Przypomnijmy, że 28 czerwca 2015 r. art. 57 ust. 1 pkt 5 Prawa budowlanego otrzymał brzmienie: „Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć: (…) dokumentację geodezyjną, zawierającą wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej oraz informację o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu, sporządzoną przez osobę wykonującą samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii oraz posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe”.
W przepisie tym nie sprecyzowano jednak, według jakich kryteriów geodeta ma stwierdzić zgodność z projektem lub też ewentualne odstępstwo. Nie wiadomo także, jak „informacja o zgodności…” miałaby wyglądać – czy np. potrzebne jest podanie wartości odchyłek.
Wątpliwości te w swoim stanowisku wyjaśnia GUGiK. Podkreślmy, że zawarta tu interpretacja jest bardzo podobna do wyjaśnień przesłanych przez GGK jednemu z geodetów, o której pisaliśmy w zeszłym tygodniu na Geoforum.pl.
Zdaniem GUGiK przez dokumentację geodezyjną – w kontekście § 61 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie standardów technicznych… – należy rozumieć mapę „obrazującą położenie i kształt obiektów budowlanych oraz sposób zagospodarowania i ukształtowania terenu po zakończeniu procesu budowlanego”.
Do tej mapy należy dołączyć informację o zgodności, którą to zgodność – w ocenie GUGiK – można stwierdzić poprzez sprawdzenie czy „różnice między odległościami (długościami odcinków) wykazywanymi na tym projekcie w postaci liczbowej a odległościami z pomiaru wykonanego w ramach geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, a także odchylenia liniowe między matematycznymi położeniami charakterystycznych punktów obiektu, ustalonymi na podstawie danych wynikających z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej oraz danych pozyskanych z projektu zagospodarowania działki lub terenu w drodze geodezyjnego pomiaru kartograficznego, nie przekraczają odchyleń dopuszczalnych (OD)”.
Dalej GUGiK – mając na uwadze normy ISO z zakresu pomiarów geodezyjnych – proponuje, w jaki sposób obliczyć wartość OD:
• w przypadku porównywania odległości (długości odcinków):
OD = 2,5 x md,
gdzie md oznacza błąd średni pomiaru odległości (odcinka);
• w przypadku porównywania położenia charakterystycznych punktów obiektu budowlanego:
OD = 2,5 x √(mpk2+mpt2),
gdzie:
mpk oznacza błąd średni wyznaczenia położenia charakterystycznego punktu obiektu budowlanego w drodze geodezyjnego pomiaru kartometrycznego na projekcie zagospodarowania działki lub terenu,
mpt oznacza błąd średni wyznaczenia położenia charakterystycznego punktu obiektu budowlanego w drodze geodezyjnego pomiaru terenowego.
Ponadto GUGiK wyraża pogląd, że informacja o zgodności lub stwierdzeniu odstępstw powinna mieć formę adnotacji zamieszczonej na mapie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej w polu niezajętym przez rysunek mapy.
Pełna treść stanowiska