Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-01-26 | Prawo

GUGiK i GINB oficjalnie o "informacji o zgodności"

Na stronie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii opublikowano stanowisko głównego geodety kraju dotyczące budzącego wątpliwości interpretacyjne zapisu Prawa budowlanego o obowiązku sporządzania dokumentacji zawierającej informację o zgodności obiektu budowlanego z projektem. Co ważne, treść dokumentu uzgodniono z Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego.


Ilustracja: GUGiK i GINB oficjalnie o "informacji o zgodności"

Przypomnijmy, że 28 czerwca 2015 r. art. 57 ust. 1 pkt 5 Prawa budowlanego otrzymał brzmienie: „Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć: (…) dokumentację geodezyjną, zawierającą wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej oraz informację o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu, sporządzoną przez osobę wykonującą samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii oraz posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe”.

W przepisie tym nie sprecyzowano jednak, według jakich kryteriów geodeta ma stwierdzić zgodność z projektem lub też ewentualne odstępstwo. Nie wiadomo także, jak „informacja o zgodności…” miałaby wyglądać – czy np. potrzebne jest podanie wartości odchyłek.

Wątpliwości te w swoim stanowisku wyjaśnia GUGiK. Podkreślmy, że zawarta tu interpretacja jest bardzo podobna do wyjaśnień przesłanych przez GGK jednemu z geodetów, o której pisaliśmy w zeszłym tygodniu na Geoforum.pl.

Zdaniem GUGiK przez dokumentację geodezyjną – w kontekście § 61 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie standardów technicznych… – należy rozumieć mapę „obrazującą położenie i kształt obiektów budowlanych oraz sposób zagospodarowania i ukształtowania terenu po zakończeniu procesu budowlanego”.
Do tej mapy należy dołączyć informację o zgodności, którą to zgodność – w ocenie GUGiK – można stwierdzić poprzez sprawdzenie czy „różnice między odległościami (długościami odcinków) wykazywanymi na tym projekcie w postaci liczbowej a odległościami z pomiaru wykonanego w ramach geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, a także odchylenia liniowe między matematycznymi położeniami charakterystycznych punktów obiektu, ustalonymi na podstawie danych wynikających z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej oraz danych pozyskanych z projektu zagospodarowania działki lub terenu w drodze geodezyjnego pomiaru kartograficznego, nie przekraczają odchyleń dopuszczalnych (OD)”.

Dalej GUGiK – mając na uwadze normy ISO z zakresu pomiarów geodezyjnych – proponuje, w jaki sposób obliczyć wartość OD:
• w przypadku porównywania odległości (długości odcinków):
OD = 2,5 x md,
gdzie md oznacza błąd średni pomiaru odległości (odcinka);
• w przypadku porównywania położenia charakterystycznych punktów obiektu budowlanego:
OD = 2,5 x √(mpk2+mpt2),
gdzie:
mpk oznacza błąd średni wyznaczenia położenia charakterystycznego punktu obiektu budowlanego w drodze geodezyjnego pomiaru kartometrycznego na projekcie zagospodarowania działki lub terenu,
mpt oznacza błąd średni wyznaczenia położenia charakterystycznego punktu obiektu budowlanego w drodze geodezyjnego pomiaru terenowego.

Ponadto GUGiK wyraża pogląd, że informacja o zgodności lub stwierdzeniu odstępstw powinna mieć formę adnotacji zamieszczonej na mapie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej w polu niezajętym przez rysunek mapy.

Pełna treść stanowiska

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@Asd masz rozdwojenie jaźni? Pisz że Ty czegoś nie umiesz.
    1 
 3 
... Nie umiemy tylko skorzystac z gugikowego wzoru...
    4 
 4 
Nie wierzę że geodeci nie potrafią wyznaczyć (lub nawet oszacować) błędu położenia punktów które mierzą. Poniżacie się nawet we własnym gronie.
    6 
 3 
~Dokąd to zmierza 2016-01-27 08:15:05 Na Wspólnej spotkajmy sięęę
  
 3 
uprościć MiAło BYĆ UPROSZCzENIE A jest skomplikowane i do ......... Jak zawsze.....
    1 
 2 
... To podaj kolego jak wg tego wzoru wyliczyc odchylke. PZT z jednoznacznymi miarami do obliczenia usytuowania osi, osnowa pomiarowa zalizona GPS z ASG, tyczenie tachimert, inwentaryzacja osnowa GPS z ASG plus tachimert. I przeloz teraz umiejacy liczyc fachowcu te skladowe na blad pomiaru kartometrycznego na PZT. Powodzenia! Kazdy umie liczyc. Chodzi tylko o to ze ten wzor jest od czapy. Jesli znasz rachunek wyrownawczy to powinienes wiedziec ze pod pierwiastkiem trzebaby w kwadratach bledy ww czynnosci pododawac i moze przed pierwiastkiem dac te 2.5 ze wzoru Gugikowego.
    2 
 4 
Co do wartości odchyleń i samych odchyleń. Widać jak coś trzeba obliczyć to panika wśród szacownego grona. Z własnych obserwacji wiem że geodeci nie lubią liczyć (kasy liczyć nie umieją) a rachunku wyrównawczego nie uznają i wręcz nim gardzą.
    6 
 6 
Gunb Czy ktoś widział aby na stronie GUNB się tym uzgodnieniem chwalili. Kolejny przykład prawa "powielaczowego"
  
 1 
hm najpierw były pytania jak stosować przepis a jak dali odpowiedź to też źle :) było się nie pytać tylko robić po swojemu.
  
 5 
Ile to jest? Teraz trochę gimnastyki mózgu i obliczymy konkretne wartości OD. Czy ktoś zakłada, że przy tych wzorach jakakolwiek zainwentaryzowana sieć uzbrojenia terenu będzie zgodna z projektem? Bo ja myślę, że żadna. Chyba, ze ktoś nad tym "popracuje". I co dalej z tym fantem?
  
 5 
Pod tym samym ministrem obecnie a wcześniej był na Wspólnej, gdzie do Kruczej jest zdaje się rzut beretem:)
  
 1 
co robic Prawo w Polsce tworza ustawy i rozporzadzenia cale szczescie... Gdzie byl GUGIK jak tworzono nowelizacje prawa budowlanego, ze dalismy sie wmanewrowac w takie obowiazki?
    1 
 3 
Rozumiem, że ową interpretacje GGK opublikował w Dzienniku Ustaw w radzę rozporządzenia? Czy się mylę? Bo nie wiem czy mam stosować czy co mam z tą wiadomością zrobić?
  
 2 
apel Proszę wszystkich wykonawców, żeby sobie uświadomili, że zapewne taka klauzula będzie powszechnie wymagana, jeśli do tej pory PINB nie wiedział, jaka ma być jej postać. Dlatego apeluję, żeby doliczali jakąś kwotę za dodatkową pracę sprawdzenia, czy ściany mieszczą się w odchyłkach dopuszczalnych i czy położenie punktów charakterystycznych mieści się w OD. Plus praca, którą należy włożyć w opisanie klauzulą mapy inwentaryzacji. Zakładając, że poświęcić na to trzeba min. 1 godzinę (tak, tak, moi drodzy - sprawdźcie sami, tylko bez wyścigów - rzetelnie zestawienie porównawcze plus szkic odchyleń :-), to bierzcie chociaż tę stówę więcej. Odliczając VAT i podatek dochodowy to i tak będzie tylko 60zł. Nie narzekajcie, że zrzucono dodatkową pracę na geodetów, tylko weźcie dodatkową kasę i cieszcie się z takich "prezentów". Kto będzie robił sprawdzenie "w cenie", ten powinien rozpocząć naukę matematyki od klasy trzeciej podstawówki. Please! Myślmy ludzie ekonomicznie! Wszyscy!
    3 
 9 
... Moc zerowa tego pisma...
  
 5 



zobacz też:

GGK o zgodności obiektu budowlanego z projektem

Prawie pół roku po wejściu w życie nowelizacji Prawa budowlanego główny geodeta kraju wyjaśnia...

GINB rezygnuje ze stanowiska

Główny inspektor nadzoru budowlanego Robert Dziwiński złożył za pośrednictwem ministra infrastruktury i budownictwa...

GINB o obowiązku uwierzytelniania

Czy dokumentacja geodezyjna na potrzeby budownictwa musi być uwierzytelniania? Do wątpliwości Polskiego...

GGK i GINB wyjaśnią nowelizację Prawa budowlanego

Obowiązująca od końca czerwca br. nowelizacja Prawa budowlanego wprowadziła m.in. budzący...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
F. Kühnen i P. Furtwängler udoskonalili przenośne wahadło rewersyjne?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Guillaume le Vasseur de Beauplan (ok. 1600-1673)
Urodził się prawdopodobnie w Dieppe w Normandii około 1600 roku. Ten francuski inżynier, architekt i kartograf od 1630 roku był na służbie polskiej (już za panowania Zygmunta III Wazy). Od 1632 roku kierował pracami inżynieryjnymi na Ukrainie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1945
Ukazuje się dekret o przeprowadzeniu reformy rolnej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama