadzenie kilkunastu dodatkowych wyrażeń pozwalających tworzyć nowe funkcje,
• możliwość definiowania zmiennej grubości obiektów liniowych,
• dodanie przycisku pozwalającego odświeżyć tabelę atrybutów.

Dodajmy, że srebrnym sponsorem QGIS 2.14 jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a brązowym – QGIS Polska oraz firma GIS-Support.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama