Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-03| GIS

Wykorzystanie GIS do zarządzania siecią wod-kan w Zakładzie komunalnym w Halinowie

Zakład komunalny w Halinowie wdrożył nowoczesne rozwiązanie do zarządzania przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym GEOSECMA Wod-Kan bazujące na systemie informacji przestrzennej ArcGIS. Żmudna praca z wielkoformatowymi arkuszami została zastąpiona przez system komputerowy, przez co wszystkie operacje są wykonywane szybciej i efektywniej. Zmiana podyktowana była szybkim rozwojem podwarszawskiej gminy, który wymusił na zakładzie inwestycje w infrastrukturę i rozwiązania informatyczne.


Wykorzystanie GIS do zarządzania siecią wod-kan w Zakładzie komunalnym w Halinowie
Zakład tonie w papierach
Przed rokiem 2008 zakład nie posiadał własnej zintegrowanej bazy danych wybudowanych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Dane o eksploatowanych sieciach pochodziły z projektów i inwentaryzacji powykonawczych przekazywanych przez wykonawców z map dostarczanych przez przyszłych odbiorców oraz informacji od pracowników Zakładu.

W 2008 roku Zakład Komunalny w Halinowie zakupił 116 papierowych arkuszy mapy zasadniczej z naniesioną infrastrukturą wodociągową, kanalizacyjną, gazową, energetyczną oraz telekomunikacyjną. Mapy służyły m.in. do wydawania warunków technicznych projektowania i wykonania przyłączy oraz sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. – Z uwagi na wielkoformatowy charakter arkuszy praca z nimi była bardzo utrudniona, trzeba je było rozkładać na podłodze. Problemem było także znalezienie konkretnego numeru działki, co wiązało się z koniecznością przeglądania kilku map – komentuje dyrektor zakładu komunalnego w Halinowie Małgorzata Komuda-Ołowska. Gmina rozwijała się dynamicznie, a mapy z każdą nowo wybudowaną siecią lub przyłączem stawały się coraz mniej aktualne. Z tego powodu dyrekcja Zakładu podjęła decyzję o wdrożeniu systemu do zarządzania siecią wodociągową i kanalizacyjną GEOSECMA.

Pierwszy krok w kierunku cyfrowej mapy
W 2009 roku Zakład Komunalny w Halinowie zakupił system GEOSECMA do zarządzania siecią wodociągową i kanalizacyjną. Istniejące arkusze map zostały zeskanowane i stanowiły bazę do rysowania. Priorytetem było wprowadzenie wszystkich sieci oraz przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych znajdujących się na mapach papierowych oraz wybudowanych od 2008 roku. Dane wprowadzonych obiektów obejmowały:
• średnice przewodów,
• rzędne studni,
• a w przypadku przyłączy – również imię i nazwisko odbiorcy.

Ten etap trwał mniej więcej pół roku. Po wprowadzeniu danych z map rozpoczęto bieżące ewidencjonowanie dostarczanych inwentaryzacji powykonawczych sieci oraz przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych. Wielkoformatowe mapy zostały schowane do szafy. W 2011 roku zakład zdecydował się na instalację aplikacji GEOSECMA WWW, umożliwiającą przeglądanie sieci oraz przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych z wykorzystaniem przeglądarki internetowej na dowolnym urządzeniu mobilnym. Aplikacja ta znacząco ułatwiła pracę w terenie. Dotychczas pracownicy terenowi mieli dostęp do danych tylko w siedzibie Zakładu.

Krok drugi: GEOSECMA for ArcGIS
Od kwietnia 2013 roku zakład jest użytkownikiem systemu GEOSECMA for ArcGIS. Przejście na wersję programu pracującą na platformie ArcMap było kolejnym dużym krokiem usprawniającym zarządzanie sieciami wodociągowymi i kanalizacyjnymi gminy Halinów. Wszystkie dane z poprzedniej wersji programu zostały przeniesione do nowego oprogramowania. Wprowadzanie danych stało się łatwiejsze i przyjemniejsze. Takie operacje jak automatyczne dowiązywanie do zaznaczonego punktu czy rysowanie nowych odcinków sieci bez konieczności wcześniejszego rysowania wszystkich punktów załamania sieci skróciły czas opracowania przyłącza kanalizacyjnego z 2 studzienkami rewizyjnymi z 3 do 1 min.

W GEOSECMA for ArcGIS wprowadza się bogatszy zestaw danych, które pomagają w:
• wydawaniu warunków technicznych przyłączenia,
• budowy sieci i przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych,
• lokalizowaniu awarii i punktów problemowych,
• inwentaryzowaniu hydrantów, zasuw sieciowych czy studzienek kanalizacyjnych.

Obecnie każdemu hydrantowi i studzience kanalizacyjnej nadaje się indywidualny numer ewidencyjny. Do bazy danych systemu wprowadzono wszystkie znane dane dotyczące każdego obiektu. Dołączono również wykonane w terenie zdjęcia tych obiektów. Wszyscy pracownicy Zakładu mają dostęp do danych za pośrednictwem aplikacji www – Wodociągi i Kanalizacja. Terenowi pracownicy mogą zdalnie wprowadzać informacje o zlokalizowanych awariach oraz raporty z kontroli sieci kanalizacyjnej kamerą inspekcyjną.

Pełniejszy obraz sieci i lepsza komunikacja z klientami
Ciągły rozwój modułu GEOSECMA for ArcGIS i aplikacji internetowych pozwoli w niedalekiej przyszłości zrealizować plan połączenia istniejącej bazy danych z bazą danych klientów działu księgowości Zakładu. Po przewidywanym udostępnieniu przez PODGiK w Mińsku Mazowieckim wersji cyfrowej posiadanych zasobów będzie możliwe wprowadzenie rzędnych wszystkich eksploatowanych sieci i przyłączy. Po wprowadzeniu tych danych powstanie pełniejszy obraz sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, dzięki czemu będzie można lepiej lokalizować punkty problemowe sieci i rozwiązywać problemy oraz planować budowę nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.

Źródło: Esri Polska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS