wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-31| GIS, Software, Imprezy

W międzynarodowym gronie debatowano o przyszłości QGIS-a

Jak różne instytucje z całego świata wykorzystują popularne otwarte oprogramowanie QGIS? W jakim kierunku należy rozwijać tę aplikację? Jak finansować ten projekt? Między innymi o tym dyskutowano na II Międzynarodowej konferencji użytkowników QGIS, która odbyła się 26 maja w Gironie (Hiszpania).


W międzynarodowym gronie debatowano o przyszłości QGIS-a <br />
fot. Timlinux
fot. Timlinux

Organizatorem i gospodarzem spotkanie był Universitat de Girona, Servei de Sistemas d’Informatico Geografica i Teledeteccio. Było to dość duże wydarzenie, ponieważ zostało połączone z „10 dniami wolnego GIS-u” (10as Jornadas SIG libre) oraz z hackfestem programistów QGIS. W niesamowitym kampusie uniwersytetu, który mieści się w dawnym klasztorze dominikanów z XIV w., udało się zebrać pokaźną grupę użytkowników i programistów z wielu krajów, dzięki czemu zarówno prezentacje, jak i rozmowy w kuluarach były bardzo ciekawe.

W dniu poprzedzającym konferencję organizatorzy przygotowali serię warsztatów z różnego rodzaju otwartego oprogramowania GIS, wycieczkę po Gironie z lokalnym przewodnikiem oraz „social dinner” na otwartym powietrzu, przy tradycyjnym tapas i winie.

Wystąpienia odbywały się w dość niecodziennym miejscu, ponieważ uniwersytecka Aula Magna znajduje się w dawnym przyklasztornym kościele, co zapewniało dobre nagłośnienie i przyjemny chłód. Pełna lista prezentacji, zdjęć oraz materiałów wideo jest powoli tworzona przez organizatorów, jednak większość udostępniono już stronie konferencji. Z ciekawszych warto wymienić wystąpienie Tima Suttona z firmy Kartoza oraz przewodniczącego komitetu sterującego Fundacji QGIS. Przedstawił on główne osiągnięcia i cele projektu QGIS na najbliższy rok. Podkreślił on m.in., że:
• QGIS ma już 14 lat;
• w projekcie aktywnie działa ponad 100 deweloperów;
• największym wyzwaniem jest obecnie przepisanie QGIS-a na nowsze wersje podstawowych bibliotek (Ptyhon 3 oraz Qt5);
• budżet Fundacji to jedynie 69 tysięcy euro (przeznaczane na serwery oraz zlecanie prac programistycznych);
• liczba pobrań QGIS w wersji 2.8 (od lutego 2015 r.) to aż blisko 680 tys.; dotyczy to jedynie wersji standalone na system Windows;
• Polska pozytywnie wyróżnia się na mapie sponsorów QGIS (zarówno pod względem kwot, jak i liczby instytucji).

Interesującą prezentację wygłosił również Pete Wells z Lutra Consulting oraz QGIS core developer. Opowiedział o projekcie migracji systemu GIS w Newcastle z oprogramowania własnościowego na otwarte. Przytoczył powody tej decyzji (chęć redukcji kosztów, zwiększenie elastyczności), przedstawił proces planowania i pilotażu, napotkane problemy i osiągnięte korzyści. Migracje systemów są obecnie dość gorącym tematem w Europie Zachodniej. Tamtejsza administracja publiczna zaczyna dostrzegać ogrom kosztów, jakie ponosi na utrzymanie oprogramowania i poszukuje oszczędności. Ponadto wraz ze wzrostem świadomości użytkowników pojawiają się nowe potrzeby, które nie zawsze mogą być zaspokojone przez dostawców oprogramowania własnościowego w akceptowalnym budżecie.

Ciekawe były ponadto prezentacje Karla-Magnusa Jonssona z Urzędu Gminy Kristianstadt (Szwecja) oraz Bo Victora Thomsena z Urzędu Gminy Frederiksund (Dania) na temat swoich gminnych systemów, które są tworzone bądź już działają na bazie otwartego oprogramowanie. Podzielili się oni swoimi sukcesami i porażkami.

Sporo uwagi poświęcono nauczaniu QGIS na uniwersytetach. Polecam prezentację Yeleny Ogneva-Himmelberger (Clark University) wszystkim tym, którzy uczą wykorzystania tego programu. Uzupełnieniem było wystąpienia Juliany Neumann z Baugewerbliche Berufsschule Zürich/Jäckli Geologie.

Oprócz tego na konferencji było dużo referatów stricte programistycznych lub prezentacji produktów, które zostały wytworzone na bazie środowiska QGIS.

Po wystąpieniach odbyło się „Town Hall meeting”, podczas którego programiści i użytkownicy swobodnie dyskutowali o różnych kwestiach, głównie o:
• wadach i zaletach przeprojektowania interfejsu użytkownika (UI),
• obawach związanych z wersją 3.0 oraz migracją na Python 3.0 oraz Qt 5,
• kwestiach formalnych związanych z zarejestrowaniem fundacji oraz sposobami podejmowania decyzji w gronie zarządu/komitetu sterującego.

Formalizująca się Fundacja QGIS ma działać podobnie do fundacji Mozilla, czyli jako fundacja non-profit, utrzymująca się z finansowania od sponsorów oraz darowizn użytkowników, zatrudniająca własnych programistów. Ma to rozwiązać główny problem oprogramowania open source, rozwijanego tylko przez wolontariuszy lub na zlecenie firm i instytucji (finansujących określone funkcjonalności), co przekłada się na „nierówny” rozwój kodu (programiści wolą zajmować się rozwojem funkcjonalności, niż pisaniem testów i dokumentacji). Obecnie części, których nikt nie chce rozwijać, są zlecane i opłacane przez Fundację, co czasem koliduje z innymi projektami w firmach core developerów. Etatowi programiści fundacji mają rozwiązać ten problem.

Michał Drożdż (GIS Support Sp. z o.o.)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS