Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-02| Geodezja

WSA o pomiarach granic na ortofotomapie

W jakim przypadku ortofotomapa satelitarna nie nadaje się do obliczania powierzchni gruntu? W tej sprawie wypowiedział się niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.


WSA o pomiarach granic na ortofotomapie

Spór toczy się o 0,11 ha. Ubiegając się o unijne dopłaty, rolnik zadeklarował powierzchnię uprawy w wysokości 3,16 ha. Kontrola przeprowadzona przez ARiMR wykazała jednak, że faktyczny areał wynosi 3,05 ha, co skutkowało obniżeniem płatności. Agencja powoływała się przy tym na pomiar wykonany na ortofotmapie satelitarnej.

Rolnik nie zgodził się jednak z tymi wyliczeniami i tak sprawa trafiła do WSA. Skarżący argumentował, że pomiar na ortofotomapie w tym przypadku nie powinien mieć miejsca z uwagi na cienie rzucane przez korony drzew, znacznie wkraczające w obręb faktycznie użytkowany rolniczo. Jedynym sposobem ustalenia granicy powierzchni działki użytkowanej rolniczo powinno być przeprowadzenie pomiarów na miejscu, co nie zostało przez organy wykonane. Ponadto skarżący zarzucił, że organ odwoławczy, uznając za prawidłowy pomiar dokonany przez organ I instancji, nie podał punktów pomiarowych, które potwierdziłyby poprawność swoich ustaleń. Oznacza to, że nie przeprowadzono precyzyjnego pomiaru powierzchni działki.

W wyroku z 8 stycznia (sygn. akt III SA/Łd 634/15) WSA uznał skargę rolnika za zasadną. Jak czytamy w uzasadnieniu, zmiany w przepisach dotyczących postępowań przed organami ARiMR sprawiły, że Agencja została zobowiązane jedynie do wyczerpującego rozpatrzenia materiału dowodowego w miejsce dotychczasowego obowiązku wyczerpującego zebrania i rozpatrzenia takiego materiału. Przyjęto też zasadę, że ciężar dowodu ciąży na osobie, która z tego faktu będzie wywodzić skutki prawne.

Nie oznacza to jednak, że ARiMR zwolniona została z konieczności oparcia rozstrzygnięcia na niebudzącym wątpliwości, wystarczającymi i przekonywującym materiale dowodowym. Następstwem bowiem wskazanej modyfikacji reguł postępowania jest wzmożenia przez ustawodawcę aktywności stron postępowania pod rygorem wywiedzenia dla nich negatywnych skutków, przy jednoczesnym ograniczeniu w stosunku do ogólnych reguł, a nie wyłączeniu zadań organu prowadzącego postępowanie w zakresie obowiązku zgromadzenia i zebrania materiału dowodowego sprawy. Tym samym organ w dalszym ciągu ma decydujący wpływ na kształt prowadzonego postępowania dowodowego.

Reasumując, sąd stwierdził, że w świetle zgromadzonego materiału dowodowego nie można ocenić w sposób nie budzący wątpliwości, że zakwestionowana działka nie spełniała w 2014 r. określonych wymogów. Rozpatrując sprawę ponownie, organy administracji publicznej będą zobowiązane do prawidłowego ustalenia stanu faktycznego sprawy, tj. ustalenia rzeczywistej powierzchni działki ewidencyjnej kwalifikującej się do przyznania wnioskowanej płatności, przy zastosowaniu wszelkich narzędzi przewidzianych prawem.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS